Prodekan PFUniverzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystavuje v Nitre. Je autorom známok, plagátov, ilustrácií kníh, ale ťažiskom jeho tvorby sú maľby.
NITRA. Výstavu Impressum otvorili v Galérii na schodoch v priestoroch katedry kulturológie UKF v Nitre. Takmer 40 obrazmi sa tu do 15. apríla predstavuje maliar a pedagóg Jaroslav Uhel.
Ilustroval vyše 60 kníh
Rodák z Liptovského Mikuláša sa už takmer 30 rokov venuje maľbe, grafickému i knižnému dizajnu a ilustráciám. Umelecké bunky nezdedil po predkoch, je vraj čiernou ovcou rodiny. Ilustroval vyše 60 kníh, vytvoril návrhy a realizácie obálok kníh, katalógov, známok, brožúr, plagátov, telefónnych kariet, expozičných priestorov a realizácií v architektúre. Ťažiskom tvorby je však maľba závesných obrazov.
„Urobil som návrhy známok, ktoré sa venovali výročiam miest – napríklad známku k 750. výročiu udelenia mestských práv Banskej Bystrici. Vyšla vtedy známka, pamätný list a obálka prvého dňa. Robil som aj päť tematických kariet pre Slovenskú poštu. Tieto takpovediac užité veci však v mojej práci nedominujú,“ hovorí 58-ročný umelec, v súčasnosti prodekan PF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ako povedal, gro jeho tvorby tvorí maľba, kresba a ilustrácie.
Nitriansku výstavu rozdelil na dve časti – jedna časť obrazov vznikla na báze konfesionálnych podnetov s liturgickou bielou, zlatou, čiernou, červenou či fialovou farebnosťou. Druhá časť zobrazuje emocionálne či imaginatívne veci v konfrontácii s figurálnym motívmi a nepredmetnou skutočnosťou.
V súvislosti s názvom výstavy Impressum nachádza autor istú symboliku v tom, akým spôsobom je výstava realizovaná. „Hlavnými vnímateľmi mojich diel sú študenti, čo je pre mňa veľmi dôležité, lebo s nimi pracujem. Očakávam, že prídu s vlastným názorom, ktorý má pre mňa veľký význam.“
Prezidentovi ho nedala
Komisár výstavy Jozef Leikert, vedúci katedry kulturológie UFK, v príhovore spomenul nevšednú príhodu. Pred niekoľkými rokmi pripravoval Jaroslavovi Uhelovi výstavu v galérii Sala Terrena v prezidentskom paláci v Bratislave. Dodnes sa všetky návštevy, ktoré čakajú na prijatie u hlavy štátu, zdržiavajú v tejto galérii.
„Čakala tu na prijatie aj česká speváčka Lucie Bílá. Práve vtom čase tu vystavoval pán Uhel. Speváčka chodila od obrazu k obrazu a viditeľne sa nadchýnala. Pred jedným dielom sa zastavila dlhšie a vykríkla: Tenhle obraz se mi líbí. Moc se líbí. Kolik pak tak může stát? Musím sa opýtať majstra – odpovedal som jej. Zavolal som mu a on mi do telefónu lakonicky odvetil desaťtisíc korún,“ spomína Jozef Leikert.
„Luciu sprevádzal slovenský podnikateľ, ktorý okamžite vytiahol peňaženku a spomínaný obnos jej dal. Speváčka zvýskla a spýtala sa, či s môže obraz vziať. Hneď si ho zvesila a pritiskla k hrudi. Pri zvítaní s hlavou štátu potom zo seba vychrlila: Pane prezidente, tenhle obraz vám nechci darovat. Práve jsem ho dostala, protože se mi móóóc líbí. Že vám nebude vadit, když jsi ho postavím tak, aby naň všichni videli? Keď odchádzala, po slovensky sa spýtala: Pán prezident, pravda sa vám obraz páči?“
Ceny aj zo zahraničia
Jaroslav Uhel, ktorého výstavu v Nitre pripravili Kulturologická spoločnosť a katedra kulturológie UKF, má za sebou dve stovky domácich kolektívnych i samostatných výstav. Jeho tvorba je však známa aj v zahraničí - vystavoval v Srbsku, Rusku, Turecku, Nemecku, Taliansku, na Cypre, v Izraeli aj USA. Na konte má niekoľko ocenení, napríklad ceny ministra kultúry SR za osobný vklad do slovenskej kultúry, stal sa aj laureátom Ceny Masarykovej Akadémie umení v Prahe, má tiež dve ceny z Talianska a Bosny a Hercegoviny.
Jaroslav Uhel a jeho obraz s názvom Salome.
Ukážky diel umelca na nitrianskej výstave, ktorá potrvá do 15. apríla. FOTKY: (ČE)