Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Pýcha a predsudok ako večný príbeh lásky

Pýcha a predsudok vás jednoducho vtiahnu do deja. Máte pocit, že ste jedným z nich, že sa s Bennetovcami či Bingleyovcami dôverne poznáte.

Hlavné postavy skvele stvárnili Krstína Turjanová (Elizabeth) a Tomáš Maštalír (Fitzwilliam Darcy).(Zdroj: CTIBOR BACHRATÝ)

Pýcha a predsudok vás jednoducho vtiahnu do deja. Máte pocit, že ste jedným z nich, že sa s Bennetovcami či Bingleyovcami dôverne poznáte.

NITRA. Veľkolepé predstavenie, neopakovateľný zážitok. Tieto slová azda najlepšie vystihujú dojem z hry Pýcha a predsudok, ktoré v premiére uviedlo Divadlo Andreja Bagara.

Rámec klasickej predlohy naplnili fantastické herecké výkony. Veľkú zásluhu na pôsobivosti predstavenia mali aj nádherné kostýmy a scéna, evokujúce obdobie empíru.

Osudová láska

Dramatizácia knihy Pýcha a predsudok z pera britskej spisovateľky Jane Austenovej priniesla na javisko obraz starobylého sveta britského impéria. Ústrednou postavou klasického príbehu lásky je dôvtipná a citlivá Elizabeth Bennetová (Kristína Turjanová), predstavujúca samotnú autorku románu.

Jej protipólom je inteligentný, ale navonok necitlivý a občas arogantný Fitzwilliam Darcy (Tomáš Maštalír). V príbehu vzájomného spoznávania obaja hrdinovia postupne prekonávajú svoju pýchu a zbavujú sa predsudkov, hľadajú a nachádzajú k sebe cestu porozumenia a osudovej lásky.

Elizabeth je jednou z piatich sestier Bennetových. Matka ich vychováva pevnou rukou a vedie k životnému názoru, podľa ktorého je žena šťastná len vtedy, keď sa bohato vydá. Jediná Elizabeth sa tomuto modelu úspešne vzpiera, pri čom ju v tom plne podporuje je trochu detinský otec.

Keď sa v blízkom zámočku zabýva slobodný a najmä bohatý pán Bingley, Bennetovci na čele s matkou zavetria šancu na výhodný sobáš. Najstaršia dcéra Jane pánovi Bingleymu podľahne. Mladšia Elizabeth sa zapáči jeho priateľovi pánovi Darcymu, ktorý je trochu „tvrdším orieškom“.

Témy ako zo súčasnosti

Úpravy textu knihy, dramatizácie a réžie hry sa zhostil Ľubomír Vajdička. Po inscenáciách Statky zmätky, Šťastné a veselé! a Sardinky na scénu, prosím! je toto jeho štvrtá spolupráca s nitrianskym divadlom.

„Snažil som do predlohy viac-menej nezasahovať, 99,9% textu je text Jane Austinovej, nie môj. Samozrejme, že bolo treba napísať spojovacie pasáže, ale len minimálne. Mňa samého prekvapilo, že Austinová je veľmi moderná autorka, s moderným videním príbehu, je schopná irónie a odstupu od postáv,“ hovorí Vajdička. ´

„Celý príbeh je spolu s výtvarnou stránkou taký, aký ho ona napísala. Z pôvodného textu sme však museli dosť pasáží vynechať, lebo je to rozsiahly román. Za mnohými mi bolo ľúto, ale nedalo sa nič robiť.“

Podľa režiséra príbeh opisuje súčasné problémy, hoci nám môže pripadať trochu škrobený. „Ale veď aj dnes sú dievčatá, ktoré túžia po šťastnom a dobrom vydaji, existujú nešťastné lásky a sú aj princovia, ktorí prídu – aj keď nie na zlatom koči – ale nakoniec prídu, aby sa príbeh skončil dobre. To sú večné témy, ktoré netreba nasilu zosúčasňovať,“ zdôraznil Vajdička.

Skok do minulosti

Postavu neprístupného Fitzwilliama Darcyho stvárnil herec SND Tomáš Maštalír. „Romantická predloha príbehu je mi blízka. Je o spoločenských pravidlách a hodnotách, ktoré dnešnému svetu nie sú až také vlastné. Zdvorilosť a slušnosť, ktorá sa existovala v tej dobe, je v mnohých prípadoch príjemná až krásna,“ zhodnotil Tomáš Maštalír.

„Pozoruhodné je aj to, ako umne Austinová pracuje s citovými záležitosťami. Mám za sebou obdobie, kedy som robil veľmi súčasnú hru, takže je pre mňa veľmi príjemný skok do minulosti.“

Všetci herci boli úžasní, ale azda najviac medzi divákmi rezonoval výkon Gabiky Dolnej. Postava komicky energickej pani Bennetovej, matky piatich dcér, jej sadla ako uliata.

„Zahrala som si ju s veľkou chuťou a oduševnene. Odovzdala som zo seba všetko a som rada, ak mali diváci z tejto postavy dobrý pocit,“ hovorí nitrianska herečka. „Ľubomíra Vajdičku milujem nielen ako režiséra, ale aj ako človeka. Spolupráca s ním a proces naštudovania hry bol úžasný.“

Pani Bennetová a jej päť dcér.

Pani Bennetová (Gabika Dolná) s manželom (Ivan "Béla" Vojtek).

Matka sdcérami Lydiou (zľava Alena Pajtinková) a Jane (Ľudmila Trenklerová).

Múdra a duchaplná Elizabeth (Kristína Turjanová) "narazila" na inteligentného, ale neprístupného Fitzwilliama Darcyho (Tomáš Maštalír).

Darcy s Caroline Bingleyovou (Renáta Ryníková).

Duchovný pán Collins (Martin Šalacha) a Elizabethina priateľka Charlotte Lucasová (Kristína Greppelová) sa nakoneic stanú manželmi. FOTKY: CTIBOR BACHRATÝ


  1. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 055
  2. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 752
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 666
  4. Hokejisti ako deň a noc 664
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 464
  6. Spadol z neba 235
  7. Kladivo 235
  8. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 213
  9. Oba tituly pre družstvá ŠK ŠOG Nitra, chlapci AC Stavbár strieborní 171
  10. Vrábľania v derby naplno 165

Najčítanejšie správy

Nitra

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Prvý Novozámčan na listine rozhodcov FIFA

Peter Kováč bude rozhodovať aj medzinárodné zápasy

Všetky správy

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Ešte v marci robil v obleku kľuky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Kam vyraziť