Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

V Japonsku sa komiksy kupujú ako denná tlač

Ľahká erotika, slovanská fantasy či americkí superhrdinovia. Nehovoríme o filmoch či knihách, ale o komiksoch. Len pre dospelých.

Výstava SKomiks je v Galérii Foyer v SDKS v Nitre otvorená do konca apríla.(Zdroj: (ČE))

Ľahká erotika, slovanská fantasy či americkí superhrdinovia. Nehovoríme o filmoch či knihách, ale o komiksoch. Len pre dospelých.

NITRA. Unikátnu výstavu, aká ešte v Nitre nebola, otvorili v Galérii Foyer v Starom divadla Karola Spišáka. Pod názvom SKomiks sa svojimi kreslenými príbehmi predstavujú slovenskí výtvarníci Andrej Wsól, Daniel Mihálik, Dušan Blažek, Martin Cuco Luciak, Tomáš Roller a Viliam Slaminka.

Spestrením vernisáže bolo vystúpenie umeleckého zoskupenia Strážcovia galaxie a improvizované maľovanie komiksového príbehu. Všetci vystavujúci vytvorili podľa zadanej témy po jednom komiksovom obrázku.

Súčasnosť aj fantastika

Kurátorom výstavy bol Marián Kluvanec, ktorého umelecká brandža pozná aj pod spisovateľským pseudonymom Mark E. Pocha. Rodák z Rimavskej Soboty pred časom študoval na UKF v Nitre, v súčasnosti sa venuje literárnej tvorbe – píše väčšinou hororové poviedky, fantasy, robí komiksové scenáre. Okrem toho, že sa zhostil úlohy kurátora, časť zo svojej tvorby aj vystavuje.

„Šesť vystavujúcich autorov prezentuje novú vlnu v slovenskom komikse. Najstarším harcovníkom je päťdesiatnik Dušan Blažek, je však duchom mladý, má svieži pohľad na veci, tak vystavuje spolu s mladou generáciou. Autori prichádzajú s rôznymi témami a výtvarnými štýlmi, reflektujú súčasnosť ale pracujú aj s fantastickými žánrami, či už so slovanskou fantasy alebo témou superhrdinov,“ priblížil Mark obsah výstavy.

Ako zdôraznil, aj v Nitre sa potvrdilo to, čo je pre komiksovú tvorbu charakteristické v celom svete - komiks nie je len zábavkou pre deti či mládež, ale dokáže tlmočiť aj nejaké hlbšie myšlienky či posolstvá. „Všetky vystavené diela sú primárne určené pre dospelých – či už výberom témy alebo spracovaním. Máme tu napríklad ľahko eroticky ladený komiks alebo akčné komiksy, v ktorých dochádza aj k fyzickému násiliu,“ doplnil Mark.

Komiks dospel s nimi

Komiks - inak povedané sekvenčná maľba alebo naratívna kresba - rozpráva príbeh prostredníctvom viacerých obrázkov. Disponuje špecifickými rozprávačskými postupmi, medzi jednotlivými „okienkami“ sú isté vzťahy. Niektorí autori vystavili celé príbehy, iní komiksové maľby vytrhnuté z kontextu, ale významovo tak silné, že príbeh rozprávajú samy osebe.

Záujem o komiks podľa Kluvanca závisí od krajiny. Napríklad v Japonsku sa viac papiera minie na komiksové zošity ako na toaletný papier, tam je komiks veľmi populárny. Nástup komiksu sa tu datuje po 2. svetovej vojne, kedy v krajine potrebovali niečo na uvoľnenie atmosféry. Ľudia si ich bežne kupujú v stánkoch ako my dennú tlač. Na Slovensku to funguje cez sieť špecializovaných predajní, ktoré okrem iného tovaru predávajú aj komiksy.

„Deti, ktoré vyrastali na komiksoch – ako napríklad aj ja - sú dnes dospelí ľudia. A stále zostávame pri tomto žánri, lebo komiks dospel s nami. Na Slovensku však komiks nie je taký populárny, no napríklad vo Francúzsku sa komiksy predávajú podobne dobre ako v Japonsku. Amerika je kolískou komiksu, ale tu sa tento žáner nedostal až tak do hlavného prúdu ako v Japonsku,“ vysvetlil Mark.

Vlčia panna láka do lesa

Martin Luciak prezývaný Cuco z Kráľovej pri Senci vystavoval Letopisy a báje z Vlčej zeme. Špecializuje sa na slovanskú fantasy. Vyštudoval výtvarnú tvorbu na UKF v Nitre. Ako veľký fanúšik už odmala komiksové príbehy čítal aj kreslil, teraz sa jeho komiksy aj publikujú.

„Pri ich vymýšľaní sa inšpirujem čímkoľvek zo zahraničnej literatúry, čerpám najmä námety zo slovanskej mytológie, architektúry, odevov, zbraní. Príbehy si vymýšľam, ale moje fantasy je striedmejšie, nemám tam drakov, kúzla a podobne. Je to vlastne vymyslená história, ktorá sa pokojne mohla aj stať,“ hovorí Martin a ukazuje nám kreslený príbeh vlčej panny, ktorá láka bojovníkov do lesa. Profesionálne sa venuje ilustráciám a grafickému dizajnu, komiks robí ako záľubu.

„Občas si pre inšpiráciu aj nejaký komiks prečítam. Zaujíma ma hlavne kresba - ak sa mi tá nepáči, komiks ani nečítam. Musí tam byť, samozrejme, aj silný príbeh, ale keď je to zle nakreslené, tak ma to nebaví. Ale platí to aj naopak – plytký príbeh nevyvážia ani tie najkrajšie kresby,“ myslí si autor.

Martin Luciak je nielen komiksový autor ale zároveň aj zakladateľ spomínaného zoskupenia Strážcovia galaxie. Spolu s ďalšími kolegami – niektorí z ich boli tiež vystavovateľmi komiksov – vernisáž otvorili v mystických kostýmoch s helmami a zbraňami, ktoré si sami navrhli a vyrobili.

Zľava kurátor i vystavujúci v jednej osobe - Marián Kluvanec alias Mark E. Pocha a vystavujúci autor Daniel Mihálik.

Stanka Páleníčková, študentka výtvarnej tvorby, si zahrala strážkyňu bielej hviezdy. Vpravo Martin "Cuco" Luciak v kostýme strážcu galaxie.

... a takto vyzerá po "odmaskovaní".

Vystavené komiksové práce v Galérii Foyer. FOTKY: (ČE)


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 134
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 790
  3. Hokejisti ako deň a noc 695
  4. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 604
  5. Kladivo 455
  6. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 383
  7. Spadol z neba 327
  8. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 256
  9. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 181
  10. Oba tituly pre družstvá ŠK ŠOG Nitra, chlapci AC Stavbár strieborní 147

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Blízke regióny

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Prvý Novozámčan na listine rozhodcov FIFA

Peter Kováč bude rozhodovať aj medzinárodné zápasy

Kandidáti na poslancov sú známi, najväčší boj bude v obvode Piešťany

Záujem kandidovať do Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja prejavilo spolu 247 kandidátov. Z nich tvoria ženy len asi pätnásť percent, stolička v župnom parlamente láka najmä starostov a podnikateľov.

Všetky správy

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Dvesto pretekárov bojuje šesť a pol hodiny o titul a vždy vyhrá Sagan

Slovák má najviac víťazstiev, tituly zbiera ako na bežiacom páse a slávneho Merckxa mrzí, že si s ním nemohol zmerať sily, keď sám jazdil.

Kam vyraziť