NITRA. Mesto chce tento rok sprístupniť verejnosti areál bývalých kasární pod Zoborom. S investíciou do rekonštrukcie ale v rozpočte nepočíta.
O využití areálu rozhodne radnica na základe urbanistickej štúdie. Zastupiteľstvo schválilo zadanie pre jej spracovanie. Odsúhlasilo aj doplňujúci návrh poslanca Juraja Gajdoša, aby sa časť areálu využila prioritne na prezentáciu kultúrneho dedičstva Veľkej Moravy.
Podľa zmluvy s ministerstvom obrany má v bývalých kasárňach vzniknúť kultúrna, vedecko-technická a športovorekreačná zóna.
Peniaze neivestujú
Mestu patrí v areáli 34 budov so súpisným číslom a 109 stavebných objektov a investícií (komunikácie, kryty, spevnené plochy, inžinierske siete, studne, ihriská). Dvanásť objektov je majetkom Archeologického ústavu, väčšina pozemkov je cirkevných.
Časť kasární získalo mesto zadarmo ešte koncom roka 2008 od ministerstva obrany. Verejnosť sa do areálu dodnes nedostala. Je uzavretý, hliadkuje pri ňom mestská polícia.
Radnica zatiaľ do obnovy svojej časti, na rozdiel od archeológov, neinvestovala. Teraz sa rozhodla areál aspoň vyčistiť - 21. apríla tu mesto organizuje brigádu. Primátor Jozef Dvonč na ňu pozýva dobrovoľníkov.
„Pokiaľ sa areál vyčistí, dúfam, že nájdeme možnosť, ako ho aspoň vo vyhradené dni sprístupniť verejnosti,“ povedal.
Pohľad na časť areálu bývalých kasární od Chrenovskej ulice. Foto: (JK)
Prenájom je pozastavený
Podľa zadania pre spracovanie urbanistickej štúdie „treba koncipovať multifunkčné využitie areálu tak, aby bol schopný poskytovať návštevníkom celodenný program a stal sa miestom rodinných i skupinových návštev“.
V prvej etape má byť areál po vyčistení sprístupnený pre jednoduché rekreačné účely (beh, cyklistika). Až urbanistická štúdia definuje ďalšie možnosti a využitie jednotlivých objektov. Zhodnotí ich stav a určí podmienky pre obnovu, prestavbu či odstránenie.
Prenájom chátrajúcich budov v areáli je zatiaľ pozastavený. Žiadosti posudzuje pracovná skupina. Vlani ich evidovala devätnásť. Väčšina záujemcov chcela v kasárňach rozvíjať športové a kultúrne aktivity.
Môžu tu byť aj úrady
Časť bývalých kasární je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Slúžiť by mala pre vedu, výskum a historickú prezentáciu mesta. Napríklad pozdĺž Dobšinského ulice je prípustná bytová výstavba v polyfunkcii s vybavenosťou do výšky troch až štyroch nadzemných podlaží.
V areáli môžu sídliť aj úrady a rôzne inštitúcie, povolené nebudú rodinné domy, chaty, výrobné a skladové prevádzky, ale ani klasické športové zariadenia.
„V polyfunkcii s inou vybavenosťou je možné umiestniť malé prevádzky pre neorganizovanú záujmovú športovú činnosť, napríklad bowling, biliard a podobne,“ píše sa v materiáli, ktorý schválili poslanci.
Vchod do areálu. Foto: (JK)
Skanzen
Na návrh Juraja Gajdoša doplnili poslanci do uznesenia vetu, že časť areálu sa využije prioritne na prezentáciu kultúrneho dedičstva Veľkej Moravy s cieľom podpory cestovného ruchu. Nachádzajú sa tu totiž základy veľkomoravského kostola.
Podľa poslanca Gajdoša by mal v areáli vzniknúť skanzen, kde sa turisti dozvedia o živote našich predkov a pozrú si dobovú architektúru a umenie. Ak budú hladní, obslúžia ich čašníci v dobovom oblečení.
„Nitra by sa mala v tomto zmysle stať nadnárodným turistickým centrom strednej Európy, kde bude prezentované historické dedičstvo,“ povedal Gajdoš.
Peniaze na realizáciu zámeru by mesto podľa neho mohlo získať z eurofondov a rôznych grantov.