NITRA. Lúku, z ktorej bola pred pár rokmi čierna skládka odpadu a zabudnutý priestor, premenila skupina mladých ľudí na pulzujúci nitriansky HidePark. Za projektom stojí občianske združenie Triptych. Ide o jediný kultúrny priestor v Nitre, ktorý spravuje nezisková neštátna organizácia.
Plochu na Vodnej ulici pri Zelokvete tak oživili koncerty, divadlá, workshopy či premietania filmov.
Mimo mainstreamu
Priestor našli schválne za hlavným dianím v meste. A to nielen z pragmatických dôvodov, aby koncertovanie nenarúšalo nočný pokoj, ale aj pre určitú symboliku. Skupiny, ktoré sem chodia koncertovať, určite nepatria do mainstreamu. Organizátori o kapelách hovoria ako o hudobníkoch, ktorí rozhodne nevystupujú v nitrianskych halách a na masových hudobných podujatiach.
Keď projekt HidePark pred tromi rokmi vznikal, v priebehu prvých štyroch mesiacov sa na lúke odohralo osem podujatí. Organizátori sem dotiahli všetku alternatívnu hudbu, aká v Nitre existuje - hral sa tu punk, rock, reggae, vystúpili dídžeji, ktorí hrali elektronickú muziku.
Nitriansky HidePark.
FOTO - MARTIN FRAŇO
Vyhnal ich obrí skelet
„Robievali sme rôzne koncerty v Brezovom hájiku. Potom tam však vyrástol betónový skelet a my sme si hľadali nové priestory, kde by sme nerušili ľudí,“ hovorí Marek Hattas, šéf združenia Triptych.
Pozemok, ktorý si vyhliadli, patril súkromníkom. Partia mladých ľudí oslovila majiteľov cez Facebook. Narazila na filantropov z Bratislavy, ktorí len uvítali, že zanedbaný priestor chce ktosi upraviť.
„Tým, že pozemok má súkromného majiteľa, odpadlo veľa byrokracie a mohli sme pomerne rýchlo začať plochu upravovať. Našli sme tu burinu, dvojmetrové bodliaky a medzitým bordel. Kedysi tu bola veľká skládka odpadu, tá sa síce odstránila, no museli sme dočisťovať drobný odpad, čo sem ľudia začali zase navážať,“ hovorí Marek Hattas. Celkovo sa na úprave pozemku podieľalo asi štyridsať dobrovoľníkov. A mali dobrú motiváciu – skrášľovali si priestor pre seba.
Bikeri aj parkouristi
HidePark na ploche jedného hektára fungoval doteraz skôr ako letný open-air festival. Boli v ňom nárazové podujatia a nočné koncerty.
To sa má tento rok zmeniť, pribudnúť majú denné aktivity pre rôzne skupiny ľudí. Financie od nadácií, ktoré združenie získalo, umožnia otvoriť priestor nielen pre nočné aktivity a jednorázové festivaly.
Už v tomto roku by v HideParku mali postaviť altánok, buduje sa tiež dráha pre bikerov, plocha pre parkouristov či petangové ihrisko.
HidePark
Nitriansky HidePark má niečo spoločné s tým londýnskym, hoci na rozdiel od anglického sa zámerne nepíše s ypsilonom. „Aj tu si môže každý povedať svoj vlastný názor a vyjadriť postoj,“ hovorí Marek Hattas. Naráža tak na slávny Speaker´s Corner v londýnskom Hyde Parku, kde môže slobodne rečniť ktokoľvek na rôzne témy okrem dvoch – ohovárania kráľovskej rodiny a agitácie za zvrhnutie britskej vlády. Ypsilon z názvu nitrianskeho parku vypadlo, aby sa tak vytvorila slovná hračka. Hide v angličtine znamená ukryť, a aj nitriansky HidePark je ukrytý –pred ruchom krajského mesta aj pred mainstreamovými umelcami.
Tomáš Holúbek