Utorok, 17. október, 2017 | Meniny má Hedviga
Pridajte si svoje mesto

Fragile po Veľkej noci začína nahrávať nový album

Svoje skladby členovia Fragile veľmi poctivo nacvičujú, improvizujú v nich pomenej. Oveľa viac sa „odviažu” pri vtipnom moderovaní, ktoré k ich koncertom už neodmysliteľne patrí.

Kapela Fragile bude v Nitre koncertovať v utorok 24. apríla v Starom divadle.(Zdroj: ARCHÍV F.)

Svoje skladby členovia Fragile veľmi poctivo nacvičujú, improvizujú v nich pomenej. Oveľa viac sa odviažu” pri vtipnom moderovaní, ktoré k ich koncertom už neodmysliteľne patrí.

NITRA. Priaznivci a´cappella spevu si prídu na svoje. V Nitre bude koncertovať známa vokálna skupina Fragile. Jej koncert si môžu vychutnať v Starom diavdle Karola Spišáka v utorok 24. apríla o 19. hodine.

Kapelu tvoria speváci, muzikanti a herci. Popri kapelníkovi Braňovi Kostkovi v nej spievajú Helena Krajčiová, Kamil Mikulčík, Soňa Norisová, Slavomír Košecký, Svetlana Rymarenko, Jana Golisová a Viliam Csontos.

Na pódiu sedem statočných”

Fragile vznikla pred ôsmimi rokmi. Ako povedal Braňo Kostka, každý z jej členov sa svojím spôsobom zaoberal spevom, či už v muzikáloch, speváckych zboroch, alebo v rôznych kapelách.

Myslím si, že je túžbou každého speváka robiť so svojím hlasom niečo viac, ako len spievať melódiu, preto nebol problém dať Fragile dokopy. Bol to viac-menej nápad nás všetkých, len to musel niekto nahlas vysloviť. Ale napokon to nebolo ani tak vecou nápadu, ale samotného rozhodnutia,” prezradil Braňo Kostka okolnosti vzniku Fragile.

V súčasnosti skupinu tvorí osem-deväť spevákov, no vždy ich na pódiu vystupuje sedem. S triedajú sa, lebo inak by sa všetci asi nedali vždy dohromady. Dalo by sa povedať, že sme skoro všetci profesionálni hudobníci, lebo aj herci majú celkom slušné hudobné vzdelanie. Navyše sa i počas svojej divadelnej kariéry so spevom stretávajú veľmi často,” pokračuje Braňo.

Síce Slavo Košecký pracuje v knižnici, no a´cappella žánru sa venuje už 30 rokov. Zmeny v našom zložení nastali len na úplnom začiatku našej skupiny, teraz sa tešíme veľkej členskej stabilite.”

Vlastné skladby aj upravené hity

Základ repertoáru Fragile tvoria upravené známe hity, ktoré spievajú veľmi zaujímavou formou – už spomínaným spôsobom a´cappella, teda bez hudobných nástrojov.

No skladáme aj svoje vlastné piesne, napríklad na našom detskom CD sú len naše, aj na vianočných albumoch sa nejaké nájdu. Všetky tieto skladby sú veľmi starostlivo pripravené a nacvičené. Improvizujeme v nich len pomenej, za to v moderátorských vstupoch si dovolíme oveľa viac improvizácie. Snažíme sa ľudí počas našich koncertov dosť zabávať, takže to nie je len o speve,” podotkol Braňo na margo vtipného konferansu, ktorý na koncertoch Fragile nikdy nechýba.

Vysnívala si ich Paulínka

Spevácke umenie Fragile dôverne pozná najmä slovenský a český divák, kapela však vystupovala aj na svetovej výstave Expo v španielskej Zaragoze. V Nitre sme ju naposledy mohli vidieť a počuť na koncerte Karla Gotta v športovej hale.

Pána Gotta si veľmi vážime a veľmi nás tešilo, že sme si mohli užívať rešpekt aj z jeho strany. To čo robíme sa mu veľmi páči, dal nám to najavo nielen on, ale aj skvelí muzikanti z jeho kapely. Je to pre nás veľmi motivujúce,” doplnil Braňo Kostka.

Na nitriansky koncert s božským Kájom majú len tie najkrajšie spomienky, ale ich azda najsilnejší zážitok z vystupovania sa viaže k relácii Modré z neba, kde si ich vysnívala malá Paulínka.

Vtedy sme si všetci uvedomili, že to čo robíme, má hlbší zmysel,” hovorí kapelník. No veľký úspech sme zaznamenali aj v decembri 2011, kedy sme vypredali športovú halu Pasienky a absolvovali jeden skvelý a veľmi príjemný vianočný koncert spolu s kapelou Oskara Rózsu, s ktorým spolupracujeme aj pri nahrávaní našich albumov.”

Nové CD na jeseň

Fragile vydala zatiaľ päť CD a šieste začne nahrávať po Veľkej noci. K fanúšikom sa dostane v novembri 2012.

V najbližšom období skupinu čaká obrovské množstvo koncertov, na ktoré sa veľmi tešia. V lete si doprajú oddych, ktorý každý z nich veľmi potrebuje. No počas prázdnin si, ako každý rok, nájdeme čas na sústredenie, na ktorom nacvičíme nové skladby. Našich fanúšikov by sme nimi chceli potešiť už na jesenných koncertoch,” dodal Braňo Kostka.


  1. Za vyvesenie zástav s fašistickou symbolikou uložili trest 1500 eur 1 597
  2. Pri rýchlostnej ceste R1 začali stavať nové odpočívadlo 964
  3. Futbal či box? 867
  4. Greššo: Zvolenie mňa aj syna nemôže byť rodinkárstvo 625
  5. Šaľa opäť vonku lúpila 308
  6. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 304
  7. Zoborskou lesostepou: padli štyri traťové rekordy 255
  8. Machinácie na župe: Traja podnikatelia dostali podmienku 199
  9. Kolo patrilo hosťom 174
  10. Muž, ktorý krvou postriekal vchody, nie je HIV pozitívny 158

Najčítanejšie správy

Nitra

Za vyvesenie zástav s fašistickou symbolikou uložili trest 1500 eur

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes odsúdil Michala Soboliča z Nitry.

Pri rýchlostnej ceste R1 začali stavať nové odpočívadlo

Dopravné obmedzenia potrvajú do konca novembra.

Futbal či box?

Disciplinárka bude mať po banskom derby Machulince - Obyce plný stôl.

Greššo: Zvolenie mňa aj syna nemôže byť rodinkárstvo

V abecednom poradí vám postupne prinášame rozhovory s najvážnejšími kandidátmi na nitrianskeho župana. Dnes s Jánom Greššom, ktorý kandiduje za širokú koalíciu siedmich stredopravých strán.

Šaľa opäť vonku lúpila

III. LIGA: Futbalisti Vrábeľ a FC Nitra jun. vyšli u súperov naprázdno. Šaľa si pripísala už štvrté víťazstvo vonku! Nové Zámky pripravili Gabčíkovu prvú prehru.

Blízke regióny

Lávku opravia ešte tento rok. Vyzerať bude inak

Na úpravu jednej z najfrekventovanejších trás mesto vyčlenilo 250-tisíc eur. V budúcom roku chcú doplniť drevené konštrukcie na popínavú zeleň.

Levická nemocnica: Zmodernizovali izby a zrušili parkovné

V Dome ošetrovateľskej starostlivosti v Nemocnici Levice zmodernizovali zariadenie.

Cehlárik: Nemocnice riadia lepšie súkromníci

Nemá politickú minulosť, no napriek tomu si vo voľbách verí. Nezávislý kandidát na župana Jaroslav Cehlárik chce zmeniť stereotypné riadenie kraja.

Policajti zverejnili fotky z nedeľnej tragickej nehody

Nehoda sa stala medzi Ducovým a odbočkou na Hubinu. Jej okolnosti polícia preveruje.

Motorkár sa na nadjazde v Leviciach zrazil s autom

Muža na umelej pľúcnej ventilácii transportovali vrtuľníkom do nitrianskej nemocnice leteckí záchranári.

Všetky správy

Bývalá opatrovateľka: Bol to prázdny život, nedalo sa to vydržať

Agentúry zneužívajú vodičov aj opatrovateľky, tvrdí bývalá opatrovateľka v Rakúsku Angelika Horňáková.

Polícia o akcii Shark: Štát ukrátili o takmer 28 miliónov eur

Fingovali vysoké náklady na reklamu, rozdiel si vyplácali na ruku.

​​​​​​​Kotlebova dymová clona

Kým sa sústredíme na kreslo Mariana Kotlebu a okrajovo Milana Uhríka v Nitre, ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč všetkými župami.

Kam vyraziť