ŠOPORŇA. Prokuratúra pre krátkosť času s najväčšou pravdepodobnosťou nestihne zaujať stanovisko k zákonnosti referenda za odvolanie starostu obce Šoporňa Milana Vlčeka z funkcie do termínu jeho konania. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech. Prokuratúra nemá zatiaľ všetky potrebné podklady, ktoré potrebuje. Ak však boli splnené zákonom určené podmienky, konaniu referenda podľa Marcinkecha nič nebráni. Obecné zastupiteľstvo vyhlásilo ľudové hlasovanie na sobotu 10. marca.
Podnet na prokuratúru podal starosta Šoporne Milan Vlček zastúpený advokátskou kanceláriou. Vlček referendum spochybňuje, všetky kroky poslancov spojené s jeho vyhlásením považuje za protizákonné. Obecný úrad sa preto podľa jeho vyjadrenia na organizovaní referenda nepodieľa.
"Neuznanie petície starostom nie je a v demokratickej spoločnosti ani nemôže byť prekážkou hlasovania obyvateľov obce v miestnom referende o odvolaní starostu,“ uvádza Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v stanovisku, ktoré si vyžiadala obecná poslankyňa Erika Ščípová. Vyhlásenie takéhoto referenda je v kompetencii obecného zastupiteľstva, takže nečinnosť starostu podľa Andrei Lubelcovej zo ZMOS nebráni v jeho uskutočnení.
Organizovania referenda sa v Šoporni ujali poslanci obecného zastupiteľstva, zabezpečujú ho na vlastné náklady. Ľudia budú odpovedať na otázku: "Ste za odvolanie Mgr. Milana Vlčeka z funkcie starostu obce Šoporňa?“ Výsledky miestneho referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov.
Petíciu za referendum o odvolaní starostu podpísalo vyše tisíc voličov. Poslanci starostovi Vlčekovi vyčítajú nehospodárne nakladanie s majetkom obce, vinia ho aj zo svojvoľného používania obecných peňazí bez schválenia zastupiteľstvom či nerešpektovania uznesení poslaneckého zboru. Vlček všetky tieto obvinenia odmieta. Na februárovom rokovaní obecného zastupiteľstva mu poslanci znížili plat na zákonom stanovené minimum, čo je v jeho prípade 1 670 eur.