Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Vladimír Palko píše v knihe aj o kultúre smrti

Podľa bývalého politika Vladimíra Palka dochádza v západných krajinách k pomalému prenasledovaniu kresťanov.

Beseda v kaviarni DAB - zľava Eva Ruthová, Vladimír Palko a František Mikloško.(Zdroj: (ČE))

Podľa bývalého politika Vladimíra Palka dochádza v západných krajinách k pomalému prenasledovaniu kresťanov.

NITRA. Eva Ruthová v Literárnom klube Janka Jesenského hostila Vladimíra Palka a Františka Mikloška. Palko, niekdajší minister vnútra SR, predstavil svoju najnovšiu knihu Levy prichádzajú. Hoci je téma jej vážna, bývali politici nepôsobili „suchopárne“, ale vedeli si vystreliť aj sami zo seba.

Jeden učí, druhý nakupuje

Vladimír Palko sa po odchode z politiky zhruba po 12 rokoch vrátil k svojmu „remeslu“ – k matematike, ktorú vyštudoval. Momentálne učí na Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.

„Je to také príjemné osvieženie, ale priznám sa, viac času som venoval tvorbe tejto knihy ako vedeckej práci,“ usmial sa Palko. František Mikloško si zas vraj užíva ako ctihodný dôchodca - začína objavovať tajomstvá seniorského života. „Jedno z nich je „šetri si prácu“, keď urobíš všetko dnes, na druhý deň nebudeš mať čo robiť. Druhé pravidlo – „každý deň musíš ísť von“. V našom dome nedopustím, aby žena nakupovala,“ zasmial sa Mikloško. Dodal, že možno aj on dá dokopy nejakú knižku.

Vetry od západu

Vladimír Palko pred rokmi vydal titul Boj o moc a tajná služba. Najnovšiu knihu Levy prichádzajú pokrstili vo februári v Bratislave. Pracoval na nej asi rok a pol, informácie čerpal z tlače a najmä internetu.

„V knihe sa snažím písať o veciach, ktoré sa bežne nedočítate v dennej tlači, ktoré nebudete počuť v televíznych správach či v rozhlase. Sú to však veci, ktoré sa dejú stále viac. Predminulý týždeň londýnsky denník Telegraph zaradil do novín stanovisko britskej vlády, podľa ktorého si táto vláda nemyslí, že kresťania majú právo nosiť v zamestnaní krížik na krku. Žili sme v komunizme, pamätáme si také časy,“ hovorí Palko. „Režim bol založený na moci na východ do nás, dnes s prekvapením zisťujeme, že podobné vetry k nám teraz dujú od západu.“

Vsadili na slabosť

Podľa autora je jeho nová kniha v zásade o troch veciach, ktoré sa postupne vo svete udiali počas minulých 50-70 rokov. „Ľudia môjho veku väčšinou svojho života prežili v komunizme. Málo sme však vnímali, že jeho idey mali veľkú podporu aj na západe, aj keď nikdy neprevládli tak ako u nás. Sympatie ku komunizmu boli založené na vzbure voči kresťanstvu a jeho morálke. Keď komunizmus padol, ľudia na západe, ktorí s ním sympatizovali, hľadali nové spôsoby vzbury proti biblickému učeniu,“ tvrdí Palko.

„Pochopili, že riešením nebude beztriedna spoločnosť s potlačením súkromného vlastníctva. Vsadili na obyčajnú ľudskú slabosť, keď sa od človeka žiada zodpovednosť v rodinnom živote, vo vzťahoch, v ochrane života ešte pred narodením a v starobe. Poslední pápeži túto ideológiu pomenovali ako kultúru smrti.“

Zhumplovaní politici

Druhou líniou knihy je podľa autora myšlienka, že prechodu z porazenej komunistickej ideológie k ideológii, ktorá sa zatiaľ ukazuje ako úspešná, sa na západe darí vďaka „zhumplovaniu“ kresťanských politikov.

„Princípov, ktoré sme my v kresťanskej politike na Slovensku vždy považovali za posvätné, sa oni už dávno vzdali. Ideológia potratu zvíťazila a nikto sa už nebude snažiť to zvrátiť. Podľa novej ideológie sa treba zmieriť aj s manželským zväzkom osôb rovnakého pohlavia, pápeži nech si hovoria, čo chcú,“ skonštatoval Palko.

Tretia vec v knihe je podľa neho logickým dôsledkom prvých dvoch – na západe dochádza k pomalému, plazivému prenasledovaniu kresťanov. „Dve britské občianky – jedna letuška a druhá zdravotná – prišli o prácu, lebo v zamestnaní nosili na krku krížik. Obrátili sa preto na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý sa tým zaoberá. Ako som už spomenul, britská vláda, ktorej väčšinu tvoria konzervatívci, potvrdila, že kresťan nemá právo nosiť krížik, keď je v práci,“ hovorí Palko.

„V knihe som zdokumentoval desiatky podobných prípadov. Na západe sa podľa všetkého darí viac ľuďom, ktorí boli komunistami, problémy majú kresťania. V knihe sa snažím vysvetliť, prečo to tak je.“


  1. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 855
  2. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 745
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 697
  4. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 639
  5. Domáce hradby odolali Foto 308
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 297
  7. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 249
  8. Osem patanských zárezov 229
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 127
  10. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 125

Najčítanejšie správy

Nitra

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Domáce hradby odolali

V. LIGA STRED: Báb strelil tri góly za štyri minúty a vyhral tretí zápas v rade. Nováčik z Ivanky si vedie výborne. Prekvapenie v Solčanoch.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Deň bez áut premení Štefánikovu na pešiu zónu, neobišlo sa to bez kritiky

Jedným z vrcholov tohtoročného Európskeho týždňa mobility v Trnave bude Medzinárodný deň bez áut.

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už začal proces spúšťania, ktorý je v súčasnosti dokončený na desať percent.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Počas týždňa bez áut kolabuje doprava

Ku kolapsom dopravy dochádza preto, že sa 60 rokov o ňu nikto v Bratislave nestaral, vraví odborník na dopravu Gustáv Kasanický.

Ako prišiel Bettini o veľké víťazstvo? Doplatil na to, s čím zápasí aj Sagan

Pred Petrom Saganom dokázalo obhájiť titul majstra sveta iba päť cyklistov. Tretí raz za sebou však nevyhral nikto. Slovák môže byť prvý.

Kam vyraziť