Streda, 16. august, 2017 | Meniny má Leonard
Pridajte si svoje mesto
KMEŇU CESTOVATELIA AKO DAR PRINIESLI PRASIATKO, KTORÉ DOMORODCI RITUÁLNE ZABILI, UPRAVILI A PONÚKLI IM Z NEHO.

Miesto varanov pozorovali život domorodcov z kmeňa Daniov

Ivan Breský natáčal v tej istej osade ako pred rokmi Pavol Barabáš. Jeho dokument si odniesol cenu v celoslovenskom kole Cineamy 2011.

V osade Daniov.(Zdroj: IVAN BRESKÝ)

Ivan Breský natáčal v tej istej osade ako pred rokmi Pavol Barabáš. Jeho dokument si odniesol cenu v celoslovenskom kole Cineamy 2011.

NITRA. Najstaršou súťažou v oblasti amatérskej filmovej tvorby na Slovensku je Cineama. Krajské osvetové stredisko v Nitre organizuje regionálne kolo tejto súťaže, uzávierka je 9. marca 2012.

Súťaží sa v 4 vekových skupinách (do 16 rokov, 16 – 19, do 25 rokov a nad 25 rokov) a v kategóriách animovaný film, hraný film, reportáž, dokument, experiment, videoklip a minútový film.

Zmena plánu

Vlani sa súťaže zúčastnil aj Nitran Ivan Breský, člen Horolezeckého oddielu Lokomotíva Nitra. V celoštátnom kole si cestovateľ a neprofesionálny kameraman prevzal čestné uznanie za dokument o ceste po Papui - Novej Guinei. Pred štyrmi rokmi získal aj 2. miesto na festivale Vysoké hory Nitra, kde predstavil svoj dokument z Peru – výstup na sopku Huascarán. V roku 1970 tu pod skalnou lavínou, ktorú spustilo zemetrasenie, zahynula celá česko-slovenská horolezecká expedícia.

Zhruba 25 minútový film vlani porotcov Cineamy zaujal atraktívnosťou témy. Približuje nielen krásy exotických končín, ale aj život horského kmeňa Daniov, etnických Papuáncov, akoby vystrihnutý z doby kamennej. Tento rok plánuje Nitran do súťaže poslať film o putovaní po Ladakhu, kde bol vlani v septembri.

„Na Papuu som cestoval spolu s manželkou v roku 2010, pobudli sme tam asi mesiac. Pôvodne sme plánovali ísť pozorovať jaštery varany na ostrov Flores, ale keďže v tom čase v tejto oblasti vybuchla sopka a zrušili miestne lety, pripojili sme sa k trom pražským cestovateľom,“ spomína Ivan Breský.

„Naším cieľom sa stala Nová Guinea, ostrovy Bali a Biak. Pražskí kolegovia si chceli zopakovať cestu, na ktorej bol asi pred 10-12 rokmi filmár Pavol Barabáš. Oni fotili, ja som bol kameraman.“

Prasiatko ako dar

Nitran natočil asi 12 hodín materiálu, súťažný film zostrihal na zhruba 25 minút. Pre seba a spolucestovateľov vyrobil aj dlhšiu 45-minútovú verziu. V dokumente môže divák sledovať zaujímavosti exotickej flóry a fauny, výstup na sopku Agung na ostrove Bali a cestu Baliemskym údolím za kmeňom Daniov.

„Bývajú v osadách po 40-50 členov, čo sú približne dve rozvetvené rodiny. Osady pozostávajú z niekoľkých slamených chatrčí pospájaných bambusovým plotom tak, že tvoria uzatvorený priestor, do ktorého sa vchádza malým otvorom. Počet Daniov v údolí rieky Baliem sa odhaduje na 60-tisíc,“ popisuje Ivan Breský.

„Keď sme navštívili jednu z osád – zhodou okolností tú istú ako pred rokmi Barabáš, lebo v osade sme stretli toho istého, už zostarnutého, náčelníka Jaliho, ktorý sa objavuje v jeho dokumente - práve riešili nejaký spor so susedmi. Keď handrkovanie skončilo, náš domorodý sprievodca dohodol s náčelníkom Jalim návštevu osady. Kmeňu sme ako dar priniesli prasiatko, ktoré rituálne zabili, upravili a ponúkli nám z neho.“

Domorodci tu jedia najmä rastlinnú potravu, na mäso chovajú prasatá. Všetko sa využije bezo zvyškov, odpadky nepoznajú. Podľa ich tradičnej úpravy náčelník zviera rozporcuje bambusovým nožom, kúsky mäsa sa uložia do jamy na ohňom rozžeravené kamene, preložia listami, sladkými zemiakmi a asi hodinu pečú.

„Nechutilo mi to – mäso bolo tvrdé a neslané. Soľ je tu vzácna. Podobným spôsobom upravené mäso som jedol aj u domorodcov v Peru, ktorí však použili aj rôzne koreniny, takže chutilo lepšie,“ prezradil cestovateľ.

Ivan Breský (vpravo) s pražskými kolegami.

Nitran s jedným z Daniov na trhu v malom mestečku Wamana, vpravo civilizovanejší Papuánci.

Na trhu vo Wamane.

Domčeky v osade obohnanej plotom - tradičné bývanie Daniov.

Daniovia.

Jeden z význačných predkov Daniov, ktorého uchovali v mumifikovanej podobe.

Domorodé deti.

Náčelník Jali s darom - prasiatkom. FOTKY: IVAN BRESKÝ


  1. SFZ rozdeľuje dotácie 1 626
  2. Fotogaléria: Kozárovce - Čeľadice 1:1 Foto 569
  3. Parádny štart Zbehov, hrdinom KFC Denis Rábek (+VIDEO) 408
  4. Fotogaléria: Bytča – FC Nitra 1:8 Foto 361
  5. Leví kráľ Niba 331
  6. Čeľadice priviezli bod 273
  7. Prezidentova žena 244
  8. Ako chlapec našiel kosť mastodonta, dnes má s manželkou vlastné múzeum 219
  9. Trstice siahali v Topoľníkoch po troch bodoch 168
  10. Prvá šalianska radosť 144

Najčítanejšie správy

Nitra

SFZ rozdeľuje dotácie

Dobrá správa pre futbalové kluby z regiónu, viaceré sa môžu pustiť do projektov.

Fotogaléria: Kozárovce - Čeľadice 1:1

Počas víkendu odštartovala štvrtá liga. Pozrite si pekné fotky Jozefa Bedeja z Kozároviec, kde nováčik privítal Čeľadice.

Parádny štart Zbehov, hrdinom KFC Denis Rábek (+VIDEO)

V. LIGA STRED: Šláger kola rozhodol pre Alekšince dvojgólový Matej Fuska. Nevidzany proti Jacovciam otočili výsledok. Tréner V. Zálužia striedal po polčase troch hráčov.

Fotogaléria: Bytča – FC Nitra 1:8

Futbalisti FC Nitra splnili povinnosť a na ihrisku štvrtoligistu zo žilinského regiónu dosiahli v pohári presvedčivé víťazstvo.

Leví kráľ Niba

Jeho revírom je šestnástka, jeho tempo je vražedné. Kanaďan s kamerunským pasom dobýja futbalové Slovensko.

Blízke regióny

Zobrala si cudziu peňaženku z pultu, teraz jej hrozí rok za mrežami

Polícia pátra po totožnosti ženy, ktorá je podozrivá z prečinu zatajenia veci.

Terasy mali skončiť. Možno však zostanú

Na najbližšie zastupiteľstvo sa pripravuje zmena pravidiel.

V Kalnej došlo k náhlej zmene. Povedie ju Éhn

Tréner Peter Éhn absolvoval s mužstvom pred súťažou tri spoločné tréningy.

Rieka Nitra je plná ťažkých kovov. Partizánske žiada, aby sa reálne skúmalo znečisťovanie

Rybári musia svoje úlovky púšťať. Rybie mäso je neprijímateľné aj v najmenších dávkach.

Reklama na futbal, Jacovce nesklamali

Futbalisti Jacoviec v druhom kole Slovenského pohára vo futbale narazili na Spartak Trnava.

Všetky správy

Plavčan podpísal ďalšiu miliónovú zmluvu s IT firmou od Brhela

Smer vymyslel školský projekt za 45 miliónov eur. Časť peňazí v ňom podľa zistení SME a učiteľov premrhali. Plavčan je spokojný a pokračuje.

Ľudia nechodia na futbal kvôli majiteľovi. Nie je to správne, tvrdí trnavský kapitán

Keď sme vlani nakrúcali pozvánku na zápas, chodili okolo nás ľudia a kričali, čo robíme za somariny, hovorí Lukáš Greššák.

Tóth má prvé víťazstvo. Na rozhodnutie však ešte musí čakať

Neviem si predstaviť, ktorý odborník by ma na základe našich argumentov mohol považovať za vinného, hovorí Matej Tóth.

Kam vyraziť