Šport, kultúru, umenie aj environmentálne aktivity zahrnuli do svojich projektov prekladatelia z nášho kraja.
Šport, kultúru, umenie aj environmentálne aktivity zahrnuli do svojich projektov prekladatelia z nášho kraja.
NITRA. V Krajskom osvetovom stredisku predstavili víťazné projekty predkladateľov z Nitrianskeho kraja. Mladí ľudia od 15 do 30 rokov sa mohli uchádzať o grant do 29. februára, financie na realizáciu svojich nápadov mohli takto získať od Nitrianskej komunitnej nadácie (NKN) – cez dobrovoľnícky program Mladí nitrianski filantropi (MNF).
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Keďže MNF projektom neudelili plnú sumu 333 eur, podarilo sa im finančne podporiť viacej dobrých akcií. Spolu ocenili osem najlepších projektov, medzi ktoré rozdelili sumu 1 921,90 eur.
Dostali 15 projektov
MNF sa rozhodli podporiť zaujímavé a originálne verejnoprospešné aktivity športového, výtvarného, hudobného či environmentálneho charakteru. Autori ich musia zrealizovať najneskôr do 15. augusta. Podporili komunitnú akciu na Klokočine zameranú na mladých, ekozáhradu environmentálnych aktivistov z Radavy, grafity umelcov zo sídlisk v Nitre, horolezcov a floorbalistov z Levíc, bikerov zo Šurian a nadšencov vážnej i alternatívnej hudby z Nitry a z Radavy.
„K termínu uzávierky sme dostali 15 projektov, vlani ich bolo 25. Každý bol niečím výnimočný, preto sa nám nerozhodovalo ľahko. Doposiaľ sme napríklad nemali projekt mladých ľudí týkajúci sa vážnej hudby. Nápad Nedeľného matiné sa preto mladým filantropom veľmi zapáčil,“ hovorí Petra Hadžová, PR manažérka NKN.
Podľa filantropa Filipa Fraňa výnimočnosť viacerých projektov spočívala v tom, že sa snažili podporiť znevýhodnené skupiny ľudí. „Veľmi zaujímavý je napríklad ocenený projekt Most cez rieku Predsudok, v ktorom ide o integráciu rómskych detí medzi ostatnú populáciu formou rôznych hier,“ hovorí Filip.
„Zaujal ma aj projekt Zletnievanie. Deťom na Klokočine ponúkne športový deň, v ktorom si zasúťažia, zahrajú rôzne hry a vytvoria istú komunitu. Decká takto zistia, že voľný čas sa dá tráviť zmysluplne a nielen poflakovaním sa po sídlisku.“
Oslovia ZUŠ-ky
Jedným z ôsmich ocenených projektov, ktorý dostal sumu 230 eur, je Nedeľné matiné. Zámerom mladých hudobníkov, ktorí sú členmi dobrovoľníckeho orchestra Collegium Cantorum, je v dopoludňajšom programe predstaviť nadaných mladých muzikantov Nitry a regiónu. Tento rok v júni chcú zorganizovať sériu koncertov klasickej hudby formou Nedeľného matiné, ale aj večerných koncertov v meste.
„Združujeme mladých ľudí 13 až po 60 rokov, v orchestri nás je zhruba 15. Kedysi sme pôsobili v rámci ZUŠ, v súčasnosti sa stretávame ako nadšenci – amatéri, máme však medzi sebou aj profesionálnych muzikantov,“ hovorí členka orchestra Timea Zaťková. „Naším zámerom je osloviť základné a stredné umelecké školy v Nitre s cieľom nájsť talentovaných žiakov. Plánujeme nacvičiť hudobné diela v spolupráci s naším orchestrom ako sprevádzajúcim telesom. Z grantu chceme vydať CD s nahrávkou vybraného koncertu.“
Podľa slov Timey Zaťkovej podobné podujatia už predtým organizovali počas nedeľných dopoludní v Ponitrianskom múzeu.
Freestyle bikeri v hale
Chalani zo Šurian a okolia sa venujú freestyle bicyklovaniu, inak povedané akrobatickému jazdeniu. Založili OZ Šurianski jazdci a vlani si svojpomocne zriadili prvú krytú halu na Slovensku, určenú pre tento šport. Predložili projekt Summer bike jam Šurany - júlové športové podujatie bude obsahovať amatérsku letnú exhibíciu, súťaž bikerov v 3 disciplínach a sprievodný program. MNF projektu pridelili sumu 300 eur.
„Halu nám za symbolický poplatok dalo mesto do prenájmu, rampy na jazdenie budujeme zo svojich zdrojov, niečo nám dalo ešte mesto aj sponzori. Chodia k nám ľudia z celého Slovenska, lebo v zime nie je kde jazdiť. Každú sobotu je tu minimálne 20 ľudí, chodia často aj cez pracovné dni, najmä v piatok,“ hovorí Marek Konkoly.
Ich projekt je výnimočný hlavne druhom športu. „Akrobatické jazdenie nie je až tak veľmi rozšírené, vo svete to frčí viacej, preto chceme tento šport spropagovať,“ odpovedal Marek na to, v čom je ich projekt unikátny. „Takisto je jedinečný aj v tom, že tento šport robíme v hale, akú sú v SR len dve – u nás v Šuranoch, druhá neskôr vznikla v Novom Meste nad Váhom.“

Vľavo predkaldateľky projektu Nedeľného matine Timea Zaťková, Veronika Gábrišová a Zuzana Balkóová.

Dvaja zo šurianskych freestyle bikerov - zľava Pavol Perďoch a Marek Konkoly. FOTKY: (ČE)