Filipínci sa chcú naučiť, ako pestovať jačmeň, ako vyrábať slad.
NITRA. Na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU) v Nitre sa po rozbehnutí úspešnej spolupráce s Indonézskou republikou v oblasti pestovania pšenice obrátili už aj Filipíny. Filipínci sa chcú podučiť pri výrobe piva. „Filipíny nás oslovili prostredníctvom Osiva, a. s., Zvolen, s ktorým už podpísali zmluvu. Oni síce pivo vyrábajú, ale zo surovín z dovozu a chceli by získať určitú mieru nezávislosti,“ povedal pre agentúru SITA rektor Peter Bielik.
Nitrianska univerzita má svoj vlastný malý pivovar, kde sa študenti učia vyrábať pivo. "V súčasnosti sa hľadá partnerská univerzita na Filipínach, pre ktorú by SPU mohla vychovávať odborníkov," dodal rektor.
Nedávno SPU rozbehla spoluprácu s Indonéziou. Zmluvu o spolupráci podpísala s partnerskou Univerzitou Andalas na ostrove Sumatra za účasti najvyšších predstaviteľov krajiny a prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Indonézia chce rozšíriť svoj program pestovania obilnín, ktorý bol v minulosti zameraný len na ryžu ako základný potravinový článok, aj o pšenicu. Univerzita sa bude na programe podieľať svojím know-how, výskumom a výchovou odborných kádrov.
Prvých odborníkov pre Indonézsku republiku v pestovaní pšenice začne vychovávať už čoskoro. Od 15. apríla absolvuje päť indonézskych študentov na SPU trojmesačný študijný pobyt, ktorého súčasťou bude aj odborná prax. „V anglickom jazyku sme im pripravili základný modul predmetov, aby pochopili základy rastlinnej výroby,“ povedal Bielik. Každý semester budú prichádzať noví indonézski študenti.
„Tento projekt je prioritou prezidenta Indonézskej republiky, ktorý niekoľkokrát uviedol vo svojich prejavoch konkrétne Slovensko a SPU ako nositeľa tejto spolupráce,“ skonštatoval Bielik. Ako ďalej dodal, indonézska vláda uvažuje nad vybudovaním poľnohospodárskych univerzít na piatich najväčších indonézskych ostrovoch za asistencie SPU.
V súčasnosti už v Indonézii robili druhý zber úrody pšenice, ktorú sa podarilo dopestovať vďaka slovenským šľachtiteľským staniciam. „Našou úlohou je tiež hľadať vhodného dodávateľa na malú poľnohospodársku techniku, pretože oni všetko zatiaľ robia ručne – ručne sejú aj zberajú,“ podotkol Bielik.
Na základe rozbiehajúcej sa spolupráce s ázijskými krajinami sa univerzita rozhodla pripraviť nový študijný program zameraný na tropické a subtropické poľnohospodárstvo. Cieľom je vychovávať národných expertov, ktorí budú môcť pôsobiť v Ázii. Zároveň chce pripravovať odborníkov aj pre oblasť sladovníctva a pivovarníctva. Oba nové študijné programy by škola chcela pripraviť v horizonte dvoch rokov. Ponúkať ich bude aj v anglickom jazyku, čím chce otvoriť dvere pre štúdium aj záujemcom z Ázie či Afriky.