ŠAĽA. Voliči mestských častí Šale Hetmín a Kilič patrili pod volebný okrsok č.11. Mesto ho zriadilo na Základnej škole P.Pázmanya s vyučovacím jazykom maďarským. Osada Hetmín je však od Šale vzdialená zhruba 4 kilometre a Kilič približne 20.
Voliť neprišli
Ich obyvatelia sú väčšinou dôchodcovia, preto im mesto aj tentoraz zabezpečilo prenosnú volebnú urnu. Samostatné volebné okrsky môže totiž zriadiť primátor pre vzdialenejšie časti obce s aspoň 50 voličmi. Mestská časť Hetmín má 47 voličov a Kilič 26.
Prenosnú volebnú urnu v Hetmíne umiestnili členovia volebnej komisie na vrátnicu družstva. Nikto z miestnych však neprišiel. Spýtali sme sa preto ľudí, prečo neprejavili záujem voliť. „Keď nepôjdem, asi nebudem jediná, všetko je už dopredu aj tak vyhraté a my na tom nezmeníme nič. Zo všetkého sme už znechutení, aj ja by som už mala byť na dôchodku, a stále ešte musím chodiť do roboty. Suseda vraví, že má malý dôchodok, ale hlavne, že mala možnosť dostať potravinovú pomoc. Na čo jej je, keď nemá ani na uhlie? Viete čo, keď sú politici v televízii, radšej to vypneme,“ povedala Hetmínčanka.
Jej suseda pána Michala Slatinu sme otázkou, prečo nešiel voliť, keď mal možnosť, zaskočili. Nedostal vraj žiadny oznam do schránky a nevedel čas príchodu komisie s urnou. „Pochybujem o tom, že to nedostal, oznamy sa osobne roznášali. V dostatočnom predstihu visel aj na dverách vrátnice družstva,“ povedal podpredseda volebnej komisie volebného okrsku č.11 Ladislav Kardoš. Pán Michal napokon aj s manželkou odvolili, hlasovali za stranu Smer. Krúžkovali Roberta Fica, vraj iba ten je ich kandidát. Do volebnej miestnosti na základnej škole prišli voliť traja ľudia.
Osobne upozorňuje ľudí
Členovia volebnej komisie sa z Hetmína po pol hodine presunuli do Kiliča, kde sa zdržali rovnaký čas. Prví voliči, naklonení väčšinou jednej z dvoch maďarských politických strán, sa začali schádzať v letnej kuchynke pani Márie Putyerovej už krátko po príchode komisie. Jej miestnosť je vraj využívaná na všetky akcie, keďže v osade nie je žiadna iná, oficiálna budova.
„A kde to máme robiť, na ulici?“ odpovedala s úsmevom pani Putyerová na otázku, či jej neprekáža, že sa „krúžkuje“ priamo na jej kuchynskej linke. Volebná účasť je podľa Kardoša vždy vysoká vďaka jej organizačným schopnostiam. Osobne upozorňuje ľudí na deň a čas konania volieb. „Ísť voliť je naša občianska povinnosť, aby sme mali neskôr právo hundrať,“ zhodli sa voliči v Kiliči. Volebná účasť dosiahla v osade vyše 50-percent. Z 26 oprávnených voličov prišlo k urne 16.
V Dunajskej Strede porazil Most-Híd SMK
V Šali vyhral Smer-SD (27,71 % platných hlasov), na druhom mieste skončil Most-Híd (22,71 %), SMK skončila na treťom mieste (17,29 %). Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získali 6,19 % voličských hlasov a SDKÚ-DS 5,24 % platných hlasov.
Strana Smer-SD bola úspešná aj v Galante (29,11 %), porazila Most-Híd (26,63 %) ako aj SMK (15,3 %). V Dunajskej Strede Most-Híd (43,87 %) porazil SMK (39,55 %), Smer-SD skončil tretí (6,11 %). Pred bránami Národnej rady SR zostali SDKÚ-DS (2,05 %), SaS (1,94 %) ako aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (1,81 %) a KDH (1,33 %).