NITRA. Výstava bude pre návštevníkov sprístupnená od 6. marca do konca tohto mesiaca. Prehliadka výstavy je súčasťou prehliadky múzea, návštevníci nebudú platiť osobitné vstupné. Cieľom výstavy je spropagovať a dostať do povedomia verejnosti knižnicu múzea, o existencii ktorej často nevie ani odborná verejnosť, uviedla Marianna Hričová z SPM. Knižnica pritom funguje už od roku 1960 a obsahuje 43.363 knižných jednotiek zo 17. až 21. storočia. Má konzervačno-retrospektívny charakter, uchováva slovenskú, českú, nemeckú, maďarskú a latinskú poľnohospodársku knižnú produkciu. Prvý prírastok do knižnice, 1. diel Ottovho náučného slovníka z roku 1888, bol zapísaný 7. februára 1966. Najnovší prírastok je z 15. decembra 2011, kniha s názvom Tradičné remeslá a ich majstri z roku 2011.
Výstava Klenoty našej knižnice približuje najzaujímavejšie knihy v rôznych kategóriách. Expozícia prezentuje 86 knižných jednotiek, ktoré sú rozdelené do 12 vitrín podľa kategórií Poľnohospodárska literatúra, Poľnohospodárske periodiká, Periodiká národných buditeľov, História, Zákonníky, Slovníky, Rukopisy, Matej Bel, Atlasy, Kalendáre, Náboženská literatúra a Naše NAJ- knihy. Organizátori výstavy sa sústredili najmä na poľnohospodársku literatúru, ktorá predstavuje vzácne výtlačky diel, medzi nimi Piľňí domajší a poľňí hospodár od Juraja Fándlyho či encyklopédia Miscellanea od Martina Szentiványho. V časti Periodiká národných buditeľov sa nachádzajú prvé čísla časopisov, ktoré boli vydávané národovcami ako Štúr, Hurban, Radlinský, Krčméry či Škultéty. V rámci zákonníkov je mimoriadnou zaujímavosťou Corpus iuris Hungarici, obsahujúci základný dokument uhorského práva používaný počas celého novoveku - Opus tripartitum.
Knižnica SPM obsahuje aj vzácne rukopisy k dejinám poľnohospodárstva, z ktorých výber prezentuje na výstave. Samostatnú kategóriu tvorí Matej Bel so svojím najvýznamnejším dielom Historicko-zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku, ktoré je priekopnícke nielen k dejinám poľnohospodárstva, ale aj k iným vedným odborom. V kategórii atlasov patrí k najvýznamnejším dielam Vývoj mapového zobrazenia Slovenska, na stránkach ktorého sa nachádza najstaršie mapové zobrazenie nášho územia, Lazarova mapa Uhorska z roku 1528. Kalendáre sa sústreďujú na poľnohospodársky kalendár Domová pokladnica z dielne významného poľnohospodárskeho činiteľa Daniela Licharda. Výstavu uzatvára náboženská literatúra, ktorá sa zameriava na dva výtlačky evanjelického spevníka Cithara sanctorum, zaujímavého nevšedným ozdobným viazaním. "Srdcom celej expozície sú Naše Naj-knihy, ktoré predstavujú najvzácnejšie dielo výstavy, herbár z roku 1562 od talianskeho vzdelanca Pietra Andreu Mattholiho v českom preklade Tadeáša Hájka z Hájku," uviedla Hričová.