Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Prokuratúra sa zaoberá trestnými oznámeniami v prípade súdu v Galante

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP) sa zaoberá dvoma trestnými vecami, ktoré sa dotýkajú Okresného súdu v Galante, respektíve novovymenovaného predsedu tohto nižšieho súdu sudcu Ľuboša Szigetiho.

BRATISLAVA/GALANTA. V prvej veci ide o sfalšovanie zápisnice zo strany sudcu, súčasného novovymenovaného predsedu Okresného súdu a túto vec disciplinárny senát Najvyššieho súdu (NS) postúpil GP koncom februára, keďže išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu. V druhej veci ide o výberové konanie na toho istého predsedu OS Galanta, ktoré tento sudca prednedávnom vyhral a ktoré podala voči nemu sudkyňa tohto nižšieho súdu Eva Foltánová.

"V prvom prípade GP SR zaevidovala trestné oznámenie 1. marca 2012. Prokurátor po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe. V prípade druhom rovnako GP SR zaevidovala túto vec, prokurátor po preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," odpovedala hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová.

Trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, ku ktorému malo dôjsť manipuláciou výberového konania, podala vo štvrtok 1. marca sudkyňa Eva Foltánová. Sudkyňa sa v rámci transparentnosti a otvorenosti justície prihlásila do výberového konania na post predsedu Okresného súdu v Galante.

Krátko pred jeho uskutočnením musela byť hospitalizovaná v nemocnici. Výberová komisia napriek tomu, že ostal iba jeden uchádzač, nerešpektovala podľa sudkyne uplatnenie jej základného práva a porušila ústavné právo na prístup k verejnej funkcii. Predmetné výberové konanie podľa zápisnice zverejnenej na webovej stránke rezortu spravodlivosti 30. januára 2012 vyhral sudca Ľuboš Szigeti.

Sudca s rovnakým menom čelil disciplinárnemu stíhaniu pre podozrenie z falšovania zápisnice z pojednávania. Disciplinárny senát prípad právoplatne prerušil a odoslal prokuratúre, pretože závažnosť skutku nasvedčuje, že je tu podozrenie zo spáchania trestného činu a nie "iba" disciplinárneho priestupku. Troch členov komisie vo výberovom konaní menovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) a jedného zvolila Sudcovská rada Okresného súdu v Galante.

"Výberové konanie na predsedu súdu predsa nie je to isté ako prijímačky na školu. Predseda súdu je funkcia, ktorej obsadenie je nevyhnutnosťou pre riadny chod súdnictva. Nemožno čakať, kým všetci kandidáti vyzdravejú a posúvať deň výberového konania podľa ich aktuálneho zdravotného stavu. Podať trestné oznámenie z dôvodu nepreloženia výberového konania na iný termín pre PN-ku jedného z uchádzačov považujeme za vážne nepochopenie nielen toho, čo obnáša funkcia predsedu súdu, ale aj čo má byť predmetom trestného konania. S námietkami sudkyne sa výberová komisia zaoberala a je to zrejmé aj z dávno zverejnenej zápisnice z výberového konania," uvádza sa v stanovisku ministerstva spravodlivosti, ktoré poskytol jeho hovorca Peter Bubla.

"Predsedov súdov budú vyberať politické komisie, ktoré majú jednoznačné zadania. Už teraz je napríklad jasné, že víťazom výberového konania na Okresný súd v Galante sa má stať pán Ľuboš Szigeti. Takto politicky vybraní predsedovia súdov musia byť zákonite odvolaní," zdôraznil 18. januára predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin.

Kancelária Súdnej rady SR vo svojom stanovisku ďalej vtedy uviedla, že na politické výberové komisie v súdnictve poukázali už dva justičné európske "demarše" zo sudcovských organizácií a pripomenula, že novela zákona o sudcoch vstúpila do platnosti bez podpisu prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Národná rada SR jeho veto prelomila.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 2 116
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 799
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 390
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 383
  5. Zsebi porazil Čeľadice 271
  6. Vrábľania v derby naplno 252
  7. Hokejisti ako deň a noc 203
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 190
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 189
  10. V nedeľu bude v Nitre reprezentačná hádzaná 179

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Zsebi porazil Čeľadice

IV. LIGA JV: Prvá výhra Kozároviec. Na dno klesol Veľký Meder. Čeľadice prehrali tretí zápas v rade.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Kasai Slovakia plánuje postaviť nový výrobný závod v Leviciach

Spoločnosť Kasai Slovakia plánuje v Géni postaviť závod na výrobu plastových interiérových komponentov pre automobilový priemysel.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Radivojevič: Do Slovana som nemal ísť. Zničil ma Krikunov, ktorý bol blázon

Mrzí ma len jedno, že nám ušla medaila z olympiády, priznáva hokejista Branko Radivojevič, od tejto sezóny hráč Dukly Trenčín.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Keď dôjde na sex a alkohol, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie. Mali by sme sa tomu prispôsobiť.

Kam vyraziť