Utorok, 19. september, 2017 | Meniny má Konštantín
Pridajte si svoje mesto

Podnikanie po slovensky: Drobná stavba má osemtisíc metrov štvorcových, skončí na súde

Podnikateľ pred niekoľkými svedkami vulgárne vykrikoval na novinárov zaujímajúcich sa o výstavbu, ktorú spustil v pokojnej lokalite.

Drobná stavba? Masívna výstavba, ktorá prebieha už niekoľko dní, na drobnú stavbu rozhodne nevyzerá.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

PRÍLEPY. Drobná stavba s rozlohou vyše osemtisíc štvorcových metrov. Hoci to znie paradoxne, podnikanie po slovensky dokazuje, že sa to skĺbiť dá. Potvrdzuje to práve prebiehajúca výstavba v Prílepoch, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec.

To, čo úrady povolili len ako 'drobnú stavbu' slúžiacu na oplotenie areálu súkromnej firmy, si podnikateľ vysvetlil po svojom. Na prvý pohľad to vyzerá, že stavba sa dá nazvať hocako, len nie drobnou. Obyvatelia na základe počtu otočených nákladiakov vypočítali, že na stavenisku sa už otočilo takmer štyritisíc kubických metrov zeminy. Miestni tiež tvrdia, že zastavaná je celá plocha parcely s rozlohou 8288 metrov štvorcových. Zodpovední úradníci sa napriek tomu uspokojili sa s prehlásením podnikateľa, že ide len o 'drobnú stavbu'.

Čo tam bude?

Čo sa na niekdajšom ihrisku stavia, jasné nie je. Medzi Prílepčanmi sa hovorí o parkovisku, prekládke materiálov, či dokonca o benzínke.

Súkromný podnikateľ, ktorý býva kúsok od staveniska, to prezradiť odmietol. Voči novinárom zaujímajúcim sa o výstavbu sa správal agresívne - verbálne ich napadol a nezdráhal sa použiť vulgarizmy najhrubšieho zrna. „Otočte sa a vypadnite! Zmiznite odtiaľto,“ vykrikoval pred svedkami okrem iných vecí, hoci novinári stáli na pozemku Boženy Laktišovej, ktorý bezprostredne susedí so staveniskom.

Aj napriek agresívnemu správaniu sme v rámci zachovania objektivity podnikateľovi z Prílep poskytli možnosť reagovať písomne. Otázky, ktoré sme mu zaslali na mail uverejnený na oficiálnom webe jeho firmy, ignoroval.

Znepríjemnený život

Ľudí v Prílepoch výstavba v tesnej blízkosti rodinných domov šokuje a poburuje. „Tu sa nedá existovať, otriasajú sa nám múry, okná, kamióny vkuse pípajú pri cúvaní. Šoféri sú ešte aj takí drzí, že v noci si tu otvoria autá a muzika im ide naplno,“ povedala pani, ktorá chcela zo strachu pred podnikateľom ostať v anonymite.

Hluk a otrasy okrem spôsobenia nepríjemnosti vplývajú zle aj na zdravotný stav niektorých členov jej rodiny. „My nie sme priečni ľudia, my sa s nikým nehneváme, s nikým nemáme problém. Nech si má, čo má, nech sa aj utopí v peniazoch, ale nech je tu pokoj aký tu bol doteraz,“ hovorí obyvateľka.

S jej názorom súhlasia aj ďalší oslovení ľudia. „Susedom ani internet kvôli takej veľkej stavbe nejde,“ povedal štyridsiatnik. „Viete, koľko tu toho všetkého prevážal cez dedinu? Odhadol som to na štyritisíc metrov kubických. Som zvedavý, kto mu dá opraviť cesty,“ povedal dôchodca Michal Pálenik.

Územný plán s rozsiahlymi stavbami neráta

Všetci nami oslovení ľudia boli znepokojení, že v Prílepoch možno vyrastá neznámy kolos, ktorý sa medzi rodinné domy rozhodne nehodí. Napokon, podnikateľ už v minulosti postavil v tesnom susedstve súčasného staveniska štyri haly na prekládku tovarov.

Platný územný plán Zlatých Moraviec pritom vôbec s veľkými stavbami v pokojných Prílepoch nepočíta. Potvrdil nám to mestský poslanec Ľudovít Chládek. „Územný plán sa nemenil celé roky a keď, tak len účelovo – napríklad kvôli výstavbe Tesca,“ povedal poslanec.

Doteraz platný dokument počíta v Prílepoch len s rodinnými domami a nevyhnutnou občianskou vybavenosťou, ku ktorej patria napríklad potraviny, pošta či škôlka.

„Územný plán zachováva existujúcu zástavbu rodinných domov s priľahlými záhradami. Neráta so zahustením existujúcej zástavby a nevytvára ani plochu vyčlenenú pre podnikateľské aktivity,“ napísala Božene Laktišovej bývalá primátorka Serafína Ostrihoňová. Od jej pôsobenia na čele mesta sa územný plán v podstate nemenil.

Drobná stavba?

„Stavebník požiadal o realizáciu drobnej stavby oplotenie, táto stavba sa však vykonáva celoplošne na mieste ihriska, ktoré má rozlohu 8288 metrov štvorcových,“ hovorí Božena Laktišová.

„Ak by to, čo sa v susedstve stavia, malo byť oplotením firmy, znamenalo by to, že podnikateľ pripravuje výstavbu ďalšieho areálu a stavebný úrad mal najprv uskutočniť územné konanie so zabezpečením informovanosti všetkých susedov ako účastníkov takého konania. To sa nestalo. Oplotenie môže byť drobnou stavbou s doplnkovou funkciou k hlavnej stavbe, ktorá má právoplatné stavebné povolenie,“ hovorí Božena Laktišová. Zaujímavo v tejto súvislosti vyznieva fakt, že hoci Laktišová bola a je účastníčkou stavebných konaní, vie iba o jedinom takom stavebnom povolení. To súvisí so stavbou Medzisklad, ktorá sa nachádza v oplotenom areáli v susedstve.

Úrad vraj nemá informácie

Primátor Peter Lednár podnikateľovi napísal, že mesto ako príslušný stavebný úrad nemá námietky proti uskutočneniu drobnej stavby v rozsahu uvedenom v ohlásení a súhlasí s jej realizáciou.

„Prečo bolo vydané povolenie, je potrebné spýtať sa na príslušnom stavebnom úrade. Povolenie stavebného úradu si vyžadujú len terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,“ povedal Ivan Jedlovský, šéf Spoločného obecného úradu. Dodal, že úrad nemá žiadne informácie o tom, čo na zastavanom pozemku pripravuje súkromná firma.

ico

PODNIKNÚ PRÁVNE KROKY

Aktivitami podnikateľa sa zrejme bude zaoberať polícia, súdy, aj mestský parlament. Božena Laktišová vyzvala písomne primátora Petra Lednára, aby vzhľadom na podozrenia na stavebnú činnosť v rozpore so zákonom a podozrenia z poškodzovania životného prostredia, prešetril činnosť stavebníka. Susedia sa okrem toho voči výstavbe budú brániť právne. „Sme právny štát, o tom som stále presvedčená, preto sa budem dožadovať zákonnosti, poriadku a spravodlivosti. Nikto sa nebráni rozvoju, ale zákony musia platiť pre každého,“ dodala Božena Laktišová.

Tomáš Holúbek


  1. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 3 755
  2. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 2 553
  3. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 1 253
  4. Šille: Dôležitá výhra po psychickej stránke 573
  5. Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky 566
  6. Spílené brezy 422
  7. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 388
  8. Fotogaléria: Neded - Horné Obdokovce 4:1 Foto 344
  9. Slovensko prišlo o talentovaného športovca a svetového rekordéra 262
  10. Uzávierka križovatky Nitra - Sever skomplikovala rannú dopravu 223

Najčítanejšie správy

Nitra

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu

Komunikácia s Jaguarom sa zlepšila. So štátnou firmou vraj nie.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Šille: Dôležitá výhra po psychickej stránke

Corgoni nováčika z Detvy zlomili dvomi gólmi v úvode tretej časti hry.

Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky

Autorom čiernobielych fotiek je Nitran Norbert Eggenhofer. Hercov fotil tri dni od rána do večera, vzniklo zhruba 3-tisíc záberov.

Blízke regióny

Prešiel zrazenú srnu a narazil do stromu. Spolujazdkyňa nehodu neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes krátko pred šiestou ráno medzi Chtelnicou a Dechticami.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 34. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

V Oponiciach sa stretli priaznivci retrobicyklov

Pozrite sa, akých dvojkolesových tátošov vyvetrali v Oponiciach.

Všetky správy

Na Slovensku je len desať miest, aj z tých sa väčšina scvrkáva

Za mesto sa podľa kritérií Európskej únie považuje sídlo s najmenej 50-tisíc obyvateľmi.

Po vražde rozhodcu sa vrátil k hokeju. Ščurkovi v Košiciach diváci tlieskali

Hokej sa hrá pre fanúšikov a každý z nich má právo na svoj názor, tvrdí hokejista Ladislav Ščurko.

Odišli z mesta, aby sa doň vrátili. Po rokoch sa ľudia začínajú opäť sťahovať do miest

Návrat ľudí do miest podnecujú najmä dopravné zápchy z prímestských oblastí a lepšia vybavenosť veľkých miest, zhodujú sa demografi.

Poučný rok. Sagan už vie, že prvý, koho sa budú chcieť zbaviť, je on

V tomto roku sa majstrovi sveta nepodarilo priblížiť k vlaňajšej úspešnej sezóne.

Ficove hodinky, Dankov Mustang či Kiskov dom majetkové priznania neukážu

Predseda SNS Andrej Danko prišiel počas roka podľa majetkového priznania o osem áut.

Kam vyraziť