Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Zabudnutý židovský cintorín odkrývajú tínedžeri

Kedysi silná židovská komunita sa po holokauste vytratila. Miesto ich posledného odpočinku vyzeralo ako prales.

Zabudnuté židovské hroby pomáhajú odhaľovať aj žiaci základných škôl - v čase, keď nemajú vyučovanie.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

JANÍKOVCE. Húština za cintorínom pôsobí bez akýchkoľvek známok života. Nikam nedovidieť a pri snahe kráčať ďalej udierajú halúzky z krovín do tváre takmer na každom kroku.

Až po pár metroch stúpania po konároch a popadaných listoch sa vynorí čistinka. Odvšadiaľ počuť hukot motorovej píly, cvakanie záhradníckych nožníc a praskanie konárov. K zemi sa skláňajú staručké náhrobné kamene, okolo nich chodia ľudia.

Iba –násťroční chlapci pília ako o dušu staré stromy, ďalší kľačia na kolenách a rukami upravujú opustené hroby. Dievčatá znášajú na kopu dlhokánske konáre.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zabudnuté hroby

Sme na mieste, ktoré ležalo zabudnutím niekoľko desiatok rokov. Odpočívajú tu židia, ktorí kedysi tvorili významnú skupinu Janíkovčanov.

Niektoré zdroje hovoria, že v tejto mestskej časti Nitry ich mohlo žiť až okolo dvesto, čo predstavuje tretinu niekdajších obyvateľov Janíkoviec.

Mnohí zo židov mali v lokalite svoje gazdovstvá a panstvá, niektorí patrili k bohatým obyvateľom dnešného nitrianskeho predmestia.

Cez druhú svetovú vojnu židov deportovali a odvliekli do koncentračných táborov. Po desivých udalostiach sa už do rodnej dediny nevrátili.

S ich zmiznutím nebolo na židovskom cintoríne koho pochovávať, preto začal postupne upadať. Dnes len málokto vie, že v Janíkovciach taký cintorín vôbec majú.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Všímaví

S pustnutím staručkého cintorína sa ale nechceli zmieriť ľudia z občianskeho združenia Leustach a ich priaznivci.

Na revitalizáciu parku a okolia židovského cintorína získali grant a spolu s partiou dobrovoľníkov sa pustili do prác na obnove cintorína, ktoré potrvajú ešte niekoľko týždňov.

Predsedníčka združenia a výkonný riaditeľ tvoria manželský pár. Manželia Blahovci sú navyše učiteľmi a vďaka svojmu zanieteniu sa im podarilo na obnovu cintorína nahovoriť aj niektorých žiakov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Cintorín obnovujú aj deti

Najmladším pomocníkom je len deväťročný chlapec, najstaršou dobrovoľníčkou dávajúcou dokopy zabudnutý cintorín je pani, ktorá pred pár dňami oslávila sedemdesiatku.

Všetci dobrovoľníci dávajú židovský cintorín dokopy bez nároku na odmenu. Medzi hŕstkou dospelákov vyniká množstvo detí.

Väčšina z nich sú žiakmi učiteľa dejepisu Jozefa Blahu zo ZŠ Fatranská v Nitre, no pomáhať prišlo aj zopár detí z Janíkoviec a Čechyniec.

„Sekám konáre, pílim drevo alebo strihám haluze. Baví ma to a robím to, lebo som chcel vidieť starodávne hroby. Keď sme sem prišli, ani ich vidieť nebolo,“ hovorí dvanásťročný Ladislav Čurgali zo ZŠ Fatranská. Prišiel aj s kamarátmi, no ako hovorí, časť z nich ostala doma. „Radšej sedia za počítačmi,“ podotkol chlapec.

„Rozhodol som sa pomôcť, lebo to tu bolo veľmi zarastené a ja chcem, aby tu bolo čisto,“ povedal štrnásťročný Michal Labuda.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Žiakov k tejto činnosti zmobilizoval ich učiteľ Jozef Blaho, ktorý je výkonným riaditeľom Leustachu. Je známy tým, že jeho zverenci chodievajú brigádnicky zachraňovať slovenské hrady.

„Stále sa čudujem, že sa vždy nájde dosť aktívnych mladých ľudí, ktorým história nie je ľahostajná. Napríklad s deviatakmi sme nedávno preberali na hodinách dejepisu druhú svetovú vojnu a holokaust, tak možno aj to ich inšpirovalo, aby sa k nám pridali,“ hovorí Jozef Blaho.

Cintorín plný pneumatík, chladničiek aj azbestu

„Židovský cintorín čistíme, lebo je súčasťou histórie Janíkoviec. Táto akcia nabáda dnešných ľudí, aby si dokázali vážiť históriu obce a ľudí, ktorí tu pred nimi žili,“ hovorí Stanislava Blahová, predsedníčka občianskeho združenia Leustach.

Cintorín našli dobrovoľníci v katastrofálnom stave. Ľudia si z neho spravili skládku odpadov. Viac ako štyri desiatky dobrovoľníkov našli medzi hrobmi chladničky, stavebný odpad, kusy áut, pneumatiky, množstvo plastového a stavebného odpadu, dokonca aj azbestové krytiny.

Ukrytý pred očami ľudí bol nielen pre odpadky, ale aj prirodzeným spôsobom – za tie desaťročia ho zarástla náletová zeleň a rôzne dreviny.

„Robili sme si fotogalériu a o mnohých hroboch sme ani netušili, že tu sú. Nielenže sa nedali odfotiť, ale ani vidieť ich nebolo. Presný počet hrobov budeme vedieť povedať až po kompletnom vyčistení,“ povedala Stanislava Blahová.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Náhrobné kamene nechajú v pôvodnom stave

Cieľom projektu, ktorý Leustach rozbehol, nie je znovu postaviť padajúce a schátrané náhrobné kamene. Tie nechajú dobrovoľníci v pôvodnom stave.

Náhrobky iba vyčistia a v okolí hrobov vytvoria park, ktorý má ambíciu stať sa oddychovou zónou a pripomenutím histórie.

Park je spolu so židovským cintorínom súčasťou histórie tejto mestskej časti už od osemnásteho storočia.

Predpokladá sa, že židovský cintorín ostal zanedbaný z dvoch dôvodov – po deportáciách sa židia do lokality nevrátili a prestalo sa tu pochovávať.

Svoje ale mohla spôsobiť aj snaha ľudí zabudnúť na hrôzy, ktoré sa počas holokaustu udiali. Židovský cintorín vynára spomienky na vojnové zverstvá spáchané na židoch.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

ico

Štefek zbieral na cintoríne fialky

Snahy dať do poriadku židovský cintorín v Janíkovciach privítala aj samospráva, ktorá dobrovoľníkom pomohla zabezpečiť kontajner a odvoz vyzbieraného odpadu.

Cintorín čistil aj nitriansky viceprimátor Štefan Štefek, ktorý býva v Janíkovciach. V modrých montérkach a sivom pulóvri sa naťahoval s nepoddajnými konármi.

„Bol tu prales, preto som rád, že manželia Blahovci prišli s takouto iniciatívou. Nie vždy tu bol takýto neporiadok – spomínam si, že ešte ako žiaci základnej školy sme sem chodili zbierať snežienky a fialky, vtedy bol ešte židovský cintorín priechodný,“ povedal Štefan Štefek.

Viceprimátor dodal, že zmienka o cintoríne by sa mala objaviť aj v chystanej publikácii, ktorá vyjde ešte pred budúcoročnými veľkými oslavami 900. výročia prvej písomnej zmienky o Janíkovciach.

Tomáš Holúbek


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 3 836
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 465
  3. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 356
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 319
  5. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 312
  6. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 280
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 191
  8. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 175
  9. Dievčatá zo západu sú najlepšie 153
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0

Futbalisti Nitry dnes privítali tretí tím z minulej sezóny Fortuna ligy, ktorý úspešne reprezentoval v Európskej lige.

Blízke regióny

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

Všetky správy

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami, tvrdí Darina Malová.

Kam vyraziť