NITRA. Milovníci divadla sa môžu tešiť na marcovú premiéru dramatizácie azda najznámejšieho románu Jane Austenovej Pýcha a predsudok. Predstavenie v podaní hercov Divadla Andreja Bagara má ambíciu stať sa jednou z divácky mimoriadne úspešných inscenácií.
V súčasnosti tvorcovia a herci už intenzívne „zarezávajú“. Do nitrianskeho hereckého kolektívnu pribudol „nový“ člen - člen činohry SND Tomáš Maštalír, ktorý sa v predstavení zhostí úlohy Fitzwilliama Darcyho.
Milé dobrodružstvo s Darcym
Prácu na naštudovaní hry označil za milé dobrodružstvo, ktoré sa dá zladiť s jeho pracovným programom v SND. Momentálne na domovskej scéne neskúša nič nové, iba hrá, a v televízii pokračuje v už rozbehnutých projektoch.
„K spolupráci s DAB ma oslovili riaditeľ Ján Greššo spolu s režisérom hry Ľubomírom Vajdičkom. Je to môj prvý pracovný kontakt s nitrianskym divadlom, ale tunajších hercov dobre poznám,“ hovorí Tomáš Maštalír.
„S režisérom Vajdičkom som robil už veľa predstavení, ale v poslednom období som nemal veľa príležitostí na spoluprácu s ním, takže sa teraz teším. Postava Darcyho je hercovi sympatická, verí, že to diváci na predstaveniach vycítia z jeho podania. „Neberiem ho ale osobne, snažím sa ho zahrať ako charakter,“ doplnil Maštalír.
Scéna ctí empír
Predstavenie Pýcha a predsudok bude javiskovo príťažlivým výletom do sveta minulosti - do prostredia elegancie a vznešenosti. Krásu scénickej fresky dotvoria nádherné dobové kostýmy a dekorácie Toma Csillera.
„Scéna je v návrhu veľmi jednoduchá a napriek tmu ctí empírovú dobovosť. Snaží sa o to, čo je v románe zjavné – vykresliť v kontraste dva svety a ich charaktery. Svet interiérov, stavieb a života v nich, zjednodušene povedané - spojený s pýchou a predsudkami a a na druhej strane vášeň v prírode v exteriéroch,“ vysvetľuje Csiller.
„Na minimalisticky poňatej scéne sa tieto dva svety prelínajú, každý zobrazujú určité fragmenty týchto prostredí. Nebudú tu chýbať aj nejaké prvky empíru, napríklad nábytok, stoličky a iné súčasti.“
Zredukovali farebnosť
Autorkou kostýmov je Marija Havran, ktorá v DAB už robila Modrú ružu s Jožkom Bednárikom. Ako povedala, kostýmy v predstavení budú dobové - empírové.
„Striedmejší empír nasledoval po predekorovanom rokoku. Kostýmy v našom predstavení sú síce empírové, ale sme pri nich trochu zredukovali farebnosť. V prevažnej miere sa v hre objavia biele šaty, nejaké červené plesové a inak čierne šaty. Nebudú chýbať rôzne doplnky – u vydatých žien čepiec, čipková šatka do dekoltu, na prechádzky klobúk, kratší kabátik alebo plášť. K tomu rukavičky, kabelky a nízke topánky bez podpätkov,“ hovorí Marija Havran.
„Páni budú mať frak, dlhé úzke nohavice, vestu, špeciálnu „dandyovskú“ viazanku, k tomu cylinder a zvrchníky – plášte pelerínového typu alebo dlhé kabáty."
Tomáš Maštalír bude pánom Darcym, v pozadí režisér Ľubomír Vajdička. FOTO: (ČE)
Scénograf Tom Csiller a jeho minimalistická scéna.
V popredí autorka kostýmov Marija Havran. FOTKY: PETRA BERNÁTHOVÁ
Návrhy kostýmov od Marije Havran. FOTO: (ČE)