Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Na úspechoch a cenách si nezakladá. Dôležití sú ľudia

Predstavou ideálneho života je pre Renátu Ryníkovú veľká rodina, dom, záhrada a zvieratá. Po skončení štúdia na UKF plánuje na svojom sne popracovať.

Jednou z akutálnych rolí Renáty Ryníkovej je Carmen v muzikáli Sladká Charity.(Zdroj: DALIBOR KRUPKA)

Predstavou ideálneho života je pre Renátu Ryníkovú veľká rodina, dom, záhrada a zvieratá. Po skončení štúdia na UKF plánuje na svojom sne popracovať.

NITRA. Začiatkom marca okrúhle jubileum oslávila herečka Divadla Andreja Bagara Renáta Ryníková. Rodáčka z Prešova pôsobí v nitrianskom divadle od roku 2004.

Jej prvým kontaktom s divadlom bola postava zbojníčky v muzikáli Na skle maľované, ktorú si zahrala ešte ako gymnazistka v Divadle Jonáša Záborského. V DAB bola jej prvou rola slečny Kostovej v Kabarete. Doposiaľ má sympatická tridsiatnička na konte 48 divadelných postáv, z toho v Nitre 17. Jej ostatnou je Carmen v Sladkej Charity, najnovšie jej do zoznamu pribudne úloha Caroline Bingleyovej v chystanej premiére Pýcha a predsudok.

Písanie zabrzdila VŠMU

Narodeniny Renáta Ryníková oslávila autorským večerom v Starom divadle Karola Spišáka. Účinkujúcimi hosťami boli žiaci Súkromného konzervatória v Nitre, ktorých učí. Program herečka zostavila zo svojich starších básní a prozaických textov.

„Písaniu sa venujem už od základnej školy. Začalo to najprv riekankami a básničkami s viazaným veršom, asi v 8. ročníku, kedy som už začala písať viacej, som prešla k voľnému veršu,“ spomína herečka na literárne začiatky.

„Počas strednej školy som sa zúčastňovala celoslovenských súťaží, napríklad Literárny Zvolen či Literárna Senica, ktorej som bola aj laureátkou. Publikovala som v známom literárnom časopise Dotyky, moju poéziu čítali aj v Slovenskom rozhlase.“

V 18 rokoch sa úspešná literátka vrhla na písanie prózy, jej tvorbu však prerušilo prijatie na VŠMU. „Počas gymnázia som navštevovala hudobno-dramatický odbor na ZUŠ. Pôvodne som zamýšľala študovať slovenský jazyk a literatúru, ale učiteľka na ZUŠ mi vnukla nápad vyskúšať herectvo. Prijali ma na prvýkrát,“ pokračuje Renáta.

„Prišlo veľa učenia, a tak som sa z nedostatku času musela svojej veľkej záľuby vzdať. Na VŠMU nefungujú klasické semestre, v škole sme boli od rána do noci prakticky každý deň, skúšalo sa priebežne stále. Popri štúdiu som začala hrať aj v divadlách, takže táto práca ma úplne pohltila.“

V Inspire má divadelnú rubriku

Keď si Renáta uchmatla kúsok voľna, opäť sa pustila do poézie a prózy, ale len tak pre seba. Jediné, čomu sa venovala profesionálne, bola publicistika.

„Aj teraz rôznymi rozhovormi napĺňam divadelnú rubriku v magazíne Inspire. No písanie prózy a básní mi chýba, rada by som sa k tomu vrátila, ale na to človek musí mať čas, pokoj a inšpiráciu. A to ja nemám,“ posťažovala sa herečka.

„Každý deň mám doslova „vybukovaný“ po hodinách – kde som, kam idem, kedy sa vrátim. Akékoľvek narušenie plánu mi spôsobuje problémy, lebo okrem toho, že píšem, hrám a učím na konzervatóriu, som navyše aj sama študentkou. Tento rok končím doktorandské štúdium na katedre hudby UKF.“

Študentov berie na generálky

Na konzervatóriu učí herečka štyri ročníky umelecký prednes. Neskutočne ju to baví a napĺňa, lebo pri výučbe dochádza k živej spätnej väzbe. „Na javisku to nefunguje. Je tu vždy prítomná tá „štvrtá stena“ – okruh verejnej samoty, ktorý hercovi zabraňuje priamo komunikovať s divákom. Niečo mu síce odovzdá, ale divák hercovi zatlieska a ide domov. Málokedy sa stane, že vás bežný návštevník osobne pochváli a poďakuje za predstavenie,“ konštatuje Renáta.

„Naproti tomu, fenomén učenia je v tom, že som so študentmi stále v kontakte, rozprávam sa s nimi, zaujímam sa o ich život, o ich názory, a pritom sa tiež od nich učím. A keďže ich vyučujem niekoľko rokov, vznikajú medzi nami aj trvalejšie priateľstvá.“

Svoju učiteľku môžu jej študenti zažiť nielen za katedrou, ale aj priamo na javisku DAB - herečka všetky svoje ročníky berie na generálky predstavení, v ktorých hrá. Po nich dostanú za úlohu napísať recenzie.

Zastáva tradičné hodnoty

Hoci každý úspech a uznanie poteší a má svoj význam, Renáta Ryníková si nezakladá na vzdelaní, získaných oceneniach či na počte odohraných titulov.

„Akokoľvek pateticky to vyznie, myslím to úprimne: vážim si najmä ľudí okolo seba, v prvom rade rodinu, potom priateľov, kolegov, všetkých tých, ktorých som v živote stretla, ktorí mi vedome či nevedome pomohli,“ vyznáva sa herečka. „Ja ešte vlastnú rodinu nemám, ale túto hodnotu uznávam nadovšetko. Budúcnosť si nezvyknem dopredu plánovať, ale jedno viem – chcela by som mať veľkú rodinu, manžela, pokojne aj štyri deti, dom, zvieratá, záhradu. To je pre mňa predstava ideálneho života. Ale najprv si musím dokončiť školu.“

Aj keď sa dnes už tradičné hodnoty príliš nenosia, herečka ako učiteľka nabáda svojich žiakov zamýšľať sa nad nimi. Dnešný svet podľa nej ľuďom ponúka veľmi veľa mylných hodnôt, o ktorých si myslíme, že sú tie pravé.

„Vládne tu bezbrehý konzum, kopec matérie, ani si neuvedomujeme, že kupujeme veci, ktoré vlastne nepotrebujeme. Nikto sa nezamýšľa, kde potom skončia, aký to má dopad na ekológiu. Pred rokom som preto mala na konzervatóriu prednášku o environmentalistike, duševnej hygiene a zdravej sexuálnej prevencii,“ vysvetľuje herečka.

„Mnohí si myslia, že je moderné mať neviazané vzťahy a striedať partnera každého pol roka, lebo sa im na ňom niečo znepáči. Omnoho väčšie umenie je pátrať po tom, prečo vzťah nefunguje a hľadať riešenia. Je moderné robiť si kariéru, nezaťažovať sa rodinou. Ale čo je to kariéra? Mnohokrát len ľudia strácajú čas. Ja jednoducho propagujem návrat k tradičným hodnotám, morálke a humanizmu. Humanizácia vo vyučovacom procese a nové vývinové tendencie v pedagogike sú aj témou mojej dizertačnej práce na UKF.“

Ako Caroline Bingleyová

Nadchádzajúca premiéra DAB Pýcha a predsudok bude pre Renátu malým sviatkom. Práve táto hra z obdobia starého Anglicka prinesie na javisko svet elegancie, krásy a tradičných hodnôt. Presne také divadlo, aké má rada.

„Extrémne pokusy, avantgardy, postmoderny, to nie je nič pre mňa. Mám rada klasiku. Pri návšteve divadla chcem zažiť očistu, pokoj. Pýcha a predsudok je vynikajúci titul, čítala som knihu a videla som aj filmové verzie, takže si postavu Caroline zahrám s veľkou láskou. Veľmi sa na to teším,“ zhodnotila herečka.

A čo by si na záver popriala k svojej tridsiatke? „Zdravie sebe aj ľuďom okolo mňa, lebo je najdôležitejšie, tak fyzické ako aj to psychické. Slovom pokoj a vyrovnanosť pre všetkých. Všetko ostatné z toho prirodzene vyplynie.“

Nitrianska herečka je ženou mnohých tvárí. FOTKY: COLLAVINO, ARCHÍV R. R.

Renátu Ryníkovú môžete vidieť aj v hre Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. Na sníme je vpravo spolu s herečkou Kristínou Turjanovou. FOTO: COLLAVINO

Jednou z obľúbených úloh herečky bola postava Regan v hre Kráľ Lear. Na snímke s Mariánom Geišbergom. FOTO: CTIBOR BACHRATÝ


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 3 068
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 668
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 726
  4. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 667
  5. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 666
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 270
  7. Osem patanských zárezov 246
  8. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 220
  9. Domáce hradby odolali Foto 212
  10. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 125

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Aj proti Moravciam rozhodol Jirka

Tretie víťazstvo v rade si po reprezentačnej prestávke pripísali na konto hráči Spartaka Trnava a delia sa so Slovanom Bratislava o prvú priečku. O jediný gól zápasu sa postaral Erik Jirka, ktorý zabezpečil Trnave výhru aj minulom kole s Prešovom.

V Topoľčanoch im chýbal lukostrelecký klub. Tak sa ho rozhodli založiť

Topoľčianski lukostrelci majú za sebou prvé súťaže. Budúci rok si chcú vyskúšať Slovenský pohár.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Počas týždňa bez áut kolabuje doprava

Ku kolapsom dopravy dochádza preto, že sa 60 rokov o ňu nikto v Bratislave nestaral, vraví odborník na dopravu Gustáv Kasanický.

Kam vyraziť