Úradníkov vysunula župa do susednej miestnosti. Na rokovanie v stiesnených priestoroch by sa spolu s poslancami, občanmi a novinármi nezmestili.
NITRA. Nedôstojné miesto, pri ktorom sa občania a novinári počas rokovania krajského parlamentu dívali na nohy a zadky úradníkov a poslancov, je už minulosťou.
Nitriansky samosprávny kraj po tvrdej kritike urobil nápravu. Teraz majú novinári pre svoju prácu a občania pre svoju účasť na rokovaní podmienky, aké sú v iných samosprávnych krajoch absolútnou samozrejmosťou.
Nepotrebná verejnosť?
Problém bol v tom, že od decembra sa začali rokovania krajského parlamentu organizovať v priestoroch historického Župného domu, ktorý zrekonštruovali za päť miliónov eur.
V zrkadlovej sále, ktorú pôvodne chcel kraj využívať len pre slávnostné zasadnutia, prebiehali od decembra všetky rokovania.
Nitriansky vyšší územný celok si s malou miestnosťou poradil vskutku svojsky. Ako prví 'na odpal' prišli občania a zástupcovia médií. Kraj im vyhradil úzke priestory hneď za dverami, kam sa zmestí len zopár ľudí.
Novinári sa napríklad sťažovali, že nemajú ani len stoly, kam by si rozložili svoju techniku. Kraj nepripravil ani stoličky pre verejnosť.
Ak by to aj urobil, nič sa tým nevyrieši, pretože stupňovité pódium spôsobovalo, že verejnosť sediaca vzadu by mala výhľad iba na zadky úradníkov a poslancov.
Hlasovaciu tabuľu a predsednícky stôl z miesta, ktoré župa dala k dispozícii občanom, nebolo vôbec vidieť.
Pôvodne župa umiestnila verejnosť a médiá do týchto priestorov.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Tvrdá kritika pre odsúvanie verejnosti
Tento postoj kraja k svojim vlastným občanom tvrdo kritizovali viaceré inštitúcie. Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko by predsedajúci nemohol vidieť na občanov, ktorí by sa hlásili do diskusie.
„Nedôstojným miestom vedenie kraja veľa hovorí o svojom vzťahu k verejnosti,“ povedal Rončák.
Stav kritizovala aj mimovládna organizácia Občan, demokracia a zodpovednosť. „Okaté ignorovanie svojej základnej zodpovednosti spojené s aroganciou voči verejnosti zákonite vyvoláva otázku, či ide len o ľahostajnosť kompetentných, alebo aj o zámer nepripustiť verejnosť k dôležitým informáciám,“ povedala Ľubica Trubíniová z organizácie.
Spokojní neboli ani hostia. Na rokovaní napríklad pravidelne vystupujú zástupcovia nemocníc v správe kraja.
„Ten priestor bol obmedzený. My ako niekto, kto mal odpovedať, sme mali stiesnené podmienky,“ povedala Marta Eckhardtová, šéfka krajskej neziskovky, ktorá riadi nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach.
Sládková: Kraj má mať záujem o verejnosť
Kraj po kritike svoj nápad umiestniť verejnosť na miesto, kde nič neuvidí a kde sa ani mnoho ľudí nepomestí, zmenil. Zadné dva rady stupňovitého pódia vyčlenil verejnosti a novinárom.
Úradníci, ktorí tam kedysi sedávali, sú teraz v susednej miestnosti. Rokovanie počúvajú z reproduktorov, ak je potrebné, aby vystúpili, prídu do zrkadlovej sály.
„Už som mal obavu, že aj OSN začne protestovať. Ale beriem, že pre novinárov neboli vytvorené dôstojné podmienky a dúfam, že sa to napravilo,“ povedal župan Milan Belica.
Náprava potešila média aj hostí. „Je to určitý kultúrny postoj k tým, ktorí na rokovaniach predkladajú správy,“ povedal Rudolf Hlavács, riaditeľ levickej nemocnice.
Nápravu uvítala aj Eva Sládková, reportérka Rozhlasu a televízie Slovenska.
„Priestory boli nielen veľmi nedôstojné, ale nám ako novinárom aj sťažovali prácu – pokiaľ sme nemali k dispozícii nejaký stôl, ťažko sa nám robili napríklad poznámky,“ povedala. K zmene postoja župy podľa nej prispela aj kritika médií.
„Predstavitelia samosprávneho kraja by ale sami mali chcieť, aby verejnosť viac chodila na zasadnutia zastupiteľstva. Vieme, že kraje rozhodujú o mnohých veciach a je v ich vlastnom záujme, aby ľudia diskutovali o problémoch v kraji a aby spolu s predstaviteľmi kraja hľadali riešenia,“ povedala dlhoročná novinárka.