Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

V nových mestských bytoch znížia nájomné. Dôvodom sú plesne

V nájomných bytoch je zvýšená vlhkosť, objavili sa plesne. Službyt kúpil prenosný vlhkomer.

Byty na Rýnskej ulici financovalo mesto zo štátneho úveru.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Mesto o 20 percent zníži nájomné obyvateľom desiatich mestských bytov na Rýnskej ulici. Rozhodli o tom poslanci.

„Byty majú zníženú kvalitu bývania. Nachádzajú sa na prvom podzemnom podlaží spolu s pivnicami. Ako správca evidujeme časté reklamácie a plesnenie stien,“ píše sa v dôvodovej správe, ktorú na zastupiteľstvo predložil Službyt.

Poslanec Ivan Gavalovič označil informáciu za alarmujúcu: „Veď súčasný stav ohrozuje zdravie ľudí. Treba udrieť na dodávateľa, odkopať to a zaizolovať. Tie chyby sa musia odstrániť."

Zabudovaná vlhkosť?

Suterénne byty sú v domoch na Dieloch, ktoré boli postavené v rokoch 2008 a 2005. Nájomné bude nižšie od marca, do rozpočtu Službytu tak pôjde ročne o 2-tisíc eur menej.

„Boli tam reklamácie na vlhnutie stien, problém je zrejme v obvodovej izolácii," povedal riaditeľ Službytu Pavol Bielik.

Primátor Jozef Dvonč avizoval, že bude o probléme rokovať s dodávateľom stavby.

„Reklamácie už boli u dodávateľa uplatňované a sčasti boli vyriešené. Steny však vlhnú ďalej. Zrejme tam došlo k problému už pri zakladaní stavby, v stenách bola zabudovaná vlhkosť. Je to prakticky trvalý jav v tejto lokalite. Reklamácia nám pri odstránení tohto problému zrejme nepomôže," myslí si Bielik.

Zníženie nájomného podľa neho navrhli nielen pre vlhkosť, ale najmä pre nevýhodnú polohu suterénnych bytov. Sú vedľa pivníc, ich okná sa nachádzajú tesne nad trávnikom.

Suterénny byt.

Pomohli vetráky

V takomto byte žije už päť rokov aj pani Magdaléna Hrnčárová. Žalúzie na oknách musí mať zatiahnuté, pretože okoloidúci jej vidia rovno do bytu.

Pred niekoľkými rokmi mala problém aj s plesňami na toalete a chodbe. Situácia sa zlepšila, keď na toalete urobil Službyt dva vetráky. „Predtým bola stena stále vlhká, keď som otvorila dvere, strašne to smrdelo,“ dodala nájomníčka.

Na vlhnutie stien sa nám posťažovali aj obyvatelia bytov na poschodí. „My sme mali aj pleseň,“ povedal Igor zo susedného vchodu.

V byte, kde bývajú Hrnčárovci, boli na toalete a chodbe vlhké steny. Službyt urobil vetráky. Foto: (mh)

Kúpili vlhkomer

Pracovníci Službytu tvrdia, že za vlhkosť si môžu aj samotní nájomníci, pretože dostatočne nevetrajú.

„Drevené netesné okná umožňovali vlhkosti, aby sa odparila, čo plastové okná nerobia. Pri nedostatočnom vetraní sa vlhkosť z ovzdušia zráža na chladnejších plochách (okná, rohy stien nad oknami), vytvárajú sa mokré fľaky, ktoré keď sa nesušia, začínajú plesnieť,“ píše sa v stanovisku Službytu.

„Nedávno sme kúpili prenosný vlhkomer. S jeho pomocou rozlíšime, či ide o technický problém, alebo dôsledok slabého vetrania,“ povedal riaditeľ Bielik.

Reklamujú aj najnovšie byty

Bielik potvrdil, že problémy sú aj v ďalších mestských nájomných bytoch. „Na jeseň sa robili fasády na troch domoch na Tokajskej, kde cez škáry zatekalo.“

Momentálne reklamuje Službyt bytové domy na Rýnskej 2-8. Spoločnosť Metrostav SK ich slávnostne odovzdala do užívania vlani v lete. „Prejavila sa v nich aj zvýšená vlhkosť, dokonca sa oduli parkety.“

„Naša spoločnosť sa bude reklamáciou zaoberať,“ reagovala pracovníčka Metrostavu SK.

Reklamácie na byty, ktoré boli postavené v rokoch 2008 a 2005, však spoločnosť neeviduje. „Všetky reklamácie uplatnené v spomínaných objektoch sú k dnešnému dňu vyriešené. Objekty boli vyhotovené podľa projektovej dokumentácie a naša spoločnosť Metrostav SK si nie je vedomá žiadneho pochybenia v tejto oblasti,“ napísal nám Igor Moťovský, vedúci strediska reklamácií.

ico

Spóry plesní spôsobujú zdravotné problémy

„Plesne sa rozmnožujú uvoľňovaním spór do ovzdušia. Podmienkou je primerané teplo, kyslík a hlavne vlhkosť,” povedala Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Hlavnou príčinou rozvoja plesní v bytových priestoroch je zvýšená vlhkosť. Spôsobovať ju môže zatekajúca voda, presakovanie, zadržiavanie vlhkosti, veľké akvárium, veľa kvetín, ale aj nedostatočné vetranie.

"Spóry uvoľňované do ovzdušia predstavujú u vnímavých jedincov riziko vzniku či zhoršenia ochorení alergických (priedušková astma, alergická nádcha), dýchacích, respekíve kožných. Konzumácia zaplesnených potravín prináša riziko otravy plesňovými jedmi - mykotoxínmi," povedala Tináková.

Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení je pravidelné vetranie celého bytu, no najmä kuchyne a kúpeľne. "Prúdenie vzduchu zabraňuje vznik plesní," radí Tináková.

Prevenciou je aj umiestnenie nábytku s určitým odstupom od steny. Pri novostavbách platí, že pred uvedením do prevádzky treba nechať dôkladne vyschnúť steny.

(MR)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 467
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 877
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 729
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 573
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 474
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 412
  7. Sereď v úlohe profesora 341
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 235
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 210
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 210

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť