Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Oheň už dvakrát útočil na rodinu. Tentoraz vzal všetko

V plameňoch zmizol celý majetok trojčlennej rodiny. Zachovalo sa len pár kúskov oblečenia mladého dievčaťa.

Prišli o majetok. Pani Ingrid zhorelo aj oblečenie. Na sebe má požičané veci.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

V plameňoch zmizol celý majetok trojčlennej rodiny. Zachovalo sa len pár kúskov oblečenia mladého dievčaťa.

ŠTITÁRE. Nebolo to prvý raz, čo plameň udrel na rodinu Bryndzových zo Štitár. Pred pár rokmi začalo pani Ingrid počas jazdy horieť auto. Kým dymilo, myslela si, že je to len voda.

Až kamarát jej zakričal, aby z neho okamžite vyskočila, lebo vybuchne. To jej zachránilo život. Auto vyhorelo do tla. Poistené nebolo, a tak Ingrid ešte doplácala na likvidáciu vraku. Vonku bol sneh a mrzlo.

Záchrana dcérky

Pred pár dňami to pre Ingrid muselo byť déjà vu. Prichádzala z práce domov a všimla si dym. Najskôr bola v tom, že sused zakúril. Až ju zamrazilo, keď si všimla, že v okolí komína žiaden dym nie je.

Dym sa kumuloval v zimnej záhrade v zadnej časti domu, odkiaľ sa zlovestne valil von. Vtedy si Ingrid spomenula na svoje vyhorené auto.

„Vedela som, že nesmiem otvoriť dvere, lebo plamene ma tam zabijú. Utekala som dopredu, lebo dcérka bola v prednej izbe. Strašne som na ňu kričala, nech hneď zoberie kľúče a beží von. Nechápala, prečo tak kričím a zo začiatku ani nevedela, kde sú kľúče. Chcela som rozbiť okno, no potom kľúče našla na stole. Ako vychádzala z izby, videla šľahať plamene, dostávali sa do prednej časti domu,“ opisuje so slzami v očiach tie hrôzostrašné okamihy pani Ingrid.

Prišli o roky budovaný majetok

V tom chaose stihla ešte vystresovaná žena počúvnuť suseda. Rýchlo vbehla do auta a vycúvala von, inak by hrozilo, že vozidlo na dvore vybuchne.

Do niekoľkých minút bola na nohách celá dedina. Zopár chlapov začalo ešte pred príchodom hasičov polievať susedov dom stojaci v bezprostrednej blízkosti, aby sa požiar nerozšíril.

Hasiči dorazili zhruba o štvrť hodinu, v tom čase však domu vládli plamene. Za pár minút prišla rodina Bryndzových úplne o všetko. Vo vnútri im uhoreli traja psíci, ktorých nestihli vyslobodiť zo zadnej časti domu. Zúfalá rodina sa v treskúcom mraze ocitla na ulici.

„Dvadsať rokov sme na tom dome robili. Čo sme stratili, nie je len jeho samotná hodnota, ale aj všetky tie mozole, ktoré sme do toho za tie roky dali, hlavne teda môj manžel,“ plače zúfalá žena, s ktorou sa osud kruto zahráva. Hovorí, že psychicky ju nad vodou držia len dve veci: fakt, že z inferna si dokázala zachrániť dcéru a dobrí ľudia, ktorí sa zrazu vynorili a rodine bez nároku na odmenu pomáhali a stále aj pomáhajú.

Dom spredu vyzerá na prvý pohľad normálne. Sú to však len obvodové múry.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Pomoc zbedačenej rodine

Ľudí, čo pomáhajú, sa našlo niekoľko desiatok. Ešte v deň, keď sa požiar odohral, prišli susedia aj niekoľko ďalších Štitárčanov, aby pomohli, kde sa dá. „Chlapi aj tínedžeri chránili ešte pred príchodom hasičov susedné objekty, aby sa požiar nerozniesol aj na ne,“ hovorí Valéria Nagyová, pracovníčka obecného úradu. Zamestnanci obce okrem iného pripravili zasahujúcim zložkám aj pomocníkom horúci čaj.

Starostka Štitár Zuzana Vinkovičová vyvolávala hasičom od Nitry cez Vráble až po Moravce. „Informovala som sa, či sa rodina má kam nasťahovať, povedali, že v Čechynciach majú rodičov. Istý pán z dediny sa ponúkol, že by mohol poskytnúť obývateľný dom, v ktorom momentálne nežije. Vyhlásila som brigádu, na ktorú prišlo veľa našich občanov. Už počas noci sa striedali každú hodinu a dom strážili. Vonku pritom bolo mínus pätnásť stupňov,“ hovorí starostka. Volala aj záchranku, pretože šokovaní ľudia potrebovali aj zásah zdravotníkov.

A nezištná pomoc pokračovala aj v ďalších dňoch. Firma Iveco servis, v ktorej je zamestnaný pán František, dokonca vyhlásila dve voľné soboty, aby jej pracovníci mohli prísť do domu Bryndzových a pomáhať. Časť zamestnancov na dome pracovala aj v bežné pracovné dni, kolegovia sa u Františka striedali.

Pomáhali ľudia z dediny aj z firmy, kde robí pán František.

FOTO: (ZV)

Príčina požiaru je neznáma

Zatiaľ nie je jasné, prečo požiar vznikol. Oba krby boli studené, na ich výstavbu dohliadali špecializované firmy. V krboch navyše kúril len pán František. V dome v čase vzniku požiaru išlo iba plynové kúrenie.

Statik skonštatoval, že obvodové múry domu nie sú poškodené. Celý dom sa však musí strhnúť až po tehlu a dostavať nanovo. Okrem iného preto, aby sa predišlo zdravotným rizikám.

„Dávam si pozor na všetko, ale to, že sme nemali poistku, bola jediná chyba. Bol u nás len jeden poisťovák, ten nám však vyrátal strašne vysokú poistku. Keď tento dom dáme nejako zase dokopy, poistka bude to prvoradé, čo vybavím,“ hovorí pani Ingrid.

Dovtedy ju však čaká veľa trápenia a starostí. Rok, v ktorom mala Ingrid s manželom vo vynovenom rodičovskom dome osláviť dvadsiate výročie svadby, sa začal katastrofálne.

ico

POTREBUJÚ POMOC

S pomocou rodiny, susedov, známych, Štitárčanov, obecného úradu, ale aj mnohých ľudí z iných obcí, ktorí sa o krutom údele rodiny dopočuli, začínajú Bryndzoví svoj život nanovo. Keďže dom nebol poistený, hodí sa im každý cent. Číslo účtu na pomoc rodine je 106 64 046 / 6500, meno majiteľa účtu je František Bryndza.

Tomáš Holúbek

Toto bola kuchyňa. Nezostalo z nej nič.

FOTO: (ZV)

Dom nebol poistený. Príčina požiaru je neznáma.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 112
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 805
  3. Hokejisti ako deň a noc 701
  4. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 604
  5. Kladivo 456
  6. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 387
  7. Spadol z neba 330
  8. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 255
  9. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 178
  10. Oba tituly pre družstvá ŠK ŠOG Nitra, chlapci AC Stavbár strieborní 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Blízke regióny

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Prvý Novozámčan na listine rozhodcov FIFA

Peter Kováč bude rozhodovať aj medzinárodné zápasy

Kandidáti na poslancov sú známi, najväčší boj bude v obvode Piešťany

Záujem kandidovať do Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja prejavilo spolu 247 kandidátov. Z nich tvoria ženy len asi pätnásť percent, stolička v župnom parlamente láka najmä starostov a podnikateľov.

Všetky správy

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Ešte v marci robil v obleku kľuky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

Kam vyraziť