Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela
Pridajte si svoje mesto

Zaklínačka zubrov odchádza

Chovateľka strávila pri zubroch pol života. Po 25 rokoch odchádza smutná, ale tvrdí, že keď nejde o život, nejde vlastne o nič. Tomu ju vraj naučili zvieratá.

(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Zdena Marková strávila pri zubroch v Topoľčiankach takmer celý svoj doterajší pracovný život. Zvieratá vo zvernici pozná po mene, prichádzajú na zavolanie a ona sa s takmer tonovými kolosmi opatrne mazná.

Po 25 rokoch končí. Štátny podnik Lesy SR vypísali na jej post výberové konanie. Víťaza určila cena. Štátni lesníci ušetria ročne okolo dvetisíc eur, ale prídu o „matku zubrov“, ako Markovú nazval miestny muž, keď sme sa pýtali, kde ju nájdeme. Chovateľka zubrov nenadáva, ale odchádza smutná.

„Lesy SR vypísali výberové konanie v súlade so zákonom, takže je všetko v poriadku. V súťažných podmienkach však úplne zabudli na odbornosť a skúsenosti. Myslela som si, že drinu a s prepáčením hovná mi nikto nezoberie. Mýlila som sa,“ hovorí a utiera si slzy.

03.jpg

Prišla o všetko

Zdena Marková zvoláva zubry k ohrade. „Na, moja, na...,“ volá. Veľké zvieratá ju poznajú po hlase a pomaly prichádzajú k nej. Menšia krívajúca samica zubra bručí vo vedľajšej ohrade. Zranenú ju priviezli až z Talianska. „Už je na tom lepšie. Z najhoršieho sme ju už dostali,“ hovorí láskavo o zvierati.

Chovateľka je sústredená. Pozorne sa pozerá na zvieratá, ako keby ich hypnotizovala. Chlácholivo ich hladká po hlave. „Vyzerajú pokojné, ale zvieratá sú nevyspytateľné. Vždy treba dávať pozor,“ pridáva krátku vetičku o bezpečnosti.

Marková vie, o čom hovorí. Obidva členky mala zlomené naraz, aj ruku... Rýchlo dodáva, že to bola jej vina, jej nepozornosť. „Hranice priblíženia sa menia každý deň. Nie vždy stihnete ujsť. Mám rada ten vnútorný stres. Idem, urobím, až potom si uvedomujem nebezpečenstvo,“ priznáva.

„Je to, ako keď vám zoberú deti. Nechala som tu všetko. Bol to môj život,“ opisuje svoje pocity 48-ročná žena. Hladká ďalšiu zubricu po nose a mení tému. „Je to najväčšia nerváčka, ale mám ju rada,“ dodáva otočená stále tvárou k zvieraťu.

Ľudia na sociálnej sieti si nevedia zvernicu predstaviť bez Markovej. Píšu o nej ako o odborníčke, ktorá zvieratá miluje a veria, že vedenie štátneho podniku zmení svoje rozhodnutie. Nezmení.

„Neviem si predstaviť zvernicu a zubríky bez pani Markovej. Pamätám sa, ako sa starala o odvrhnuté zubrie mláďa, kŕmila ho z fľaše, bola mu ako matka, a keď napokon zahynulo, preplakala celé týždne,“ začínajú a končia takmer rovnako všetky príspevky na sociálnej sieti. Zdena Marková o nich vie, všetky čítala niekoľkokrát a aj teraz, keď ďakuje za podporu, je dojatá.

Chovateľka s odznakom stráže prírody na veste pomaly rozpráva, ako sa dostala do zvernice. Vyše dvadsať rokov pozorovala zubry, zaujímali ju, pýtala sa, študovala, chodila na konferencie. Ešte aj teraz, niekoľko dní pred odchodom tvrdí o sebe, že o nich nevie všetko.

Keď prišla do zvernice, nebolo v nej nič. Iba zvieratá a ich Marková. Zubry objavili najprv zahraniční turisti, a potom vďaka médiám aj Slováci. Marková začala budovať „svoje impérium“.

Za 25 rokov pribudli bufet, drevená vyhliadka, informačné tabule, turistický chodník a pred približne piatimi rokmi konečne vystriedalo latrínu a chemické WC betónové, na zvernicu dobre vybavené a hlavne čisté sociálne zariadenie.

„Zvernica a zubry patrili k môjmu životu 365 dní v roku. Aj z jedinej dovolenky ma odvolali pre zviera, ktoré sa dostalo cez ohradu,“ usmieva sa chovateľka.

Vo zvernici odchovali vyše sto zubrov európskych. Niekoľko potomkov žije aj v Poloninách vo voľnej prírode.

„Či je to úspech? Myslím si, že áno. Keď si zoberieme, že posledného zubra upytliačili na území Slovenska pred 260 rokmi, tak každý, ktorý pribudne, znamená úspech,“ konštatuje.

01.jpg

Zubry zachránili Poliaci

Voľne žijúceho zubra európskeho si Európania kynožili od stredoveku a úplne sa im ho podarilo zlikvidovať ešte v uplynulom storočí. Údajne jedným z dôvodov masového zabíjania bol zubrí jazyk, lahôdka na stoloch mocných.

„Padlo toľko zubrov, koľko bolo ľudí pri stole. Mäso išlo asi chudobe,“ hovorí Marková.

Prví sa spamätali Poliaci. V 20. rokoch minulého storočia začali so záchranou tohto majestátneho zvieraťa. Spočítali zubry v európskych zoologických záhradách a súkromných chovoch a dospeli k číslu, ktoré sa približovalo k dvadsiatke.

Do Topoľčianok doviezli prvé dva zubry v roku 1958 z Bieloruska a ďalšie dva nám darovala o pár rokov neskôr poľská vláda. Poľský býk Putifar patril k najmohutnejším svojho druhu. S takmer tonou a štvrť bol o štvrtinu ťažší ako najväčšie zubry. Lesníci ho nazývajú praotcom slovenských zubrov. Uhynul ešte za socializmu. Lesníci ho chceli vypreparovať v životnej veľkosti, ale dnes už nikto nevie, prečo tak neurobili.

Momentálne sa na takmer tridsiatich hektároch zubrej zvernice v Topoľčiankach pasie jedenásť zvierat. Mená všetkých sa začínajú na slabiku „si“. Marková postupne menuje. Siňora, Sisa, Siva, Sijano, najobľúbenejší Sikerius...

„Je to medzinárodné označenie slovenských zubrov,“ trpezlivo vysvetľuje chovateľka, tak ako ešte pred pol hodinou iné veci plnému autobusu detí.

02.jpg

Zostane blízko zubrov

Chovateľka Marková si zatiaľ nevie predstaviť, čo bude robiť deň po druhom apríli, keď vo zvernici skončí. Zatiaľ si to ešte naplno nestíha uvedomovať. Stále plánuje príchod nového býka, do toho zájazdy, hostí, výklady, dennodennú starostlivosť o zvieratá. Hovorí, že zostane aspoň blízko zubrov. Pravdepodobne začne pracovať v cestovnom ruchu. Bude propagovať zvernicu, vodiť turistov k zubrom a „rozprávať, rozprávať, rozprávať“.

„Zubry mi dali veľa. Úplne iný pohľad na život. Všetky problémy som vždy lepšie predýchala v prírode a pri zvieratách. Od nich som sa naučila, že keď nejde o život, nejde vlastne o nič,“ hovorí.

Markovej sa hovorí o odchode veľmi ťažko. Hľadá slová pomedzi slzy. Už deň pred Vianocami vedela, že sa niečo deje a žila v neistote. Štátny podnik s ňou ukončil zmluvný vzťah a pracovala len na objednávku.

„Prvý darček som dostala pod vianočný stromček a posledný ako prvoaprílový žart,“ dodáva trpko.

Štátni lesníci sa stali zo zákona verejnými obstarávateľmi a na post vo zvernici museli vypísať výberové konanie. Rozhodla cena.

Na otázku, či teraz neľutuje, že nedala nižšiu ponuku, Marková má jednoznačnú odpoveď.

„Nie! Za tie peniaze, ktoré to vyhrali, by som sa nedokázala o zvieratá starať. Chov zubrov nie je lukratívny biznis. Zarábala som toľko, aby som prežila. Kopa priateľov mi tu pomáhala zadarmo, lebo vedeli, že som blázon.“

Ďalšie články z témy Víkend

Pozrite si tiež články z hlavnej témy Víkend  na domov.sme.sk

  1. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 2 260
  2. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 1 627
  3. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 525
  4. Nemocnici chýba heliport, novú súťaž na projekt stále nevypísali Foto 263
  5. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 206
  6. Nitra príde do Žitavian 203
  7. Fotogaléria: FC Nitra U19 - Senica 0:0 Foto 190
  8. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 160
  9. Dubajová pomôže Seredi 105
  10. Mesto už vybralo firmu, ktorá spevní baňu. Zastavia zosuv ulice? Foto 90

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú

Radnica sa rozhodne medzi tromi alternatívami. Vylúčená nie je ani dostavba a prestrešenie.

Na bicykli z Paríža do Vrábeľ

Trio nadšencov prejazdilo v sedle bicykla za 15 dní 1800 kilometrov.

Nemocnici chýba heliport, novú súťaž na projekt stále nevypísali

Nemocnica potrebuje nový súhlas z ministerstva. Dôvodom je vyššia cena zákazky.

Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO)

Futbalisti FC ViOn uspeli v stredu v pohárovom zápase na ihrisku treťoligovej Beluše. Jeho ozdobou bola trefa stredopoliara hostí.

Blízke regióny

Po derby zostali zničené toalety

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

Nešťastie v Zámkoch. Chlapček vypadol zo štvrtého poschodia

Len trojročný Adrián vypadol v Nových Zámkoch zo štvrtého poschodia bytovky na Léckej ulici.

Historické hradby Trnava zvýrazní ilumináciou

Nasvietená bude asi štyristo metrová časť hradieb popri frekventovanej Hlbokej ulici.

Parkovací dom pre bicykle musia ukotviť na pilóty

Trnave sa podarilo získať eurofondy na plnoautomatický parkovací dom pre bicykle. Stáť by mal v priestore medzi železničnou a autobusovou stanicou, jeho predpokladaná cena je takmer 439-tisíc eur bez DPH.

Všetky správy

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap, tvrdí fotografka z Tour

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

Zomrel účastník motoristického podujatia v Lehote pod Vtáčnikom

Smrť tridsaťjedenročného pretekára nezapríčinila nehoda.

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič, majiteľom však robil problémy.

Kam vyraziť