Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Do krematória sa vlámala kremačná firma. Prerušili prevádzku

Prevádzka krematória je prerušená, telá tu naposledy spaľovali v noci na piatok. O ďalšom postupe bude radnica rokovať s firmami, ktoré sa domáhajú užívania priestorov.

Pred bránou krematória hliadkovala po incidente mestská polícia.(Zdroj: DUŠAN TARKO)

Prevádzka krematória je prerušená, telá tu naposledy spaľovali v noci na piatok. O ďalšom postupe bude radnica rokovať s dvomi firmami, ktoré sa domáhajú užívania priestorov.

NITRA. V mestskom krematóriu vylomili vo štvrtok ráno zámky. Asistovala pri tom súkromná bezpečnostná služba. Keďže sa v objekte nachádzalo jedenásť mŕtvol, mesto privolalo štátnu políciu.

Spaľovanie museli v krematóriu prerušiť. Autá pohrebných služieb, ktoré privážali telá na kremáciu, sa vraj otáčali pred bránou. Výnimku dostala len pohrebná služba z Nového Mesta nad Váhom, pretože prišla zďaleka.

Takto dramaticky vyvrcholil dlhoročný spor o prenájom krematória. Mestské služby totiž postupne podpísali nájomné zmluvy s dvomi firmami. Za vylomenými zámkami je jedna z nich.

Rossa podá trestné oznámenie

„Zámky dala vymeniť firma Funeko-Enviro za účasti bezpečnostnej služby. Firma sa odvolávala na nájomnú zmluvu, ktorú má uzatvorenú s Mestskými službami a na odovzdávací protokol z roku 2009,“ povedal prednosta mes-tského úradu Igor Kršiak.

Právny zástupca Funeka-Envira výmenu zámkov obhajoval. Podľa neho si takouto „formou svojpomoci“ firma uplatnila svoje právo vyplývajúce z nájomnej zmluvy.

„Podám trestné oznámenie na iniciátora vlámania,“ reagoval Vladimír Rossa z firmy PSKS, ktorá krematórium prevádzkovala do štvrtka.

Od piatka už majú kľúče Mestské služby, kremácie sa nerobia. Dokedy, to záleží od dohody radnice s firmami. Stretnúť sa majú dnes.


Do krematória vo štvrtok privoalali mestskú aj štátnu políciu. Foto: Dušan Tarko

Museli odložiť obrad

Prednosta nám povedal, že pri štvrtkovom incidente nikomu nevznikla škoda.

Iný názor má Vladimír Rossa z PSKS: „Vlámaním boli poškodené dve naše a jedna zámka Mestských služieb. Okrem toho bola odcudzená tržba vo výške 325 eur. Škodu spôsobenú prerušením prevádzky neviem momentálne presne vyčísliť.“

Rossa povedal, že bol narušený proces kremácií. Telá, ktoré boli v krematóriu, nakoniec spopolnili v noci z 15. na 16. marca. „Kvôli násilnej odstávke musel byť odložený minimálne jeden obrad pri urne plánovaný na štvrtok. Pohrebná služba musela túto nepríjemnosť oznámiť pozostalým,“ dodal Rossa.

Na problémy ho skoro ráno upozornila výstražná správa, ktorú dostal aj jeho pracovník. Poslal ju zabezpečovací systém v krematóriu, ktorý pri vlámaní spustil alarm.

Nechcel odovzdať kľúče

Rossa hovorí, že konateľ Funeka-Envira odmietol opustiť priestory krematória a odovzdať kľúče z vymenených zámok aj napriek výzvam polície a predstaviteľov mesta - vlastníka objektu.

„Jediným spôsobom, ako zastaviť túto tragikomédiu, bolo splniť jeho podmienku - dočasne prerušiť prevádzku a zvolať rokovanie na pondelok za účasti primátora.“

Funeko-Enviro sa k incidentu do uzávierky nevyjadrilo, na naše otázky nikto nereagoval.


Nitrianske krematórium na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda. Foto: Dušan Tarko

Dlhoročné spory

Spory o prevádzku krematória sa ťahajú od roku 2009. Začali sa po tom, ako Mestské služby vypovedali nájomnú zmluvu firme PSKS (uzavretá bola v roku 2003) - dôvodom boli dlhy na energiách.

PSKS podala na súd žalobu, výpoveď napadla. Požiadala súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktoré jej umožní prevádzkovať krematórium až do skončenia sporu. Uspela.

Medzitým však už Mestské služby podpísali novú nájomnú zmluvu s Funeko-Enviro. Mestskí poslanci ju neskôr spochybnili. Argumentovali, že pri podpise zmluvy sa mala firma preukázať vlastníctvom kremačnej pece, ktorá je inštalovaná v krematóriu. To sa nestalo. Na druhej strane - táto podmienka sa nikde písomne neobjavila, poslanci ju zabudli dať do svojho uznesenia.

A tak keď sa firma Funeko-Enviro preukázala vlastníctvom pece, hoci nie tej, ktorá je inštalovaná v krematóriu, vtedajší riaditeľ Mestských služieb s ňou podpísal nájomnú zmluvu. Tvrdí, že nič iné mu nezostávalo. Neskôr ho kvôli tomu odvolali z funkcie. Primátor zmluvu označil za nevýhodnú pre mesto.

Žiadajú o vypratanie

Mestské služby sa dostali do patovej situácie. Prevádzkovania krematória sa domáhali dve firmy. Vyvrcholilo to odstávkou krematória, nefungovalo od 6. decembra 2009 do 5. januára 2010. Potom pokračovala v jeho prevádzkovaní PSKS - na základe predbežného opatrenia súdu.

Minulý mesiac uzavreli Mestské služby s PSKS dohodu, čím sa súdny spor oficiálne ukončil. Zároveň túto firmu vyzvali na vypratanie priestorov krematória. Návrh je už na súde, rozhodnuté o ňom zatiaľ nebolo. Je pravdepodobné, že PSKS s vyprataním nebude súhlasiť.

Nájomný vzťah by mesto podľa našich informácií najradšej ukončilo aj s Funeko-Enviro. Prednosta potvrdil, že záujem prevádzkovať krematórium prejavili Mestské služby, „ale to bude závisieť od toho, ako sa doriešia vzťahy s PSKS a Funekom“.

Súdne spory

Mestské služby zrejme čaká súdny spor aj s firmou Funeko-Enviro, ktorá ich zažalovala ešte v roku 2009. Žiada o náhradu ušlého zisku, pretože nemohla prebrať priestory krematória, hoci má nájomnú zmluvu. Súd zatiaľ nekonal, čakal na ukončenie sporu medzi Mestskými službami a PSKS.

„Funeko-Enviro je ochotné žalobu stiahnuť v prípade, že im bude umožnené užívanie krematória,“ povedal prednosta Kršiak.

V materiáli, ktorý bol nedávno predložený na mestské zastupiteľstvo, sa píše: „Nastúpenie spoločnosti Funeko- Enviro do priestorov krematória, vykonanie potrebných stavebných úprav vrátane získania príslušných povolení, by znamenalo pozastavenie prevádzky krematória na dobu cca 6 mesiacov.“

Drahšie kremácie?

Budúcnosť mestského krematória je v tejto chvíli nejasná. Ak sa mesto nedohodne s firmami, môže sa jeho odstávka predĺžiť na dlho.

Pozostalí, ktorí majú záujem o kremáciu, si v takom prípade priplatia za prevoz tela do iných miest. Krematórium je aj v Leviciach - patrí firme Funeko-Enviro, ktorá dala minulý týždeň vymeniť zámky na nitrianskom krematóriu.

Podľa Vladimíra Rossu z PSKS robia v Nitre priemerne 100 až 150 kremácií mesačne.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 444
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 721
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 556
  4. V Galante zmierlivá dohrávka 369
  5. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 366
  6. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 333
  7. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 306
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 292
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 216
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 179

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Armádny generál: Termíny sú šibeničné, zmluvu na migy budeme musieť predĺžiť

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Realitný trh sa zbláznil, byty sa predávajú za rekordné ceny

Za trojizbový byt v paneláku na Terase sú ľudia ochotní zaplatiť 105-tisíc.

Kam vyraziť