Ženy vedia mať ostré jazyky nielen keď sa hádajú so svojimi starými. Rovnako prísne sú aj keď posudzujú kvalitu vín.
TOPOĽČIANKY. Ženy a víno. Túto lákavú kombináciu dali dokopy Vinárske závody Topoľčianky.
Do niekdajšieho letného sídla Tomáša G. Masaryka pozvali štyri desiatky žien, ktoré na štvrtom ročníku Vienále Topoľčianky hodnotili vína. Všetky ženské hodnotiteľky majú svojim spôsobom k vínu blízko – sú to profesionálne vinárky, somelierky, laborantky, alebo novinárky píšuce o vínach a vinohradníctve.
Rekordný počet vín
Do národnej súťaže vín prišlo rekordných 251 vzoriek z 56 vinárstiev. Keď pred štyrmi rokmi začínala tradícia ženskej degustácie, prihlásených vín aj vinárstiev bolo asi o polovicu menej.
„V dvanástich kategóriách súťažia iba suché vína. Jedine ružové môžu byť polosuché alebo polosladké. Prišli nám vína od Moravy až po východ Slovenska, naše závody tu pre zaručenie objektivity súťaže nemajú ani jednu vzorku,“ povedal Miloš Ševčík, výrobný riaditeľ Vinárskych závodov Topoľčianky a organizátor súťaže.
Víťazné vína dostanú medaile a nálepku, ktorú môžu výrobcovia umiestňovať na svoje fľašky s opojným nápojom. „Vždy keď sa človek rozhoduje, aké víno zobrať, siahne skôr po fľaške, na ktorej je medaila, lebo vie, že to už niekto pred ním koštoval a vyhodnotil to víno ako kvalitné,“ hovorí Miloš Ševčík.
Topoľčianske vienále je okrem toho jednou z desiatich nominačných súťaží na Národný salón vín Slovenskej republiky.
Porotkyne nenafúkajú
Štyri desiatky porotkýň rozhodovali o umiestnení vín na pomyslenom rebríčku. Poznali odrodu, aby mohli zohľadniť špecifiká, no nepoznali, odkiaľ víno pochádza. Pre väčšiu objektivitu najlepšie a najhoršie hodnotenia vyškrtli a zvyšné spriemerovali.
Ženské porotkyne po súťaži sadli do áut a šoférovali domov. Podľa Ševčíka nehrozilo, že by nafúkali. Z desiatok vzoriek, ktoré prešli ich ústami, prehltli možno len pol deci. Na vyváženie chuti dostali vodu, syr a neutrálne pečivo. „Nemôžu pojedať niečo cesnakové alebo korenené, lebo by sa narušili ich chuťové poháriky,“ zdôvodnil Miloš Ševčík.
Cítili odtiene, ktoré potvrdili laboratória
Súťaž odštartovala pred štyrmi rokmi po sťažnosti jednej zamestnankyne závodov, že podobné podujatia sú doménou len mužov. „Pritom ženy sú menej ovplyvniteľné aj prísnejšie – to máte ako v politike, ženy sú menej náchylné na kadejaké bočáky,“ vraví Ševčík.
S tým súhlasí aj šéfka všetkých porotkýň Gabriela Szlovak, renomovaná odborníčka na vína z Maďarska. „My ženy každý deň varíme a tak ako v jedle, aj vo vínach vycítime rôzne nuansy. Boli v Maďarsku také skúsenosti, že to isté víno hodnotili ženy aj muži. Ženy vycítili také chuťové odtiene, čo muži vôbec nie. Potom to dali do laboratória a zistili, že čo ženy zacítili, to aj vo víne skutočne bolo,“ povedala Szlovak.
Šéfka hodnotiteliek vín sa degustovaniu venuje už pätnásť rokov. V Maďarsku organizuje dámske degustácie, na ktoré volá porotkyne zo siedmich štátov Európy, medzi nimi aj zo Slovenska.
ČERVENÉ VÍNA POTEŠILI KVALITOU
Rok 2011 bol pre vinárov jeden z tých lepších, hoci začiatky sezóny boli pre rozmary počasia rozpačité. Teploty sa striedali, teplo nahrádzala zima. Potom však prišla krásna jeseň s minimom zrážok a stabilným počasím. To spôsobilo, že hrozno dozrelo a vinári hovoria, že hlavne červené vína patria k top ročníkom od začiatku tohto tisícročia. V topoľčianskych závodoch sa podarilo spraviť aj ľadový zber, hoci mimoriadne neskoro, až 28. januára. Pre porovnanie, o rok skôr oberali zmrznuté bobule už pred Mikulášom.
Tomáš Holúbek
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK