Famózny Američan Kaválek sa po 50 rokoch vrátil do Nitry

Česko-americký veľmajster, ktorý sa tiež preslávil ako sekundant majstra sveta Bobbyho Fischera, bol ďalšou z legiend, ktorú do Nitry pozval šachový nadšenec Roman Cerulík.

K CERO Šach s legendami - pod touto hlavičkou sa po polstoročí pod Zobor vrátil Lubomír Kaválek.

Lubomír Kaválek prijal pozvanie Nitrana Romana Cerulíka, aby si po 50 rokoch opäť zahral simultánku v meste pod Zoborom. Podujatie sa zaradilo do série „K CERO Šach s legendami“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde sa vlastne zrodila táto dohoda? „Ja občas komentujem turnaje v Prahe, minulý rok tam hral majster sveta Viši Anand. Tam sme sa spoznali s pánom Cerulíkom a dohodli sme sa. Je to pre mňa príjemná záležitosť, veľmi si vážim, že som mohol po 50 rokoch opäť prísť do Nitry,“ uviedol veľmajster pre MY noviny.

SkryťVypnúť reklamu

Roman Cerulík pritiahol pred rokom do Nitry svetového rekordéra v simultánkach naslepo Vlastimila Horta. Okrem toho už mal v poslednej dobe tú česť stretnúť sa (a aj hrať) s významnými šachovými velikánmi, akými sú Anatolij Karpov, Garri Kasparov či Višvanatan Anand. Víkend s Lubomírom Kaválkom bol tak ďalšou ozdobou v sérii podujatí, ktoré propagujú kráľovskú hru v Nitre.

Lubomír Kaválek pricestoval podľa plánu vo štvrtok z Washingtonu cez Viedeň. Popoludnie strávil s ľuďmi z K CERO pri slovenskom pive a guláši.


Lubomír Kaválek si v Nitre zahral simultánku s 19 súpermi. Prišiel na pozvanie Romana Cerulíka.

Vzácneho hosťa mali tú česť v piatok privítať aj dve nitrianske stredné školy. Besedy so študentmi sa uskutočnili na pôde Spojenej školy na Slančíkovej ulici a Gymnázia na Golianovej ulici. „Je dôležité, aby sa mladí ľudia zoznámili so šachovou hrou. Rozprával som im trochu o histórii šachu, a potom sa pýtali, čo ich zaujímalo. Mne sa to páčilo,“ zhodnotil Lubomír Kaválek stretnutia so študentmi. Takéto akcie vníma ako prostriedok na popularizáciu šachu. „Šach je šport, ale aj umenie a veda. A je jednou z vecí, ktorú by mladí ľudia mohli spoznať, pretože ich to učí myslieť,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu, kým Kaválek dospával aklimatizačný 6-hodinový časový rozdiel, patril dopoludňajší program simultánke veľmajstra Gennadija Timoščenka, pôvodom Sovieta, aktuálneho bronzového medailistu z majstrovstiev sveta seniorov, žijúceho v Nitre. Na rozdiel od minulých rokov Timoščenko hral s čiernymi figúrkami a okrem svojho zverenca Milana Chovana ml., s ktorým remizoval, ostatným nedal šancu.

Účastníci podujatia mali tú česť ochutnať kulinársku špecialitu - šéfkuchárom bryndzových halušiek bol prof. Juraj Hraško.

Roman Cerulík pozval k šachovniciam opäť aj svojich priateľov, známych, šachistov na amatérskej, ako aj profesionálnej úrovni, nastúpilo aj viacero ligových hráčov.

Popoludnie sa začalo krátkou videospomienkou na minulý ročník, ktorá bola spojená s predstavením Lubomíra Kaválka. Zaspievala nitrianska herečka a speváčka Evka Pavlíková, ktorá dostala všetkých do výbornej nálady. Náladu zúčastneným hráčom kazil len veľmajster Kaválek - ktorý ich porážal postupne jedného za druhým.
Lubomír Kaválek čelil v Nitre počas simultánky 19 súperom. Veľmajster mal na každej šachovnici biele figúrky. To však nijako nezľahčilo jeho úlohu. Kým sa skončila posledná partia s nitrianskym extraligistom Petrom Martiškom, ubehlo od prvého ťahu tri a pol hodiny (!).

SkryťVypnúť reklamu

Kaválek vyhral 17 partií a len dve remizoval. „Veľmajster podal vynikajúci výkon, veď medzi jeho súpermi boli aj extraligoví hráči. Bolo obdivuhodné, že v takomto veku zvládol partie bravúrnym spôsobom. Vzdorovať mu dokázal iba Petr Boleslav, kapitán šachového tímu českého majstra z Nového Boru, ktorý získal v minulom roku v pohári európskych majstrov bronzovú medailu. Boleslav bol jedným z dvoch hráčov, ktorí dokázali s Kaválkom remizovať,“ prezradil organizátor Roman Cerulík. Po už menej knižnom postupe sa remíza zadarila aj najmladšiemu z klanu Cerulíkovcov (hrali štyria) - 15-ročnému Jakubovi.


Kaválek pri hre bavil humornými komentármi. Vľavo Roman Cerulík ml. a Roman Cerulík st.

Zaujímavosťou bola špeciálna dohoda, že posledný zostávajúci zo simultánky bude dohrávať zápas vo forme duelu na 5 minút, kde sa nakoniec s veľmajstrom stretol nitriansky extraligový hráč Peter Martiška. Ten musel uznať skúsenosti a kvalitu veľmajstra Kaválka a po boji zápas vzdal.

Šachový sviatok pokračoval večernou verejnou besedou. Náročný deň vyvrcholil priateľským večerom v príjemnej atmosfére reštaurácie hotela Atrium.

Otec Cerulík remízu neprijal, Jakub už áno

Remizovať s veľmajstrom Kaválkom, hoci aj v simultánke, je veľmi cenný šachový skalp. Pochváliť sa tým môže aj 15-ročný Jakub Cerulík. „Neknižné varianty, ktoré hral môj syn, zaskočili veľmajstra a prijal remízu. Remízu ponúkol aj mne, ale vyhodnotil som, že pozícia na šachovnici pri rovnosti materiálu hovorila mierne pre súpera a vzhľadom na to, že bol pokročilý čas simultánky a čakal nás ďalší program, som sa vzdal. Nechcel som, aby ponúknutá remíza bola vnímaná ako dar sponzorovi,“ doplnil Roman Cerulík.


Súperi Kaválka - zľava Viliam Fiala, Peter Martiška, Eduard Kočiský, Jozef Haring, Branislav Drugda, Štefan Mečár, Tomáš Habiňák, Milan Chovan ml., Petr Boleslav, v strede veľmajster Lubomir Kaválek, Václav Furmánek, Roman Cerulík, Kamil Beresecký, Milan Chovan st., Pavol Slamka, Dušan Danko, Martin Magáth, Jakub Cerulík. Na snímke chýbajú Roman Cerulík ml. a Matej Cerulík.

Veľmajster a umenie

Veľmajster Kaválek je okrem jedinečného šachistu aj šarmantný a vtipný muž, ktorý má vzťah k divadlu a filmu. Po simultánke s GM Timoščenkom a po bryndzových haluškách akademika Hrašku Lubomír Kaválek v neformálnej príprave na svoju simultánku s herečkou Tonkou Miklíkovou zapózoval pre médiá pri šachovnici, kde prebrali spoločne význam rošády. V piatok navštívili spoločne Divadlo Andreja Bagara, kde herečka hosťuje v predstavení Sladká Charity.


Lubomír Kaválek a herečka Antónia Miklíková.

Simultánka v Nitre pred polstoročím odštartovala Kaválkovu kariéru

Aby sme pochopili výnimočnosť akcie, ktorá sa konala v Nitre v posledný marcový víkend, musíme sa najskôr vrátiť o polstoročie dozadu.

V júni 1962 zohral vtedy 19-ročný Lubomír Kaválek v Nitre simultánku naslepo proti desiatim súperom. Bol to rok, v ktorom český rodák rozbehol svoju závratnú šachovú kariéru.

„Možno, že ma tá simultánka v Nitre inšpirovala. Bola odrazovým mostíkom pre moju budúcnosť. O pár týždňov som zohral svoju najkrajšiu životnú partiu v Mariánskych Lázňach na študentských majstrovstvách sveta. Vyhral som so sovietskym majstrom Eduardom Gufeldom,“ spomína Lubomír Kaválek. Dva mesiace po simultánke v Nitre sa stal najmladším majstrom v dejinách ČSSR.

Po invázii sovietskych vojsk v roku 1968 Lubomír Kaválek opustil republiku. Je dobré poznať aj súvislosti. „Môj otec odišiel z Československa v septembri 1949 a od roku 1951 pracoval v rozhlase Slobodná Európa v Mníchove ako šéf československej produkcie. A tým sa môj život skomplikoval,“ prezradil Kaválek. Napríklad ho nechceli prijať na žiadnu vysokú školu. Pred maturitou v roku 1960 sa dozvedel, že VŠD sťahujú z Prahy do Žiliny, a že potrebujú študentov. „Prihlásil som sa tam, kádrováci prižmúrili oči a ja som tam prežil štyri pekné roky. Šach som v Žiline príliš nehral, za celú dobu len tri turnajovky. Hral som bridž, založil som tam divadlo poézie a moderného džezu, jazdili sme do hôr. Otca mi potom často pripomínali, čo sa prejavovalo i v tom, že ma nepúšťali na turnaje do zahraničia.“

Po sovietskej invázii v roku 1968 odišiel z Československa. Druhú cenu z turnaja v poľských kúpeľoch Polanica–Zdrój vymenil za debnu fľašiek s vodkou a tými podplatil colníkov na hraniciach... Cez Nemecko sa Kaválek dostal do USA. Za veľkou mlákou sa z neho stal šachový profesionál a dostal sa do prvej svetovej desiatky.

ico

LUBOMÍR KAVÁLEK

* nar. 1943 v Prahe
* vyštudoval VŠD v Žiline (1961- 1964)
* majster ČSSR v rokoch 1962 (ako 19-ročný) a 1968
* emigroval do USA v 1968
* trojnásobný šampión USA v 70. rokoch 20. storočia
* dostal sa do najlepšej svetovej desiatky
* bol sekundantom Bobbyho Fischera pri víťaznom zápase o majstra sveta 1972 proti Borisovi Spasskému v Reykjavíku
* šachové olympiády za USA: 5x bronz a 1x zlato (1976 v Haife, bol na prvej šachovnici)
* pôsobil ako úspešný tréner (trénoval a viedol Angličana Nigela Shorta v zápase o majstra sveta s Kasparovom v roku 1993)
* žurnalista (Washington Post) a organizátor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu