Hrajú originálnu hudbu, ktorá je zmesou folklóru, džezu a vážnej muziky. K ich najkrajším koncertom patrilo vystúpenie na zámku vo francúzskom Provence.
NITRA. V synagóge sa piatok začal už 39. ročník Nitrianskej hudobnej jari. V otváracom koncerte sa predstavili Štátny komorný orchester Žilina a manželský pár - huslista Henrich Tatar a klaviristka Junko Kinoshita.
Ďalším účinkujúcim bolo v nedeľu PaCoRa Trio, ktoré na hudobnej scéne pôsobí sedem rokov. Synagógu roztlieskalo originálnou zmesou folklóru, vážnej hudby a džezu. Teleso tvoria huslista Stanislav Palúch, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Róbert Ragan.
Fugit Hora
PaCoRa Trio Nitranom predstavilo najmä skladby zo svojho aktuálneho albumu Fugit Hora. „Názov sme zvolili podľa rovnomennej skladby, ktorú zložil kolega Robo. V latinčine to znamená hodina alebo lepšie povedané čas beží. Na albume je osem skladieb. Oproti nášmu debutu z roku 2005, kde sme zaradili najmä prearanžované džezové štandardy, tento nový album ponúka vyslovene naše veci. Autorsky sme sa na nich podieľali my traja,“ predstavil novinku Stanislav Palúch.
„O CD sme hovorili už dlho, 4-5 rokov určite, preto sme veľmi radi, že je už na svete. Čas nám naozaj utiekol, presne ako hovorí názov albumu, ale verím, že mu tie roky na kvalite pridali. Jeho zaujímavosťou je aj to, že obal, grafické návrhy a maľby robil známy výtvarník a scénograf Fero Lipták. Vtlačil mu svoj vlastný rukopis, ktorý, myslím si, veľmi vhodne korešponduje s tým, čo je na albume.“
CD do hľadiska nehodili
Keďže cimbalista Marcel je pôvodom z Moldavska, pri tvorbe inštrumentálnych skladieb sa inšpiroval moldavským a rumunským folklórom. Stanislav a Róbert študovali vážnu hudbu, hrávali folklór a všetci členovia aj džezovú muziku, takže tvorba PaCoRa tria odráža všetky tieto hudobné vplyvy.
„Nové CD je oveľa viac postavené na tradičnej hudbe, viac smeruje k world music, ale hojne používame aj džezové improvizácie,“ doplnil Palúch.
Krstným otcom albumu bol ich fanúšik - riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar, s ktorým PaCoRa Trio robilo niekoľko projektov. Album krstil netradičným materiálom – kolofóniou, ktorú si muzikanti natierajú na sláčiky. „CD posypané kolofóniovým práškom sa už stalo nepoužiteľné, tak sme ho ani nehodili do hľadiska. Zalepili a poprášili by sme všetko, čo by bolo v dráhe vrhu. Ale myslím si, že to bol celkom vtipný nápad,“ zasmial sa Palúch.
Bývajú prekvapením
Hudba PaCoRa Tria je známa nielen na Slovensku. Skupina pobehala všetky okolité krajiny, hrali aj v Dánsku, Taliansku, Grécku a Francúzsku. „Našu hudbu prijíma domáce i zahraničné publikum asi s rovnakým prekvapením, akurát že na Slovensku nás ľudia trochu viac poznajú, takže vedia, o čo ide. Za hranicami od nás takúto hudbu zrejme nečakajú, s nástrojovým zložením basa, cimbal a husle pôsobíme, ako by sme hrali najmä folklór,“ vysvetľuje Róbert Ragan.
„Vlani v lete sme hrali na jednom zámku v francúzskom Provence, kde nás prijali veľmi pozitívne. To bol asi aj náš najkrajší koncert, mal veľké čaro aj vzhľadom na krásne miesto, kde sme vystupovali.“
PaCoRra Trio robilo nahrávky pre Českú televíziu a STV, SRo, rakúsku stanicu ORF aj pre niekoľko filmových produkcií. Muzikanti hrali na mnohých džezových a world music festivaloch. Po koncerte v Nitre sa predstavili v humornom programe SĽUK-u, v apríli hrajú v Prievidzi. „V rámci prezentácie nového CD ideme v máji na šnúru koncertov po Čechách a Morave, čaká nás ešte festival v Dánsku a vo Francúzsku,“ dodal Marcel Comendant.