Vlna chladného počasia zasiahla celé Slovensko a mrazivé počasie narušilo zimné prípravy futbalových mužstiev.
Dlho to vyzeralo, že tohtoročná zima bude iba mierna. Posledné dva týždne však zažívame mrazy, ktoré lámu dlhoročné teplotné rekordy. Chladné počasie výrazne vplýva aj na športovcov. Najmä futbalisti, ktorým v týchto dňoch vrcholí zimná príprava, neraz hrajú svoje prípravné stretnutia v teplotách siahajúcich až k 10 stupňom pod nulou. Ako sa s tým nielen hráči vyrovnávajú, je rôzne, všetci sa ale zhodujú, že trénovať v takomto počasí je na hrane a stráca svoj význam.
Zvýšená záťaž
„Takéto počasie som už zažil. Keď som hral za Žilinu, išli sme na sústredenie do Rajeckých Teplíc a na zraz nás prišla iba polovica, pretože bola taká fujavica a taký mráz, že bolo 20 stupňov pod nulou. Nakoniec sme na to sústredenie išli a nejako sme to vydržali,“ zaspomínal na svoje hráčske časy tréner čermánskych futbalistov Jaroslav Kostoláni, ktorý si uvedomuje nároky kladené na hráčov chladným počasím. „Nízke teploty predstavujú pre hráčov veľkú záťaž. Do tých mínus desať stupňov sa to ešte dá, ale keď klesne teplota nižšie, ťažšie sa dýcha, trpí nosná sliznica,“ vysvetľuje. „Aj keď sa to snažíme riešiť, často inú možnosť nemáme. Niekedy trénujeme kratšie alebo sa snažíme využiť telocvičňu a podobne,“ povedal Kostoláni a dodal, že zvýšený počet maródov v súvislosti so zimou v kádri nezaznamenali.
Dostali tri dni voľna
Problémy so zimou zažil aj súčasný tréner ŠKF Sereď Tibor Meszlényi, ktorý takto pred rokom trénoval v maďarskom Debrecíne. „Aj teraz sa to snažíme riešiť, pretože sú to už extrémy. Trpia dýchacie cesty, kardiovaskulárny systém, pre hráčov to naozaj nie je v ničom prínosom,“ povedal Meszlényi. „Trénovať sa dá do nejakých mínus sedem stupňov, ale 10 až 12 stupňov pod nulou je príliš. Hrozia rôzne komplikácie, zdravotné problémy. Cievy, a hlavne periférne cievy, sa vplyvom zimy sťahujú, tým pádom sa zvyšuje krvný tlak a v krajných prípadoch hrozí dokonca infarkt alebo mozgová príhoda. Trénovanie potom stráca zmysel,“ pokračoval a dodal, že sa situáciu snažia riešiť rôzne. V prvý februárový víkend dostali hráči napríklad tri dni voľna. „Riešime to aj tak, že jednoducho trénujeme v hale,“ stručne uzavrel Meszlényi.
Hranicou -10 stupňov
„Ako tréner som v takejto situácii po prvýkrát. Trénovali sme i v minulosti pri nízkych teplotách, no v takto dlhom a neprerušenom časovom úseku so silnými mrazmi si to skutočne nepamätám,“ povedal na margo dlhotrvajúcich mrazov asistent trénera ViOnu Milan Ivanka. „Trénovanie do mínus 10 stupňov pri dodržaní určitých zásad, ako je správne oblečenie, kvalitný povrch - pružná umelá tráva a podobne, je z môjho pohľadu bezproblémové. Horšie je to už pri výrazne nižších teplotách okolo mínus 15 stupňov, či ešte nižších, ako to bolo v poslednom období. Tu už tréneri musia brať do úvahy hlavne zdravotné riziká pre svojich hráčov,“ vysvetlil Ivanka. Dodal, že v chladnom počasí nebýva zvykom trénovať výbušné pohyby alebo rýchlostné schopnosti, pretože hrozí svalové zranenie. „Trénovanie v extrémne nízkych teplotách okolo mínus 20 stupňov už veľmi zmysel nemá, lepšie je využiť posilňovňu alebo halu,“ pokračoval. Aj v Zlatých Moravciach sa snažili trénovanie prispôsobiť počasiu, skôr však v zmysle časového posunutia. „Plán prípravy sme veľmi neupravovali, skôr sme reagovali na chladné poveternostné podmienky zmenou začiatku tréningov, keď sme sa snažili trénovať v čase okolo poludnia, kedy relatívne bolo najpríjemnejšie. Niektoré tréningové jednotky sme absolvovali v nafukovacej hale,“ uzavrel Milan Ivanka.