Festival žiakov naviedol k tomu, aby hrou vyjadrovali svoje postoje ku kontroverzným a často aj tabuizovaným témam.
NITRA. Odlišnosť od majoritnej spoločnosti dominovala už trinástemu ročníku divadelného festivalu v anglickom jazyku. Zorganizovala ho Katedra anglistiky a amerikanistiky na Filozofickej fakulte UKF v Nitre.
Téma tohto ročníka bola Nebojíme sa inakosti. „Žiaci a učitelia sa svojimi hrami snažili poukázať na to, akým spôsobom sa môže inakosť prejaviť v bežnom živote, aké problémy ale aj úsmevné situácie odlišnosť prináša a ako by k nej mala majoritná spoločnosť pristupovať,“ povedala Mária Kiššová z organizačného štábu festivalu. Okrem tém ako viera či homosexualita si žiaci volili aj menej známe problémy – premýšľali napríklad nad dyslexiou a dysgrafiou.
Záleží na tom, akí sme
Porota vysoko ocenila vystúpenie žiakov zo ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch. Ich hra Paradise City dostala cenu za najprovokatívnejšie vystúpenie.
Scénka opisuje ponuré mesto s gangom ultrapravicových násilníkov. Tí tyranizujú každého, kto sa vymyká z hlavného prúdu spoločnosti a je nejakým spôsobom iný. Hlavný hrdina šikanuje spolužiakov s inou vierou či rasou. Jeho otčim je bývalý vojak a pravicový radikál.
Všetko sa zmení až príchodom nového spolužiaka, ktorého otec zomrel rukou extrémistu. Dej vrcholí prestrelkou na demonštrácii za ľudské práva, pri ktorej zahynie otčim chlapca, čo šikanoval celú triedu. Matky oboch chlapcov sa stretávajú v nemocnici a zblížia sa.
„Uvedomia si svoje chyby a predovšetkým to, že problémom nášho sveta je ľahostajnosť a egoizmus. Nezáleží predsa na tom, akej sme farby pleti, aké máme vierovyznanie, či sexuálnu orientáciu, ale na tom, akí sme ľudia,“ opisuje hlavné posolstvo hry pedagóg zo ZŠ G. Bethlena Roman Kuttner.
Iné vnímanie jazyka
Zmyslom divadelných predstavení je priblížiť angličtinu deťom prostredníctvom pútavých a vtipných divadelných scénok. Učenie hrou má potom dopad aj na vnímanie hodín angličtiny u žiakov či študentov.
„Učitelia tieto scénky pripravujú dlho vopred a väčšinou sa žiakom venujú mimo vyučovania. A aj keď sú často zo situácie v školstve znechutení, práve tieto hodiny divadla ich dokážu vzpružiť a motivovať do ďalšej práce,“ povedala Mária Kiššová.
Odborná porota tvrdí, že úroveň angličtiny je u žiakov z roka na rok lepšia. Kým vlani kritizovali porotcovia hlavne výber ťažkých a pre deti málo zrozumiteľných slov, tento rok porotcovia nemali veľa dôvodu na kritiku.