ZLATÉ MORAVCE/NEMČIŇANY. Okrúhle jubileum nedávno oslávil básnik, prozaik a autor literatúry faktu Miroslav Pius. Vitálny sedemdesiatnik sa narodil v Novej Vsi nad Žitavou, ale väčšinu produktívneho života strávil v Bratislave, kde pôsobil ako pedagóg a riaditeľ viacerých inštitúcií.
Pred 10 rokmi sa odsťahoval do Levíc, kde sa venoval písaniu literatúry faktu, odrážajúcej dejiny Pohronia a Požitavia. V súčasnosti žije v Nemčiňanoch pri Zlatých Moravciach – „oprášil“ starorodičovský dom a vytvoril z neho obdivuhodnú pamiatku zachovalej ľudovej architektúry a bývania.
Doluje klenoty histórie
Ako Miroslav Pius vraví, nebola to nutnosť, ale silná túžba po návrate do detstva, zmiešaná s pocitom potreby splatenia dlhu, ktorý má každý spisovateľ voči rodnému kraju. „Pred 10 rokmi som ho začal poctivo splácať – v knihách vyťahujem na svetlo zabudnutú históriu rodného Požitavia. Cez literatúru faktu dolujem z minulosti klenoty, ktoré história mnohokrát nechala nepovšimnuté. Mojich sedem posledných, čitateľsky veľmi úspešných kníh je toho dôkazom,“ skonštatoval autor.
Miroslav Pius je toho názoru, že je dôležité detailne poznať najprv dejiny mikroregiónu, až potom históriu s širšom rozsahu. „Autentickí môžeme byť len v blízkosti domova, tam, kde sme sa narodili a prežili svoje detstvo. Tu je všetko čisté a pravdivé,“ vyznáva sa s spisovateľ z lásky k rodisku. „Môj domov je minulosťou mojich predkov – oni postavili dom, v ktorom aj ja dožijem svoje posledné dni.“
Protisocialistický živel
Miroslav Pius je autorom takmer 20 kníh poézie a prózy pre deti a kníh literatúry faktu. Za viaceré publikácie dostal ceny vydavateľstiev a čestné uznania. Je aj nositeľom Veľkej medaily sv. Gorazda MŠ SR, medaily Daniela Licharda MK SR, predseda vlády SR mu udelil pamätný list a obec Nemčiňany medailu za kultúrny rozvoj obce.
„Do literatúry som vstúpil básnickou zbierkou Pyrománia, po nej nasledovala Cesta až na koniec smrti a po nej nič. V roku 1970 totiž prišiel zákaz publikovať, nemohol som robiť ani prácu literárneho redaktora v Československom rozhlase,“ spomína autor. „Súdruh Biľak ma vo svojej knihe Čierne na bielom označil za protisocialistický a protispoločenský živel. Potom nasledovalo 20 rokov ťažkého hľadania akejkoľvej práce – robil som osvetára, korektora aj náborára.“
Prvé cirkevné matriky
Po revolúcii bol Pius plne rehabilitovaný a začal vydávať všetky svoje zakázané diela. V poslednom období so spoluautormi vydal knihu Nemčiňany v premenách času, ktorá približuje históriu obce a blízkeho okolia. Monografia vyšla pri príležitosti 777. výročia prvej písomnej zmienky o obci.
„Sú v nej fakty o najstaršom osídlení obce už od doby kamennej, najpodrobnejšie sme spracovali stredovek a novovek. Podarilo sa nám objaviť nové historické dokumenty v budapeštianskom aj ostrihomskom archíve, ale čerpali sme aj z archívov na Slovensku. Najviac v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre, kde sme našli prvé cirkevné matriky narodených, sobášených a zomrelých,“ hovorí Pius.
„Kniha je unikátna aj tým, že vôbec po prvýkrát veľmi podrobne zachytáva priebeh bitky našich predkov s Turkami, ktorá sa odohrala 26. 8. 1652 na Veľkovozokanskom poli neďaleko Nemčinian. Po dlhom čase boli práve tu Turci porazení.“
Bohovia Slovanov
Vlani auto dokončil aj historický román z obdobia protitureckých vojen v 17. storočí. V románe sa ocitá celé Požitavie a Pohronie, ožívajú dramatické osudy ľudí a udalosti. Pozoruhodná je aj jeho kniha Bohovia nesmú zomrieť – prvé stopy bohov pod Slovenskou bránou.
„Nezaoberám sa v nej trojrozmernými artefaktmi, ale dušou, duchom, transcendentnom a starými slovanskými bohmi. Opisujem formy viery, pohanské náboženstvá, pohrebné rituály, chrámy, obetištia, posvätné háje, kultové predmety či a amulety,“ vysvetľuje Miroslav Pius.
„Popisujem aj kamenné pozostatky slovanských chrámov a obetíšť, ktoré sa podľa odbornej literatúry nachádzali napríklad pri Výčapoch-Opatovciach, Nitre, Leviciach, Palárikove či Šuranoch. Naši predkovia sa schádzali v posvätných hájoch, podľa literatúry sa v okolí Nitry nachádzali napríklad na Zobore, Žibrici, Lupke aj Martinskom vrchu.“
Múzeum v obci
Miroslav Pius je aj iniciátorom a zakladateľom historicky prvého etnografického dedinského múzea v Nemčiňanoch. „Po pravde musím povedať, že s touto myšlienkou prišiel miestny nadšenec Milan Trnka a ja som ho rád podporil. Spolu s ním som sa podieľal na zbieraní a popisovaní historických exponátov a tiež na napísaní a zdokumentovaní dejín obce na CD,“ dodal Pius.
Miroslav Pius ako Jurko (prvý zľava) v roku 1961 v divadelnej hre Dračica.
Ako režisér Divadielka poézie na gymnáziu v Modre, rok 1972.
Pri slávnostnom príhovore na párovskom gymnáziu v Nitre pri príležitosti 30. výročia jeho vzniku, rok 1995.
Autor s medailou sv. Gorazda. FOTKY: ARCHÍV M. P:
Autor: re