GALANTA. Predstavitelia samospráv zo Združenia miest a obcí galantsko-šalianskeho regiónu kritizovali zákon o slobodnom prístupe k informáciám či zákon o verejnom obstarávaní. Zaujímali sa aj o to, či sa môžu na akcii pripojiť aj ich manželky, aby sa navzájom spoznali.
Spojené obce sú silnejšie
Regionálne združenie založil bývalý primátor Galanty Alexander Mézeš. Onedlho oslávi päťročnicu. V súčasnosti má 36 členov. Obce platia ročný poplatok, ktorý je vo výške 50 centov na obyvateľa. Minulotýždňového stretnutia združenia sa zúčastnilo len 22 zástupcov samospráv.
„Pokiaľ je to niekto, kto nechce nadniesť na zhromaždení nejaký vážny problém, tak sa venuje prioritnejším veciam, viem to pochopiť. Tiež môže do toho prísť dôležité stretnutie alebo choroba. Je pravdou, že nie všetci starostovia cítia dôležitosť združenia a napríklad obec Abrahám z neho aj vystúpila. Jej nový starosta do neho naopak opäť vstúpil,“ vraví predseda a starosta Veľkých Úľan František Gőgh.
Spojené obce a mestá sú podľa neho silnejším partnerom pri rokovaniach s vládou, pri vytváraní zákonov. Jedným z nich, ktorým je nutné sa zaoberať, je podľa jeho slov zákon o verejnom obstarávaní. V jeho súčasnej podobe vraj starostom zväzuje ruky.
„Problém je, keď musíme reklamovať zákazku u dodávateľa zo Žiliny alebo Košíc. Povie vám, že príde vtedy, keď bude mať cestu okolo. Chceme, aby sa zákon zmenil, aby sme mohli uprednostniť domácich. Každý, aj ja v obci sa snažím dať všetky práce domácim podnikateľom, podporujem ich, lebo oni zase podporujú naše organizácie. Žilinská firma mi sponzorské nedá,“ hovorí Gőgh.
Dúfa, že nová vláda nebude zasahovať do demokracie samospráv tak ako predchádzajúca. Myslel tým aj zmenu zákona o platoch starostov, na základe ktorej sa znížili základné mzdy šéfov samospráv o desať percent. Odmeny sa zrušili, znížilo sa aj odstupné. Zákon upravila vlani vláda práve pre odmeny niektorých starostov, ktoré boli až škandalózne vysoké.
„Základný plat mohlo v minulosti zvýšiť zastupiteľstvo o sto percent, teraz to znížili na 70 percent. Vláda tiež chcela, aby prednostovia obvodných úradov riadili matriky a aby mali starostovia vysokoškolské vzdelanie. Hlavne, že na obce v minulosti prešlo 1500 kompetencií bez finančného krytia.“
Nedostatok financií
Starostovia na stretnutí tiež kritizovali zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Považujú ho vo všeobecnosti za opodstatnený, ale obce vraj zaťažuje časovo aj finančne. „Stáva sa, že príde žiadateľ, ktorý chce, aby sme mu prefotili všetky zápisnice zo zasadnutí od roku 1990. To trvá aj celý deň, pracovníčku, ktorá sa nemôže venovať svojej práci, však nikto nepreplatí. Možno by sa to dalo v zákone zmeniť tak, aby si to stiahli sami z webu,“ myslí si Gőgh.
Dodal, že väčším problémom ako je povinné zverejňovanie informácií je nedostatok financií. Najmä tých, ktoré sú potrebné pri spoluúčasti na projektoch z eurofondov. Keďže samosprávy nemajú peniaze nazvyš, návrh jedného z prítomných starostov o tom, aby sa osláv blížiaceho sa piateho výročia vzniku združenia mohli zúčastniť aj ich polovičky, zavrhol.
„Združenie nie je o tom, aby sme na zasadnutiach zvýšili rozpočet na akciu. Keď nás to nebude stáť ani cent, nemám nič proti tomu, aby sa naše manželky spoznali, ale sú aj iné možnosti, napríklad plesy, ktoré usporadúva mesto.“