Obchodom s darčekovým a zberateľským tovarom sa zaoberajú všetky úrady.
ŠAĽA. Euphoria shop v Šali-Veči ponúka kúpeľové soli a aromatické bylinky.
Napriek tomu, že by malo ísť o suveníry, predavač povedal zákazníkovi, aby si soľ do kúpeľa vo forme tabletky „šnupol“.
Crazy shopy?
„Euforický obchod“ začal jeho majiteľ prevádzkovať bez potrebných povolení. Chýba mu pečiatka z hygieny, Obvodný úrad v Šali preto oznámil začatie správneho konania.
Majiteľ medzičasom o povolenie požiadal.
Tiež neohlásil radnici otváracie hodiny, tá ich pritom odsúhlasuje. Porušil tým všeobecne záväzné nariadenie, za čo sa sankciám pravdepodobne nevyhne. Mesto mu však uloží pokutu až po „prešetrení viacerých okolností, ktoré stále preveruje“.
Radnica odstúpila podnet aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu v Nitre, ktorá by mala tiež preveriť prevádzku.
Vzhľadom na to, že by mohlo ísť o pretransformovanú sieť Crazy shopov, prípadom sa zaoberá aj polícia.
Vlani sa totiž ukázalo, že tieto obchody predávali pseudodrogy zamaskované ako darčekové predmety.
„Vykonávame vlastné šetrenie, na probléme tiež participujeme aj s inými štátnymi organizáciami. Zatiaľ by som o výsledkoch nehovoril,“ povedal okresný policajný riaditeľ Roman Révay.
Látky nie sú v zozname
Euphoria shop predáva výrobky nielen v kamennom obchode na Dlhoveskej ulici, ale aj cez internet. Stoja od sedem do trinásť eur, dodávajú sa z Poľska.
Na webovej stránke upozorňuje, že všetky produkty sú predávané iba ako darčekový a zberateľský tovar. Výrobky sú zakázané na konzumáciu! Podľa experimentu miestnej regionálnej televízie však predavač odporučil ich anonymnému zákazníkovi soľ do kúpeľa šnupať alebo pridať do čaju či pohára s vodou.
Zaujímavosťou bolo aj to, že soľ mala formu tabletky. Televízia spravila pokus, podľa ktorého sa tabletka vo vode ani po desiatich minútach neroztopila. V jej vnútri bol hnedastý prášok.
„Konzumácia týchto látok môže poškodzovať zdravie, čo môže vyústiť až do smrti. Látky vyvolávajú zmeny psychiky, o ktorej si mládež medzi sebou hovorí aj na internetových diskusiách,“ vraví Zuzana Miková, odborníčka, ktorá kedysi pracovala ako protidrogová koordinátorka.
Produkty tohto typu obsahujú podľa jej slov látky, ktoré nie sú na zozname omamných a psychotropných látok. Kým sa tam dostanú, ďalšie dve-tri nové látky ich vraj nahradia.
„Všetci vieme, že pokiaľ sa užijú iným spôsobom, ako je napísané na výrobku, účinok sa dostaví. Ale obchodník za to nezodpovedá, práve tak ako obchodník, ktorý predáva acetón, nezodpovedá za to, že niekto bude ten acetón fetovať. Je veľmi ťažké zo strany štátnych orgánov robiť nejaké opatrenie, je to o zodpovednosti ľudí, ktorí by si mali uvedomovať riziká,“ poznamenáva odborníčka.
Oslovili sme aj konateľa spoločnosti, s novinármi sa nechcel stretnúť. Podľa obchodného registra je z Kysuckého Nového Mesta, adresu trvalého pobytu však uvedenú nemá.