K nášmu mestu má František Tóth veľmi blízky vzťah. Krásne zábery loví fotoaparátom, neskôr ich prenáša na papier.
K nášmu mestu má František Tóth veľmi blízky vzťah. Krásne zábery loví fotoaparátom, neskôr ich prenáša na papier.
NITRA. Zákutia Nitry učarovali neprofesionálnemu výtvarníkovi Františkovi Tóthovi. Obrázky Šaľana, ktorý je členom združenia Terra Wag, môžete do 11. marca vidieť v Ponitrianskom múzeu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
K výtvarnému umeniu umelec inklinoval už odmala. Svoju prvú olejomaľbu – tulipány - vytvoril ako 9-ročný. Obrázky z tvorivých čias mladosti už nemá, lebo väčšinou ich daroval. „Ľuďom sa páčili a mne robilo radosť ich rozdávať. Volali ma preto aj Mikuláš,“ smeje sa autor.
Intenzívne začal František Tóth maľovať najmä po odchode do dôchodku. V múzeu sa predstavuje trinástimi obrazmi Nitry, jeden venoval Šali, kde vyrastal. Jeho rodiskom je inak Budapešť.
„Prečo som si vybral práve Nitru? K tomu tomuto mestu mám odmalička vrelý vzťah. Už ako malé dieťa ma tu upútali historické pamiatky mesta. Syn tu študoval a ja som tu dnes do mesiaca aj tri-štyrikrát. S fotoaparátom blúdim mestom a „lovím“ krásne zábery. Mesačne urobím aj tristo fotiek – tie potom vyselektujem a podľa nich si robím skice,“ vysvetlil František Tóth.
Z použitých techník vidieť na výstave perokresbu, lavírovanú a akvarelovú perokresbu. Návštevník na obrázkoch spoznáva kostolík sv. Michal na Vŕšku, kláštorný komplex na Farskej ulici, veľký seminár, biskupský palác na hrade, Diecézne múzeum, hradnú vežu, hlavnú bránu do hradu, morový stĺp i vstup do katedrály.
„Ku každému obrazu, ktorý maľujem, mám blízky vzťah, ale k tomuto špeciálne,“ vraví výtvarník a ukazuje na obraz biskupského paláca. „Tento kríž s nápisom sa len tak nevidí - je zo špeciálneho lesklého materiálu. Aj vo dvore paláca sú krásne veci, ktoré ma nadchli, preto som tento objekt maľoval,“ dodal autor.

