Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Obraz Jaroslava Uhela vlastní aj Lucie Bílá

Prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.

Prodekan PFUniverzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.

NITRA. Výstavu Impressum otvorili v Galérii na schodoch v priestoroch katedry kulturológie UKF v Nitre. Takmer 40 obrazmi sa tu do 15. apríla predstavuje maliar a pedagóg Jaroslav Uhel.

Ilustroval vyše 60 kníh

Rodák z Liptovského Mikuláša sa už takmer 30 rokov venuje maľbe, grafickému i knižnému dizajnu a ilustráciám. Umelecké bunky nezdedil po predkoch, je vraj čiernou ovcou rodiny. Ilustroval vyše 60 kníh, vytvoril návrhy a realizácie obálok kníh, katalógov, známok, brožúr, plagátov, telefónnych kariet, expozičných priestorov a realizácií v architektúre. Ťažiskom tvorby je však maľba závesných obrazov.

„Urobil som návrhy známok, ktoré sa venovali výročiam miest – napríklad známku k 750. výročiu udelenia mestských práv Banskej Bystrici. Vyšla vtedy známka, pamätný list a obálka prvého dňa. Robil som aj päť tematických kariet pre Slovenskú poštu. Tieto takpovediac užité veci však v mojej práci nedominujú,“ hovorí 58-ročný umelec, v súčasnosti prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ako povedal, gro jeho tvorby tvorí maľba, kresba a ilustrácie.

Nitriansku výstavu rozdelil na dve časti – jedna časť obrazov vznikla na báze konfesionálnych podnetov s liturgickou bielou, zlatou, čiernou, červenou či fialovou farebnosťou. Druhá časť zobrazuje emocionálne či imaginatívne veci v konfrontácii s figurálnym motívmi a nepredmetnou skutočnosťou.

V súvislosti s názvom výstavy Impressum nachádza autor istú symboliku v tom, akým spôsobom je výstava realizovaná. „Hlavnými vnímateľmi mojich diel sú študenti, čo je pre mňa veľmi dôležité, lebo s nimi pracujem. Očakávam, že prídu s vlastným názorom, ktorý má pre mňa veľký význam.“

Prezidentovi ho nedala

Komisár výstavy Jozef Leikert, vedúci katedry kulturológie UFK, v príhovore spomenul nevšednú príhodu. Pred niekoľkými rokmi pripravoval Jaroslavovi Uhelovi výstavu v galérii Sala Terrena v prezidentskom paláci v Bratislave. Dodnes sa všetky návštevy, ktoré čakajú na prijatie u hlavy štátu, zdržiavajú v tejto galérii.

„Čakala tu na prijatie aj česká speváčka Lucie Bílá. Práve vtom čase tu vystavoval pán Uhel. Speváčka chodila od obrazu k obrazu a viditeľne sa nadchýnala. Pred jedným dielom sa zastavila dlhšie a vykríkla: Tenhle obraz se mi líbí. Moc se líbí. Kolik pak tak může stát? Musím sa opýtať majstra – odpovedal som jej. Zavolal som mu a on mi do telefónu lakonicky odvetil desaťtisíc korún,“ spomína Jozef Leikert.

„Luciu sprevádzal slovenský podnikateľ, ktorý okamžite vytiahol peňaženku a spomínaný obnos jej dal. Speváčka zvýskla a spýtala sa, či s môže obraz vziať. Hneď si ho zvesila a pritiskla k hrudi. Pri zvítaní s hlavou štátu potom zo seba vychrlila: Pane prezidente, tenhle obraz vám nechci darovat. Práve jsem ho dostala, protože se mi móóóc líbí. Že vám nebude vadit, když jsi ho postavím tak, aby naň všichni videli? Keď odchádzala, po slovensky sa spýtala: Pán prezident, pravda sa vám obraz páči?“

Ceny aj zo zahraničia

Jaroslav Uhel, ktorého výstavu v Nitre pripravili Kulturologická spoločnosť a katedra kulturológie UKF, má za sebou dve stovky domácich kolektívnych i samostatných výstav. Jeho tvorba je však známa aj v zahraničí - vystavoval v Srbsku, Rusku, Turecku, Nemecku, Taliansku, na Cypre, v Izraeli aj USA. Na konte má niekoľko ocenení, napríklad ceny ministra kultúry SR za osobný vklad do slovenskej kultúry, stal sa aj laureátom Ceny Masarykovej Akadémie umení v Prahe, má tiež dve ceny z Talianska a Bosny a Hercegoviny.

Jaroslav Uhel a jeho obraz s názvom Salome.

Ukážky diel umelca na nitrianskej výstave, ktorá potrvá do 15. apríla. FOTKY: (ČE)


  1. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 055
  2. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 752
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 666
  4. Hokejisti ako deň a noc 664
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 464
  6. Spadol z neba 235
  7. Kladivo 235
  8. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 213
  9. Oba tituly pre družstvá ŠK ŠOG Nitra, chlapci AC Stavbár strieborní 171
  10. Vrábľania v derby naplno 165

Najčítanejšie správy

Nitra

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Prvý Novozámčan na listine rozhodcov FIFA

Peter Kováč bude rozhodovať aj medzinárodné zápasy

Všetky správy

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Ešte v marci robil v obleku kľuky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Kam vyraziť