NITRA. Novej lanovky na Zobore sa Nitrania v lete nedočkajú. Hoci primátor ešte vlani avizoval tento termín, teraz pripustil, že ho nevidí ako reálny. Ešte nebola vypísaná verejná súťaž na dodávateľa, nezačalo sa stavebné konanie a nie sú ani vysporiadané pozemky.
„Tieto procesy istý čas trvajú, preto si myslím, že v lete ešte lanovka jazdiť nebude. Ale reálne je, že s výstavbou sa začne tento rok,“ povedal Juraj Kusy, generálny riaditeľ spoločnosti Veolia Transport, ktorá chce mestský projekt financovať.
Chátrajúca sedačková lanovka dlhé roky visela nad hlavami Zoborčanov. Foto: Branko Hojčuš
Pokračujú rokovania
Technické záležitosti okolo lanovky plánuje mesto spolu s Veoliou dotiahnuť do 10. marca.
„Alfou a omegou bude súhlas majiteľov pozemkov, bez nich nie je možné získať stavebné povolenie. Samotná výstavba potrvá niekoľko mesiacov,“ dodal Kusy.
Radnica sa k podrobnostiam nevyjadruje. Viceprimátor Ján Vančo nám zaslal vyjadrenie, podľa ktorého mesto rokuje s potenciálnym prevádzkovateľom lanovky, s potenciálnymi zhotoviteľmi aj s vlastníkmi pozemkov pod dráhou. O koľko majiteľov ide, nekonkretizoval.
O trase lanovky zatiaľ nie je rozhodnuté. Mesto vlani avizovalo, že nástupná stanica bude posunutá bližšie k lesu. Teraz ale uvažuje o obnovení pôvodnej stanice pri reštaurácii Artin. Potvrdil nám to primátor Jozef Dvonč aj investor.
Foto: Branko Hojčuš
Kde bude nástup?
V prípade obnovenia pôvodnej dolnej stanice by trasa lanovky merala 1375 metrov. Ak sa mesto s investorom rozhodnú pre novú stanicu pod lesom (za rodinnými domami), trasa sa skráti na 670 metrov.
„Výhodou v takomto prípade je, že lanovka nebude viesť ponad súkromné zastavané pozemky,“ povedal prednosta Igor Kršiak.
K pozemku pod lesom je ale ťažší prístup. Navyše, bude tu treba vybudovať aj parkovisko pre návštevníkov. Niektorí poukazujú tiež na fakt, že kratšia trasa bude menej atraktívna.
Nástupná stanica pri reštaurácii, ktorú využívala pôvodná lanovka, má niekoľko výhod. Andrej Jančovič z radnice potvrdil, že patrí mestu. Je pri nej vybudované parkovisko a stojí tu mestská autobusová doprava.
V takom prípade by ale lanovka viedla ponad zastavané pozemky, na ktorých by museli stáť aj stĺpy. Otázne je, či majitelia budú súhlasiť, aby im ľudia z lanovky pozerali do záhrad.
Mestu patrí aj horná stanica lanovky, na ktorej chce Veolia prevádzkovať reštauráciu. Uvažuje aj nad atrakciami, ktoré prilákajú ľudí.
Niekdajšia dolná stanica lanovky bola pri reštaurácii Artin. Foto: Dušan Tarko
Kabínky miesto sedačiek
Vysporiadanie pozemkov pod dráhou lanovky je úlohou mesta, s ktorým vstúpi Veolia Transport do verejno-súkromného partnerstva.
„Z dôvodu návratnosti investície chceme lanovku prevádzkovať minimálne dvadsať rokov,“ povedal šéf Veolie Juraj Kusy. Potvrdil, že uvažujú nad kabínkovou lanovkou, čo umožní celoročnú prevádzku. K výške investície sa nevyjadril, vlani mesto hovorilo o dvoch miliónoch eur.
Lanovka, ktorá na Zobore jazdila v rokoch 1970 až 1994, bola dvojsedadlová. Skončila, pretože už nezodpovedala bezpečnostným predpisom a ohrozovala okolie. Schátralé sedačky dalo mesto odstrániť pred dvomi rokmi. Posledné časti odviezli z lesa len pred niekoľkými mesiacmi.
O obnovení lanovky sa hovorí už roky, doteraz sa ale nikdy nepodarilo nájsť investora. Zámer nabral reálnejšiu podobu až vlani, keď záujem financovať zoborskú atrakciu prejavila Veolia Transport Nitra.
Mesto dalo pred dvomi rokmi lanovku demontovať. Foto: Branko Hojčuš
Naša internetová anketa
K cene lístka na lanovku sa zatiaľ mesto ani investor nevyjadrujú. Čitateľom našej internetovej stránky sme položili otázku: „Myslíte si, že bude o túto atrakciu záujem a zarobí si na seba?“ Na výber sme im dali tri možnosti.
Do dnešného rána sa zapojilo 1571 ľudí, z nich najviac - až 51 percent - kliklo na odpoveď „Neviem to posúdiť, ale myslím si, že takáto atrakcia je pre Nitru dobrá".
„Áno, o lanovku bude záujem bez ohľadu na cenu lístka,“ myslí si 27 percent účastníkov ankety. Najmenej - 22 percent - si vybralo odpoveď: „Záujem nebude až taký veľký, mnohých ľudí odradí cena lístka.“
(mh)