Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica
Pridajte si svoje mesto

„Nechcem nikoho imitovať, idem svojou vlastnou cestou“

Hoci jeho detským snom bola archeológia a poškuľoval aj po žurnalistike, prihlásil sa na VŠMU. Vzali ho na druhýkrát. Dnes ja Martin Šalacha „čerstvou krvou“ nitrianskeho divadla.

Martinova podobnosť s Jozefom Kronerom je zjavná. Legendárneho herca veľmi obdivuje, ale on ide vlastnou cestou.(Zdroj: ARCHÍV M. Š.)

Hoci jeho detským snom bola archeológia a poškuľoval aj po žurnalistike, prihlásil sa na VŠMU. Vzali ho na druhýkrát. Dnes ja Martin Šalacha „čerstvou krvou“ nitrianskeho divadla.

NITRA. K štvorici nováčikov, ktorá posilnila rady hereckého súboru Divadla Andreja Bagara, patrí aj Martin Šalacha. Divadelný krst absolvoval v komédii Bola raz jedna trieda, ktorá sa v roku 2010 stala úspešným autorským počinom vtedajších študentov VŠMU. Dnes je hra súčasťou repertoáru DAB.

Martinovými prvými „domácimi“ postavami boli hysterický policajt a asistent v Sladkej Charity. Najbližšie ho v marci uvidíme v hre Pýcha a predsudok a koncom sezóny si zahrá hlavnú rolu v komédii Kto je tu riaditeľ?

Imitovali Nogu a Skrúcaného

Rodák z východoslovenskej dedinky Zalužice sa už na základnej škole blysol hereckým talentom – s rovnako zdatným kamarátom spolužiakov bavili imitovaním hudobných kapiel a vystúpení Nogu a Skrúcaného. Predviesť svoje nadanie v speve s gitarou dostal možnosť aj v školských programoch a na obecných akciách.

„Boli sme zo školy párkrát v divadlách v Košiciach a Prešove, ale k herectvu som nejako veľmi neinklinoval, mojím snom bola archeológia. Návštevy divadla som bral som to ako z núdze cnosť a výhodu, že sa neučíme. Pre štúdium herectva som sa rozhodol až v 9. ročníku ZŠ,“ spomína Martin Šalacha.

„Zobrali ma na konzervatórium v Košiciach, ale vydržal som tu len rok. S učením som problémy nemal, ale nechápal som, čo učitelia odo mňa chcú. Prestúpil som na michalovské gymnázium a povedal som si, že ak ma to ešte bude k herectvu ťahať, skúsim VŠMU. V 4. ročníku gympla som bol už pevne rozhodnutý.“

Záskok ho nezaskočil

Napriek snahe Martina prvý rok na VŠMU nevzali, tak sa zamestnal na zalužickom obecnom úrade. Práca s ľuďmi ho bavila, ale „úradníčina“ nie. Druhý rok sa poistil – dal si prihlášku na VŠMU, konzervatórium i žurnalistiku. Ešte stále ho priťahovala ho aj archeológia, ale vedel si predstaviť, že je to ťažký chlebík, na ktorý nestačí len nadšenie dejepisom.

„Na druhýkrát mi VŠMU vyšla. Mojimi spolužiakmi boli Juraj Ďuriš aj Marián Viskup, s ktorými som nastúpil do DAB, ale poznal som aj Matúša Krátkeho a Juraja Loja, ktorí vlani z divadla odišli,“ pokračuje Martin. Po skončení VŠMU spolu s kamarátmi dostal angažmán v Nitre. Noví kolegovia ich prijali výborne, v DAB sa mu páči, hoci spočiatku bola pre neho jeho budova hotovým bludiskom.

„Tešil som, že mojou prvou premiérou bude v Nitre naša autorská hra Bola raz jedna trieda. Hneď na začiatku ma však čakal záskok za Milana Ondríka. Mal úraz s kolenom, tak som za neho zobral rolu Kornela v Testosteróne,“ spomína herec na začiatky v DAB.

„Obával som sa, ako to zvládnem. Táto komédia sa s veľkým úspechom hrá už sedem rokov, diváci v nej majú Milana mimoriadne radi. Hru som dokonca naživo ani nevidel, stihol som si pozrieť len DVD a na naučenie textu som mal necelé tri dni. Až mi mráz prebehol o chrbte pri pomyslení, čo som to na seba našil. Ale dopadlo to celkom dobre, zabudol som len asi tri vety. Chalani mi pomohli, podržal ma aj Milan – povedal mi, ako je rád, že tú rolu hrám ja.“

Ako čert v opere

Prvými vlastnými Martinovými postavami sú policajt a Brubeckov asistent v muzikáli Sladká Charity. „Priznám sa, pri premiére som mal trochu zmiešané pocity, bol to môj prvý muzikál. Hrám tu menšie úlohy, ale aj také mám rád - hoci sú na scéne len chvíľu, ale ľudí zabavia a rozosmejú,“ vraví Martin, ktorý pri naštudovaní „Charity“ s obdivom sledoval svojich kolegov.

„Klobúk dolu pred hercami, spevákmi i tanečníkmi. Aj keď mám len malú rolu, som veľmi rád, že som toho všetkého súčasťou. Muzikál herca v každom prípade posunie dopredu, zdokonalí sa v speváckom i pohybovom prejave,“ tvrdí Martin, ktorý však skúsenosti s veľkou javiskovou produkciou predsa len má. Pred 3 rokmi si zahral čerta v pôvodnej slovenskej opere Víťazoslava Kubičku Betlehem.

„Síce som nespieval, ale veľkým zážitkom pre mňa bolo vidieť, ako sa robí opera v koncertnom prevedení. Stál som na javisku s 50-členným zborom a mnohými sólistami.“

Martin v nitrianskom muzikáli, samozrejme, aj spieva. So spevom má bohaté skúsenosti – ešte počas gymnázia účinkoval v zbore, s ktorým precestoval kus sveta a povyhrával niekoľko festivalov. Chvíľu spieval aj v pop rockovej kapele a svoje, prirodzene, urobili aj hodiny spevu na VŠMU. „Spievať viem, ale problémom je pre mňa stáť pri tom na javisku sám.

„Sólovo“ mi to nikdy veľmi nešlo. V Charity, našťastie, spievam s Brubeckom, ktorého striedavo hrajú Kuly, Kuko a Martin Nahálka. Vždy sa snažím, aby som im to svojím škriekaním nepokazil,“ zasmial sa Martin, ktorý je aj hudobne zdatný – ako samouk sa naučil hrať na gitaru.

Podobá sa na Kronera

Kde je sranda, tam nesmie Martin Šalacha chýbať. Zrejme to spôsobuje aj jeho zjavná podobnosť s legendárnym Jozefom Kronerom, ktorá nitrianskeho herca predurčuje najmä ku komediálnym postavám. Martinovi podobu s geniálnym hercom pripomínali už v škole aj v divadle. Pri prijímačkách na VŠMU sa vraj Zuzana Kronerová a Martin Huba na neho tak zvláštne pozerali. Podobnosť s Kronerom dokonca spomenuli aj odborníci v recenziách – vraj sa ho snaží imitovať gestami a mimikou.

„No to by mi ani vo sne nenapadlo. Pána Kronera si budem vždy veľmi vážiť a obdivovať ho. Je to pre mňa veľká česť, ak ho svojím zjavom pripomínam, je to iste dar od Boha, ale kariéru si na tom budovať nemienim. Ak by som len v malej miere dosiahol to, čo on, bol by to pre mňa veľký úspech. Ja však idem vlastnou cestou, nechcem sa na nikoho podobať,“ zdôraznil Martin, ktorému komické postavy naozaj svedčia. Dáva do nich kus seba, lebo aj v súkromnom živote je „veselá kopa“. Lákajú ho aj vážne dramatické roly - ako tvrdí, rád si vyskúša všetky herecké polohy. V rodine je prvým „komediantom“, jeho mladší brat Milan je macher na autá.

Martin v detstve.

V hre Gargantua a Pantagruel.

V predstavení Sen noci svätojánskej ešte počas VŠMU v rámci študentského divadla LAB.

Martin si zahral aj v sitkome Kutyil s.r.o.: vľavo Michaela Szöcsová ako Emese a Martin ako Juraj „Melón“ Goliáš.

Zľava Peter Brajerčík, Miro Dacho, Martin Šalacha a Juraj Ďuriš v autorskej komédii Bola raz jedna trieda.

Muzikál Sladká Charity: Martin (vľavo) s Jakubom Rybárikom ako policajti, v strede Klaudia Kolembusová ako Charity. FOTO: DALIBOR KRUPKA


  1. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 1 507
  2. Treťoligista má nového trénera 1 100
  3. Starší žiaci ČFK Nitra si pochutili na Nových Zámkoch (+FOTO) 445
  4. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 396
  5. Prezidentova žena 390
  6. Tipovacia súťaž - poradie po 1. kole 315
  7. Fotogaléria: Bytča – FC Nitra 1:8 Foto 226
  8. SFZ rozdeľuje dotácie 222
  9. Vo Veči bude do konca roka sedem nových kamier 146
  10. Nad Nitrou lietajú historické lietadlá z piatich krajín. Najstarší je slovenský vetroň z roku 1946 135

Najčítanejšie správy

Nitra

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Treťoligista má nového trénera

Nový kormidelník by mal priniesť do kabíny rozvahu a stabilizovať výkony hráčov.

Starší žiaci ČFK Nitra si pochutili na Nových Zámkoch (+FOTO)

Už len kvôli triu Samuel Sitár - Peter Szöllösy - Matúš Hanakovič by ste sa mali chodiť pozerať na starších žiakov ČFK Nitra.

Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1

V prvom kole privítali letci ambiciózneho nováčika z Volkoviec.

Prezidentova žena

Nevie, čo je ofsajd a ani to nepotrebuje vedieť. Napriek tomu by futbal v Čeľadiciach bez nej nebol tým, čím je.

Blízke regióny

Rušeň sa zrazil s kamiónom, šofér z Turecka nerešpektoval STOP-ku +foto

Nehoda sa stala ešte včera popoludní na železničnom priecestí v Dunajskej Strede. O nehode už informovali aj policajti.

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Topoľčianske mestské legendy: Únosy v dodávke i miznúci ľudia v Tribečskom pohorí

Pred šiestimi rokmi bolo celé mesto na nohách kvôli fámam o únosoch. Miznúci ľudia v Tribečskom pohorí sú tiež veľmi nepravdepodobní.

Náhradná výsadba za vyše sto topoľov sa znova neujala +foto

Výsadba za desiatky vyrúbaných topoľov popri ceste sa neujala už druhýkrát. Z vysadených mladých líp, orechov či javorov sú len uschnuté pahýle.

Plánujú vysťahovať časť Cukrovaru

Po uvoľnení budovy sa bude rozhodovať o ďalšom postupe.

Všetky správy

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Prvého podpredsedu SNS nahnevalo, že ombudsmanka Patakyová podporila Dúhový pochod.

Košická schránka siahala na 29 miliónov od Plavčana. Zrazu ich už nechce

Profesor po otázkach cúvol. Vo firme je svokra hodnotiteľa, minule išlo o švagrinú.

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky nielen na alkohol, ale aj na mäso.

Kam vyraziť