Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Spoplatnenie parkovísk v Galante poslanci neschválili

Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

Za parkovanie za Mestským úradom v Galante sa zatiaľ neplatí.(Zdroj: (LAZ))

Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

GALANTA. Parkovanie za mestským úradom a na sídlisku Jas zostáva zatiaľ nespoplatnené. Návrh „nepopulárneho opatrenia“ poslanci ne-schválili.
Spoplatnenie dočasného parkovania na vybraných úsekoch miestnych komunikácií umožňuje mestám od augusta minulého roka novela zákona o pozemných komunikáciách.

Výnimka na autobusy justičnej polície

Od 1. apríla sa malo v Galante spoplatniť takmer dvesto parkovacích miest. Mesto by tým získalo do rozpočtu približne 90-tisíc eur ročne. Parkovanie malo byť platené počas pracovných dní od 7. h do 17. h, v sobotu do 12. h. Parkovanie mimo prevádzkovej doby, počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja malo byť bezplatné.

Prevádzku platených parkovísk mal zabezpečovať parkovací automat. Za hodinu parkovania by vodiči zaplatili 50 centov, prípadne si mohli kúpiť ročnú parkovaciu kartu za 100 eur. Výnimka by sa vzťahovala na autá a autobusy justičnej polície, autá so ZŤP nálepkou a zásobovacie vozidlá prevádzok so sídlom v budove mestského úradu.

Obyvatelia sídliska Jas by mohli parkovať s jedným autom používaným na súkromné účely bezplatne. Za druhé by si priplatili 10 eur, za tretie 30 eur a v prípade štvrtého auta by platili 50 eur ročne. Kontrolovať platenie mali štátni a mestskí policajti.

„Z našej strany sme chceli veci pohnúť dopredu, viem, že budú ťažkosti, ale ľudia by si zvykli. Keď nespravíme prvý krok, v živote sa nepohneme, ja to cítim,“ povedal primátor Ladislav Maťašovský pred hlasovaním.
Spoplatnenie parkovísk za mestským úradom a na sídlisku Jas však poslanecký klub SMK - SDKÚ-DS nepodporil. Žiadali komplexné riešenie, ktoré by nikoho „neznevýhod-ňovalo.“

„Keby sme tento návrh odsúhlasili, tak manželský pár s dvomi autami bývajúci na sídlisku Jas by za jedno vozidlo musel platiť ročný poplatok. Taký istý manželský pár 50 metrov ďalej, na sídlisku Clementisove sady, ktorý má tiež dve vozidlá, by nemusel platiť ani za jedno. Sme za to, že keď platia daň z nehnuteľnosti alebo poplatky za komunálny odpad rovnako pre všetkých, tak aby to platilo aj v ostatných prípadoch,“ povedal poslanec Peter Závodský.

Jediným riešením je podľa jeho slov zavedenie plateného parkovného zónovito v celom meste.
„Čím ďalej od centra, tým menší poplatok alebo na periférii bezplatne. Aby sa nestávalo ako dnes, že vozidlá Negalanťanov blokujú parkovisko za kultúrnym domom. Keby sme ho spoplatnili, odstavili by auto medzi rodinné domy alebo činžiaky. Keď nezabránime tomuto, tak sme nevyriešili nič,“ dodal Závodský.

Podľa zástupcu prednostky Jána Poľakovského má mesto vypracovanú štúdiu na zavedenie celoplošného plateného parkovania v centre. Na jej zavedenie do praxe však nemá peniaze. Na spoplatnenie celého centra by potrebovali tridsať až štyridsať parkovacích automatov. Jeden stojí podľa Poľakovského približne päťtisíc eur.
„Toto bolo najpopulistickejšie, čo som tu zažil,“ povedal po neschválení materiálu poslanec Zsolt Takáč. Rokovanie o platenom parkovaní sa odložilo na ďalšie zastupiteľstvo.

Zamedziť parkovanie

Poslanci tiež apelovali na mesto, aby sa Námestie detí stalo opäť námestím. Okresný súd totiž využíva jeho časť ako dočasné parkovisko. Prinavrátiť námestiu jeho pôvodný štatút je podľa Poľakovského aj v záujme mesta. Pri posledných rokovaniach s predsedníčkou okresného súdu však podľa neho narazili na problém - bezpečnostné dôvody súdu. „Urobiť pred súdom oddychovú zónu je z ich pohľadu dosť nebezpečné, lebo sú tam privážané podozrivé osoby,“ povedal zástupca prednostu.

„Okresný súd si tam s plným vedomím zabezpečil priestory, vedel, že tieto problémy budú mať. Prečo majú občania znášať to, že oni si vybrali zlé miesto? Dočasne sme im pomohli, vyšli v ústrety, mali čas vyriešiť si parkovanie,“ reagoval Peter Závodský.

Hlavný kontrolór Gábor Pallya upozornil, že mesto nemá žiadny zmluvný alebo iný vzťah s okresným súdom. Rokovania sú podľa neho preto v tejto veci bezpredmetné a mesto môže kedykoľvek zamedziť parkovanie. Problém vidí skôr v spôsobe zabránenia parkovania tých áut, ktorých majitelia idú do banky.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 637
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 848
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 515
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 384
  5. V Galante zmierlivá dohrávka 376
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 359
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 320
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 302
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 241
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo štátne orgány dokázali urobiť v prípade prezidenta, očakávame aj v kauzách, v ktorých figurujú členovia vlády a ich kamaráti.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Kam vyraziť