V Nitrianskej galérii dnes sprístupnia výstavu prezentujúcu všetky výtvarné diela získané za posledných päť rokov.
NITRA. V reprezentačných priestoroch bude až do 6. mája prezentovaná tvorba 28 autorov. "Cieľom Nitrianskej galérie je dopĺňať zbierky o diela domácich umelkýň a umelcov, ktorých tvorba je v zbierkovom fonde nedostatočne zastúpená alebo úplne absentuje a tak, postupnými krokmi, kompletizovať reprezentatívnu kolekciu slovenského umenia 20. storočia s presahmi do súčasnosti. Galéria svojimi akvizíciami mapuje aktuálne formy umeleckých a autorských programov domácich umelcov akceptovaných v slovenskom, ale i v medzinárodnom kontexte," uviedla kurátorka výstavy Barbora Geržová.
Akvizičná činnosť Nitrianskej galérie má podľa jej slov niekoľko priorít. Prvou je dopĺňanie diel umelcov staršej a strednej generácie, ktorí zásadným spôsobom ovplyvnili podobu slovenského umenia druhej polovice 20. storočia. "Vzhľadom na to, že ide o autorov, ktorí vstupovali na scénu prevažne od 60. rokov 20. storočia, často ide o záchranný nákup diel, ktoré patria k posledným voľným dielam, a pritom pochádzajú z najvýznamnejších etáp ich tvorby. Na výstave sú v rámci tejto generácie autorov zaradené diela v širokom spektre médií od partitúr Milana Adamčiaka, malieb Vladimíra Popoviča, cez lepty Miloša Urbáska až k svetelným objektom Jany Želibskej," hovorí Geržová.
Druhé ťažisko koncepcie akvizícií súvisí s charakterom dvoch výstavných priestorov Nitrianskej galérie, ktoré sú určené na prezentáciu tvorby autorov mladšej a najmladšej generácie. Je to Galéria Mladých a bývalý CO-kryt, zrekonštruovaný ako alternatívny galerijný priestor s názvom Bunker. "Z tejto profilácie výstavných priestorov vyplynula potreba orientovať sa pri nákupe artefaktov aj na tvorbu mladých autorov, ktorí si postupne získavajú rešpektovanú pozíciu nielen na domácej pôde, ale aj v stredoeurópskom priestore. Z tohto okruhu najmladších autorov galéria nakúpila napríklad neokonceptuálne maľby Veroniky Šramatyovej, objekty Stana Masára a Svätopluka Mikytu alebo video Anetty Mony Chisy a Lucie Tkáčovej," povedala Geržová.
Ďalšie ťažisko akvizičnej koncepcie Nitrianskej galérie bolo zamerané aj na diela, ktoré vznikli na princípe site-specific ako práce vytvorené pre špecifický galerijný priestor realizované pri príležitosti výstavných projektov na pôde Nitrianskej galérie. V tomto kontexte galéria nakúpila diela Jaroslava Košša, ktoré autor pripravil špeciálne pre výstavu [55 K ZEMI!] v reprezentačných sálach Nitrianskej galérie. "Novonadobudnuté zbierkové predmety sú postupne sprístupňované odbornej i širokej kultúrnej verejnosti formou výstav, sprievodných výskumných projektov a edukačných aktivít. Reprezentatívny výber prác potvrdzujú žiadosti o zapožičanie diel zo zbierkového fondu Nitrianskej galérie. Napríklad diela Jany Želibskej boli vyžiadané na prestížnu výstavu Gender Check realizovanú v Múzeu moderného umenia vo Viedni a reinštalovanú vo varšavskej Zach©te," dodala Geržová.