Máte podobný nos či oči ako vaši rodičia a starí rodičia? Príčinou je „dedičstvo generácií“.
NITRA. Na zaujímavé súvislosti v oblasti genetiky poukazuje fotografická výstava. V kaviarni Starého divadla Karola Spišáka ju otvorili študenti z neformálnej skupiny Zelená zebra.
Pod názvom Dedičstvo vystavujú 19 klipov, ktoré tvorí niekoľko fotografií. Dopĺňajú ich odborné i populárne fakty z oblasti genetiky.
Väčšinu fotiek robila Mária Kolmoková, niektoré sú zapožičané z rodinných albumov. „Cieľom bolo ukázať, ako sa ľudia v rámci jednej rodiny na seba podobajú. Porovnávame tri generácie - napríklad fotky tváre starej mamy, dcéry a vnučky, dedka, otca a vnuka, alebo aj súrodencov,“ hovorí Ivona Pekárková, členka Zelenej zebry. „Dá sa povedať, že najmladšia generácia je takou špičkou ľadovca v rámci dedičnosti. Na tom, ako vyzerá, má podiel celý rad rodinných predkov.“
Pod fotkami sa návštevník môže dočítať zaujímavosti z genetiky a zo života jej predstaviteľov. Objavuje sa tu meno Gregora Johanna Mendela, kňaza, prírodovedca, biológa a zakladateľa genetiky. Napríklad že Gregor Mendel ani na druhýkrát nezložil štátne skúšky, alebo že na strednej škole vyučoval fyziku a prírodopis, hoci pre tieto predmety nebol kvalifikovaný diplomom.
„Sú to úryvky z náučnej knihy o genetike. Myslím si, že by bolo zbytočné sem písať rozsiahle informácie o genetike, chromozómoch či dedení vlastností. Najodbornejším údajom je asi veta, že „gén je všeobecný pojem, existenciu a činnosť génov pozorujeme prostredníctvom konkrétnych foriem, ktoré označujeme alely“,“ doplnila Pekárková.
Lenka Káčerová - dcéra (magisterské štúdium na UKF), mama a babka.