Utorok, 19. september, 2017 | Meniny má Konštantín
Pridajte si svoje mesto

Živočíšny odpad: Veterinári mali rozhodnutie skôr, ako ho obec vydala

Firma získala nepodpísané kolaudačné rozhodnutie ešte skôr, ako ho obec vydala. Pracovníčka stavebného úradu ho vytlačila z počítača. Vraj upozornila, že bez pečiatky a podpisu je rozhodnutie nepoužiteľné.

Aj po zrušení nitrianskej kafilérie slúžil jej areál ako prekladisko živočíšneho odpadu. Teraz chce firma prekladať odpad v Malom Cetíne.(Zdroj: Dušan Tarko)

Firma získala nepodpísané kolaudačné rozhodnutie ešte skôr, ako ho obec vydala. Pracovníčka stavebného úradu ho vytlačila z počítača. Žena sa bráni - vraj upozornila, že bez pečiatky a podpisu je rozhodnutie nepoužiteľné. A predsa ho použili.

MALÝ CETÍN. Starosta Malého Cetína dal podnet na prokuratúru. Dôvodom je rozhodnutie, ktoré vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Podmienečne ním povolila firme Asanácia prevádzkovať prekládku živočíšneho odpadu v Malom Cetíne, v areáli bývalej sušičky papriky.

Vo svojom rozhodnutí sa ŠVPS odvoláva na kolaudačné rozhodnutie, ktoré vydala obec na zrekonštruovaný areál bývalej paprikárne. Píše, že spoločnosť Asanácia predložila tento dokument na ŠVPS v decembri 2011. Vtedy však ešte kolaudačné rozhodnutie neexistovalo.„Podpísal som ho až 22. 2. 2012,“ povedal starosta Leonidas Charizopulos.

Navyše, podľa kolaudačného rozhodnutia sa mal v areáli skladovať stavebný materiál, nie živočíšny odpad.

Prekládka živočíšneho odpadu má fungovať v areáli bývalej sušičky papriky v Malom Cetíne.

„Len" opravený dátum

„V prípade, že je na decembrovej verzii „kolaudačného rozhodnutia“ môj podpis a pečiatka obce, boli sfalšované,“ povedal starosta.

V prípade, ak tam jeho podpis ani pečiatka obce nie sú, nechápe, ako mohla ŠVPS takýto papier akceptovať a aj na jeho základe vydať Asanácii svoje súhlasné rozhodnutie. Podpísaný je pod ním ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Na otázku, či sa na papieri, ktorý predložila v decembri Asanácia, nachádza podpis starostu a pečiatka obce, na ŠVPS neodpovedali.

Paulína Komárová, vedúca kancelária ústredného riaditeľa ŠVPS, nám poslala takéto stanovisko: „ŠVPS SR bolo v decembri predložené vystavené kolaudačné rozhodnutie číslo 671/2011-157-02-Ža s dátumom 29. 12. 2011. Mali sme za to, že majiteľ stavby vo veci koná. Podmienečné schválenie bolo vydané aj s tým, že nám bude predložené právoplatné rozhodnutie, čo sa aj stalo. Právoplatné rozhodnutie z februára má tiež číslo 671/2011-157-02-Ža a v ničom sa nelíši od kolaudačného rozhodnutia vystaveného v decembri okrem opraveného dátumu na február a doloženia slova „stavebný“ k slovu materiál.“

„Opravený dátum“ z decembra na február je ale podľa starostu podstatným rozdielom. V decembri totiž kolaudačné rozhodnutie ešte neexistovalo, kým vo februári už áno.

Rovnako za dôležitý rozdiel považuje fakt, že v právoplatnom rozhodnutí je k slovu materiál „doložené slovo stavebný“. Obec totiž kolaudačné rozhodnutie vydala vo februári vyslovene s tým, že areál bude slúžiť ako logistické centrum pre stavebný materiál. Živočíšny odpad sa v kolaudačnom rozhodnutí nespomína. ŠVPS napriek tomu vydala v decembri podmienečný súhlas na jeho prekládku.

Bez pečiatky a podpisu

Starosta tuší, ako sa mohla firma dostať k pracovnej verzii kolaudačného rozhodnutia ešte predtým, ako ho on podpísal. Pracovníčka spoločného stavebného úradu mu provedala, že ho vytlačila z počítača na žiadosť nemenovanej osoby, ktorá sa zaujímala, v akom stave je kolaudačné konanie.

„V tom čase bolo prerušené, čakalo sa na doloženie dokladov z hygieny,“ upresnil starosta. Úradníčka údajne osobu upozornila, že bez podpisu starostu a pečiatky je papier nepoužiteľný.

„Nie je obvyklé, aby pracovníčka stavebného úradu takto postupovala. Papier nemala vytlačiť, pochybila,“ tvrdí náš zdroj. Starosta zatiaľ dôsledky nevyvodil. Čaká na stanovisko prokuratúry.

Zbierajú podpisy

Spoločnosti Asanácia sme položili otázku, aké kolaudačné rozhodnutie predložila v decembri na ŠVPS, keď kolaudačné rozhodnutie bolo vydané až vo februári.

„ŠVPS vydala rozhodnutie č. 2011/2482/1/R-264 na základe našej žiadosti podmienečne na dobu troch mesiacov vzhľadom na to, že nebolo právoplatné kolaudačné rozhodnutie,“ odpísali nám zo spoločnosti Asanácia.

Podľa starostu tu ale nejde o právoplatnosť - v decembri ešte nebolo kolaudačné rozhodnutie vôbec vydané.

Obec si teraz od spoločnosti Asanácia vyžiadala dokumentáciu k plánovanej prekládke živočíšneho odpadu. Zároveň sa v siedmich dedinách rozbehla petícia proti tejto činnosti.

„Podpisy budú zbierať do 16. apríla v Malom aj Veľkom Cetíne, v Čechynciach, Golianove, Veľkom Lapáši, Pani a Vinodole. Potom chceme zorganizovať verejné zhromaždenie, kam pozveme občanov aj majiteľov Asanácie,“ povedal starosta Leonidas Charizopulos.

ico

Zo stavebného materiálu živočíšny odpad

Živočíšny odpad do roka 2010 spracúvali v nitrianskej kafilérii, ktorá patrila firme N-Adova. Keď kafiléria ukončila činnosť, v areáli v Krškanoch zostala fungovať len prekládka živočíšneho odpadu.

Keďže časť tohto areálu odkúpilo mesto Nitra, hľadala N-Adova iné miesto pre prekladisko. Už v roku 2010 ho chcela zriadiť vo svojom areáli v Malom Cetíne. Keď nezískala súhlas od poslancov, nehnuteľnosť predala Asanácii. Tá prenajala areál firme EnergyTech, ktorá v nej so súhlasom obce urobila stavebné úpravy. Deklarovala, že tu bude logistické centrum so skladom stavebného materiálu.

Asanácia - ako majiteľ areálu - v marci podala žiadosť „o povolenie zmeny užívania (doplnenie užívania) stavby Logistické centrum“. Chce ho využívať na prekládku živočíšneho odpadu.

(mh)


  1. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 3 323
  2. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 2 112
  3. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 1 264
  4. Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky 571
  5. Šille: Dôležitá výhra po psychickej stránke 528
  6. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 405
  7. Spílené brezy 402
  8. Fotogaléria: Neded - Horné Obdokovce 4:1 Foto 327
  9. Slovensko prišlo o talentovaného športovca a svetového rekordéra 249
  10. Uzávierka križovatky Nitra - Sever skomplikovala rannú dopravu 229

Najčítanejšie správy

Nitra

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu

Komunikácia s Jaguarom sa zlepšila. So štátnou firmou vraj nie.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Herci Divadla Andreja Bagara majú nové profesionálne fotky

Autorom čiernobielych fotiek je Nitran Norbert Eggenhofer. Hercov fotil tri dni od rána do večera, vzniklo zhruba 3-tisíc záberov.

Šille: Dôležitá výhra po psychickej stránke

Corgoni nováčika z Detvy zlomili dvomi gólmi v úvode tretej časti hry.

Blízke regióny

Prešiel zrazenú srnu a narazil do stromu. Spolujazdkyňa nehodu neprežila

Tragická nehoda sa stala dnes krátko pred šiestou ráno medzi Chtelnicou a Dechticami.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 34. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Všetky správy

Na Slovensku je len desať miest, aj z tých sa väčšina scvrkáva

Za mesto sa podľa kritérií Európskej únie považuje sídlo s najmenej 50-tisíc obyvateľmi.

Po vražde rozhodcu sa vrátil k hokeju. Ščurkovi v Košiciach diváci tlieskali

Hokej sa hrá pre fanúšikov a každý z nich má právo na svoj názor, tvrdí hokejista Ladislav Ščurko.

Odišli z mesta, aby sa doň vrátili. Po rokoch sa ľudia začínajú opäť sťahovať do miest

Návrat ľudí do miest podnecujú najmä dopravné zápchy z prímestských oblastí a lepšia vybavenosť veľkých miest, zhodujú sa demografi.

Poučný rok. Sagan už vie, že prvý, koho sa budú chcieť zbaviť, je on

V tomto roku sa majstrovi sveta nepodarilo priblížiť k vlaňajšej úspešnej sezóne.

Ficove hodinky, Dankov Mustang či Kiskov dom majetkové priznania neukážu

Predseda SNS Andrej Danko prišiel počas roka podľa majetkového priznania o osem áut.

Kam vyraziť