Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Hranice s elektrickým prúdom

Videoinštalácia upozorňuje na krehké hranice demokracie. Ohniská nebezpečenstva v podobe xenofóbie vznikajú všade.

Autorka Svetlana Mihalj na zábere z vyše 2-hodinovej performancie.(Zdroj: (ČE))

Videoinštalácia upozorňuje na krehké hranice demokracie. Ohniská nebezpečenstva v podobe xenofóbie vznikajú všade.

NITRA. Srbka slovenského pôvodu Svetlana Mihalj vystavuje v Nitrianskej galérii. Jej depresívna videoinštalácia Hranice korešponduje s temným priestorom Bunka.

Zábrany pred dielom sú napustené slabým elektrickým prúdom, ktorý zvedavého diváka trochu „kopne“. Na tento fakt upozorňuje aj tabuľka na stene.

So zaviazanými očami

Videoinštalácia vznikla v roku 2011, jej ťažiskom je vyše 2-hodinový záznam performancie, založenej na osobnej pamäti a spomienkach. Autorka ňou reaguje na vojnový konflikt na Balkáne, ktorý sa jej osobne dotkol. V klaustrofobickom priestore sa samotná výtvarníčka pohybuje so zdvihnutými rukami a zaviazanými očami.

„Moja práca chce osloviť široké spektrum divákov. Nemyslím si, že je problém, ktorý ňou zobrazujem, Slovákom vzdialený. Aj tu sa dnes dejú chúlostivé veci, ktoré sa ľudí bytostne dotýkajú. Rovnováha je krehká. Nehovorím, že sa teraz môže niečo na Slovensku udiať, ale chcem upozorniť na to, že všetko je možné,“ komentuje svoju prvú nitriansku výstavu Svetlana Mihalj.

Vie, o čom hovorí. Vojnu na Balkáne, kde vyrastala, osobne zažila. Po tejto traumatizujúcej skúsenosti prišla na Slovensko študovať. Vlani úspešne zavŕšila štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Diplomovú prácu Hranice, ktorou sa predstavuje v Bunkri, vytvorila pod vedením Miroslava Nicza, vedúceho katedry intermédií a digitálnych médií. V súčasnosti žije a tvorí v Anglicku.

Dielo ako arteterapia

Školiteľkou teoretickej diplomovej práce bola Svetlane Katarína Rusnáková. Mala ju tak možnosť bližšie spoznať, spolupracovali tiež na bakalárskej i magisterskej práci. „Svetlanina videoinštalácia Hranice je akousi arteterapiou, vyrovnávaním sa so svojimi spomienkami. Bol potrebný časový odstup, aby skúsenosť autorka dokázala spracovať. Mala v sebe isté inšpirácie, ale musela dozrieť na to, aby výpoveď takto skoncentrovala. Obhajoba tejto diplomovej práce dopadla vynikajúco, dostala za ňu cenu dekana AU,“ hovorí Katarína Rusnáková.

„Veľmi ma potešilo, že na pôde našej školy vzniklo takéto kvalitné dielo, tak sme rozmýšľali, ako by sme ho mohli prezentovať na verejnosti. V Nitre práve vypísali konkurz na výstavy, Svetlana túto informáciu zachytila a ponúkla mi kurátorstvo. V Nitre majú teda Hranice svoju premiéru, neskôr by sme ich ponúkli ďalej nielen na Slovensku, ale chceme vyskúšať aj reakcie v zahraničí.“

Pozor na populizmus

Podľa Kataríny Rusnákovej nie je dôležitý vek vnímateľa tohto diela, dôležité je vedieť čítať odkazy, ktoré hovoria, že žiadna krajina nemá vyhratý demokratický vývin, že ohniská nebezpečenstva v podobe xenofóbie a rasizmu vznikajú všade.

„Nesmieme sa nechať zlákať populizom. Musíme sa naučiť vyhodnocovať informácie z viacerých strán, zaujímať sa o našu históriu a o to, ako to môže dopadnúť, keď stratíme rozum. Dnes je situácia v globálnom svete veľmi komplikovaná a ľudia musia aj prostredníctvom umeleckého diela premýšľať o istých odkazoch,“ hodnotí kurátorka. V súčasnosti sa podľa nej vyrovnávame nielen s takými vecami, ako je estetika, ale aj etika, morálka, reflexia či kritika zneužívania moci.

„Vývin v umení má rapídnu dynamiku, všíma si reálne veci, ktoré sú mnohokrát podpovrchové, ale niekedy nás môžu nepríjemne prekvapiť. Umenie má nielen tíšiť naše estetické pôžitky, ale má nás nútiť aj k premýšľaniu. Mnohovrstvovosť a symbolika mnohých umeleckých diel je provokujúca a my ako diváci by sme ich mali empaticky pochopiť. Nikdy nevieme, či sa niečo podobné nemôže stať aj nám,“ dodala Rusnáková.

Zľava Svetlana Mihalj a kurátorka Katarína Rusnáková.


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 889
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 835
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 677
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 673
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 611
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 382
  7. Sereď v úlohe profesora 316
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 268
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 191
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 187

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Kam vyraziť