Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Župa žiada viac obmedzení, autodopravcovia nesúhlasia

Kamióny nad 12 ton majú zakázaný vjazd na viaceré cesty 2. a 3. triedy. Ich zoznam schválilo ministerstvo dopravy. So súčasným stavom sú nespokojní dopravcovia aj Nitrianska župa.

Ťažké kamióny majú zakázaný vjazd na viaceré úseky ciest druhej a tretej triedy.(Zdroj: DUŠAN TARKO)

NITRA. Nitrianska župa žiada rozšíriť zoznam ciest druhej a tretej triedy, kam majú kamióny nad 12 ton zakázaný vjazd. Zákazové značky sú osadené na 31 križovatkách v kraji, župa ich pôvodne navrhla až 69. Ministerstvo dopravy jej zoznam zoškrtalo. Združenie dopravcov obvinilo župu, že znemožňuje ich podnikanie.

Dopravcovia v úžase

„S úžasom sa dozvedáme, že existujú ešte vyššie územné celky, ktorým nestačí už aj tak dosť zakázaných úsekov ciest 2. a 3. triedy pre nákladné vozidlá nad 12 ton. Myslíme si, že najideálnejším riešením by bolo napríklad pre Nitriansky samosprávny kraj, keby po cestách 2. a 3. triedy jazdilo iba služobné auto pána predsedu,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré nám zaslal Pavol Reich, generálny tajomník Združenia ČESMAD Slovakia.

Župan Milan Belica reagoval odporúčaním, aby sa Reich išiel osobne pozrieť na 28-kilometrový úsek cesty II/593 Dražovce - Dolné Lefantovce -Oponice - Nitrianska Streda -Solčany.

„Je to rukolapný príklad toho, čo spôsobil nadmerný tranzit vozidiel nad 12 ton po cestách 2. a 3. triedy pri obchádzaní spoplatnených úsekov ciest. A to už NSK vykonal na tomto úseku viacero opráv,“ povedal Milan Belica.

Ťažká doprava poškodzuje nielen cesty, ktoré nie sú na takúto záťaž stavané, ale aj domy, oplotenie a chodníky. „Nitriansky samosprávny kraj požaduje zákaz tranzitu vozidiel nad 12 ton práve na základe sťažností starostov, primátorov a občanov,“ dodal Belica.

Zvýšené náklady

„Zavedenie značiek zákazov s dodatkovou tabuľou „okrem dopravnej obsluhy“ a jej dodržiavanie podľa vyhlášky 9/ 2009 znemožňuje podnikanie na týchto úsekoch pre dopravné aj iné výrobné a obchodné spoločnosti,“ povedal Reich.

Nákladné autá musia podľa neho prejazdiť kilometre naviac, čím sa nekontrolovateľne zvyšujú náklady podnikateľov a znehodnocuje sa aj životné prostredie.

„Nechceme zakázať vozidlám nad 12 ton vjazd do cieľových miest nakládky a vykládky tovaru. Chceme zabrániť zámernému a špekulatívnemu tranzitu ťažkej nákladnej dopravy po cestách 2. a 3. triedy, ktoré často vedú cez obce i mestá,“ reagoval župan.

Spochybnil aj zvýšené náklady dopravcov kvôli kilometrom naviac. Podľa neho práve jazda po cestách nižšej triedy priamo zvyšuje náklady na pohonné látky, lebo kamióny musia meniť spôsob jazdy, keď prechádzajú cez obce a mestá.
„Zaťažuje to aj životné prostredie a zvyšuje ohrozenie ostatných účastníkov cestnej premávky. V konečnom dôsledku si takáto jazda vyžaduje práve od verejnej správy aj zvýšené náklady na opravy a údržbu.“

Župám platia daň

Združenie dopravcov vyčíslilo, že samosprávne kraje vyberú ročne na dani z motorových vozidiel minimálne 130 miliónov eur. Z tejto sumy sa do dopravy vracia len časť.

„Peniaze idú nielen na opravu a údržbu ciest, ale do všetkých možných iných činností v oblasti školstva, kultúry a podobne,“ kritizuje Pavol Reich.

„Nitriansky samosprávny kraj získa ročne z tejto dane priemerne 16 miliónov eur, z ktorých zabezpečuje starostlivosť o vyše 2000 km ciest. Len oprava jedného kilometra cesty s jednoduchou výmenou živičného povrchu vozovky stojí priemerne 100-tisíc eur. Celková rekonštrukcia kilometra vozovky vyjde až na 1,5 milióna eur,“ reagoval Belica.

Ďalšie obmedzenia?

Ministerstvo dopravy pristúpilo k obmedzeniam, pretože autodopravcovia zneužívali cesty 2. a 3. triedy a zámerne obchádzali elektronické mýto. „Dochádzalo tak k ničeniu ciest, ktoré nie sú určené na tranzit ťažkých nákladných vozidiel,“ vyjadril sa pre médiá hovorca rezortu Martin Krajčovič.

Ministerstvo údajne uvažuje, že počet úsekov, z ktorých vylúči kamióny, ešte rozšíri. Pavol Reich povedal, že autodopravcovia zamestnávajú minimálne 100-tisíc a viac ľudí: „Myslím si, že tak by sa k nám mal štát aj samosprávne celky správať.“


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 534
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 868
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 726
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 584
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 485
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 408
  7. Sereď v úlohe profesora 338
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 238
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 205
  10. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 205

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť