Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Priestor sa s časom mení, veľa ľudí o tom ani netuší

Podľa Norberta Synčáka u nás nevychádza kvalitná literatúra s problematikou feng shui. Sú to skôr zovšeobecňujúce bestsellery, ktoré majú málo spoločné s autentickou formou tohto starého čínskeho umenia.

Norbert Synčák počas prednášky v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre.(Zdroj: ARCHÍV N. S.)

Podľa Norberta Synčáka u nás nevychádza kvalitná literatúra s problematikou feng shui. Sú to skôr zovšeobecňujúce bestsellery, ktoré majú málo spoločné s autentickou formou tohto starého čínskeho umenia.

V Krajskom osvetovom stredisku pokračuje svojím druhým 3-ročný cyklom klub Equilibrium. Je zameraný na feng shui, s ktorým sa počas predchádzajúcich troch rokov zoznámilo asi 30 návštevníkov klubu.

Hlboké štúdium

„Klub je určený laikom, nie odborníkom. Raz mesačne sa prístupnou formou oboznámia s podstatou, princípmi a postupmi tohto tradičného čínskeho učenia,“ povedal lektor Norbert Synčák. Sám sa už vyše dvadsať rokov venuje štúdiu a praktizovaniu tradičného feng shui a čínskej metafyziky, ktorú študuje na Slovensku, v Čechách aj na Mastery Academy of Chinese Metaphysics. Jej zakladateľom je jeden z popredných svetových odborníkov na tradičné feng shui Joey Yap z Malajzie.

„Prednášky nie sú len teoretické. Sú spojené s diskusiami, pričom účastníci riešia konkrétne úlohy. Klubu sa môžu zúčastniť aj ľudia bez predchádzajúcich znalostí o feng shui (FS), dôležitý je záujem.“

Podľa Synčáka u nás nevychádza kvalitná literatúra s touto problematikou. Sú to väčšinou zovšeobecňujúce bestsellery, ktoré majú pramálo spoločné s autentickým FS. V tomto umení sa pôvodne nepracovalo s farbami či symbolmi, ktorých pojmy do FS dnes prenikajú skôr z čínskej ľudovej slovesnosti.

Tradičné FS si podľa Synčáka vyžaduje hlboké a dlhoročné štúdium. „Je to starobylé umenie a veda výberu vhodného miesta a orientácie obydlia v prostredí. Umenie usporiadať vnútorný priestor tak, aby bol v rovnováhe s okolitým prostredím.

Umenie popísať vlastnosti premien času v priestore a ich vplyv na jeho obyvateľov,“ definuje Synčák.

Používa luopan

V praxi to znamená niekoľko dôležitých zásad, ktoré sa musia dodržať. Ak sa si chce človek kúpiť (postaviť) dom, byt či zanalyzovať miesto, kde už žije, v intenciách FS si najskôr musí priestor zamerať. Exteriér vytvára základ, preto treba napríklad pri výstave domu vždy vybrať vhodné miesto na stavbu, objekt správne orientovať k svetovým stranám, vhodne určiť, kde bude vchod, ako členiť vonkajší a vnútorný priestor a podobne. Podľa Synčáka je zaujímavý fakt, že napríklad v zle orientovaných panelákoch môže vykazovať štatisticky veľké percento rodín podobné problémy, napríklad partnerské.

„Ak už stavba stojí, odborník na feng shui musí určiť referenčný bod, skadiaľ miesto zameria. Na zameranie orientácie stavby sa používa čínsky kompas luopan, ale dá sa to zistiť aj bežným kompasom. Tento bod sa vždy nachádza na vonkajšej stane fasády stavby – rodinného domu, činžiaku či inej budovy,“ vysvetľuje Synčák.

„V druhom kroku sa vyhodnotia fakty, viditeľné očami v exteriéri aj interiéri – orientácia pozemku a budovy, horské a vodné prvky, otvorenosť či zastavanosť priestoru, komunikácie a podobne. Hľadajú sa prvky, ktoré nie sú homogénne.“

Zmeny v čase a priestore

Druhou vrstvou kroku je posúdenie vlastností priestoru a jeho zmeny v čase – teda interakcie priestoru a ľudí, ktorí tu budú bývať. Vo FS na to slúži niekoľko stoviek kalkulačných techník. „Čas a priestor spolu s ním sa menia. Ľudia o tom väčšinou ani netušia, a pritom je to pre kvalitu ich života a bývania kľúčová vec,“ zdôraznil Synčák.

V každom priestore sú výborné, dobré aj negatívne pôsobiace miesta. Je preto dôležité vedieť ich lokalizovať a z priestoru vyťažiť pre seba maximum dobrého. Podstatou umenia je vnútorne členiť a zariadiť priestor tak, aby sa negatívne vplyvy prostredia na človeka čo najviac eliminovali.

„Do miest s priaznivým potenciálom treba umiestniť aktívne zóny (obývačka, pracovňa) či oddychovú časť (spálňa, detská izba), do priestoru s problematickým potenciálom lokalizovať menej dôležité priestory (chodby, schodiská...).“

GPZ škodia

Skúmanie vplyvu geopatogénnych zón (GPZ) je menšou, ale dôležitou časťou FS. GPZ sú prirodzenou súčasťou každého priestoru, ich pôsobenie sa celkom vylúčiť nedá.

„Ak je ich vplyv veľmi výrazný, môžu byť zdrojom zdravotných problémov, oslabujú organizmus a ich vplyv sa vždy najviac prejaví na najslabšom článku zdravia človeka,“ vysvetľuje Synčák. „Majú negatívny vplyv na spánok, spôsobujú zvýšený výdaj energie a človek sa cíti viac unavený. V extrémnych prípadoch môžu byť GPZ aj príčinou zvýšeného rizika nádorových ochorení.“


  1. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 2 372
  2. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 981
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 657
  4. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 618
  5. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 421
  6. Domáce hradby odolali Foto 352
  7. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 225
  8. Osem patanských zárezov 214
  9. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 152
  10. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 149

Najčítanejšie správy

Nitra

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený

Polícia vyhlásila po obyvateľovi Váhoviec celoštátne pátranie.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už začal proces spúšťania, ktorý je v súčasnosti dokončený na desať percent.

Deň bez áut premení Štefánikovu na pešiu zónu, neobišlo sa to bez kritiky

Jedným z vrcholov tohtoročného Európskeho týždňa mobility v Trnave bude Medzinárodný deň bez áut.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.

Kam vyraziť