Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena
Pridajte si svoje mesto

Za záchranu školy, ktorú navrhuje radnica zrušiť, rozbehli rodičia petíciu

Počet prvákov na ZŠ Bernolákova sa každoročne znižuje. Jej zamestnanci tvrdia, že je to výsledok propagandy.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Vedenie mesta plánuje zrušiť Základnú školu na Bernolákovej ulici v Šali-Veči. Chce ju premiestniť na Základnú školu Hollého. Ich zlúčením by ušetrilo tisíce eur. O osude školy rozhodnú poslanci na zastupiteľstve vo štvrtok. Ak návrh schvália, školu vyradí zo siete ministerstvo školstva.

Návrh podporila aj komisia školstva

Počet prvákov na ZŠ Bernolákova sa každoročne znižuje. Na budúci školský rok sa na ňu prihlásilo 9 prvákov, čo je v porovnaní so zápisom v roku 2011 pokles o 8 detí. Dvaja z nich dokonca požiadali o odklad.

Nízky počet žiakov komplikuje situáciu školy, keďže je závislá od normatívneho financovania na žiaka. To predstavuje vyše tisíc eur na jedného. Aby bola škola sebestačná, potrebovala by podľa vedúceho spoločného školského úradu Michala Vrbovského zhruba 230 žiakov.

Do lavíc ZŠ Bernolákova ich má však zasadnúť v budúcom školskom roku len 156. V roku 2004 ich bolo takmer 500.

„Príčinou je predovšetkým pokles počtu narodených detí v obvode školy, zápis detí zo sídliska Šaľa - Veča zo školského obvodu ZŠ Bernolákova do ZŠ Hollého, ako ukazujú výsledky zápisu do 1. ročníka pre školský rok 2012/2013,“ povedal Michal Vrbovský, vedúci spoločného školského úradu.

Radnica preto navrhuje zrušiť ZŠ Bernolákovu a presunúť ju na ZŠ Hollého. Tento návrh vychádza z Koncepcie rozvoja školstva v Šali do roku 2015, nadväzuje do určitej miery na návrh optimalizácie školstva z roku 2008. Podporila ho aj komisia školstva.

„Aj škola Hollého by bola tým pádom sebestačná. Na jej prevádzkové náklady potrebujeme asi o 30-tisíc eur viac a počet žiakov, ktorí by prešli z Bernolákovej, by nám prinieslo okolo 40-tisíc eur,“ vysvetlil Vrbovský.

Dodal, že ušetrené peniaze by mohla ZŠ Hollého použiť na výmenu okien a zateplenie. Vysoké náklady za energie sú totiž najväčším problémom školy. V súčasnosti ich dopláca mesto z prostriedkov škôl, ktoré sú prebytkové.

Sťažená dochádzka

V prípade zlúčenia škôl by sa mali na ZŠ Hollého presunúť zo ZŠ Bernolákova kompletné triedy spolu s učiteľmi a časťou zamestnancov. Tých je spolu 26.

„Pokiaľ by prišlo k racionalizácii z hľadiska personálneho, tak budeme robiť všetko preto, aby pedagógovia mohli prejsť na iné školy v Šali, aby mali miesto,“ podotkol Vrbovský.

Po novom by sa vytvorilo 27 tried, v ktorých by bolo 531 žiakov. „Prevažná časť žiakov terajšej ZŠ Bernolákova je zo „Sídliska Veča", takže nebudú problémy s dochádzaním.

Z obcí sú žiaci predovšetkým z Dlhej nad Váhom a autobus má zastávku pri COV. Sťaženú dochádzku budú mať žiaci bývajúci na ľavej strane hlavnej cesty na Nitru.“

Zamestnanci školy návrh mesta prijali, „nič iné im vraj neostáva“. Považujú ho za účelový, vidia za ním politiku.

„Uznávame, že z toho počtu normatív nie je možné, aby sme utiahli školu. Tento stav je však výsledok propagandy, ktorá vznikla v návrhu prvej optimalizácie, kde sa hovorilo, že zanikneme. To sa potom negatívne odzrkadľovalo pri zápisoch, pretože rodičia boli pri výbere školy opatrní,“ povedala riaditeľka Jozefína Streďanská.

Zmenu vníma nefér aj voči žiakom a rodičom. Tí za záchranu školy so 46-ročnou tradíciou rozbehli dokonca petíciu.

„Nevieme si celkom predstaviť spoločné fungovanie na ZŠ Hollého, každý z nás má predsa svoj vlastný výchovno-vzdelávací program,“ dodala riaditeľka. Obáva sa, že ak návrh prejde a budú musieť opustiť školu, začne chátrať, ako ich bývalá budova pre prvý stupeň na Komenského ulici.

Tendenčne podstrčená príloha

Mesto chce však podľa Michala Vrbovského priestory ZŠ Bernolákova naďalej využívať pre potreby školstva. Predbežne sa vraj uvažuje o presune špeciálnej základnej školy, základnej umeleckej školy alebo maďarskej základnej školy. Jej vedenie je zásadne proti.

Materiál o optimalizácii považuje za nekomplexný a tendenčný, pretože neobsahuje iné možné alternatívne riešenia pre školu. Mesto vraj tiež neuviedlo, aký úmysel má s ich budovou, ktorá je v centre mesta.

„Ak optimalizácia má byť realizovaná s cieľom šetrenia financií a riešenie má byť dlhodobo perspektívne, potom je nelogické premiestňovať školu, na ktorú mesto nikdy nemuselo doplácať ani cent do priestorov, v ktorých sa o 2-3 roky garantovane nebude vedieť „uživiť” a mesto bude nútené opäť hľadať optimálne riešenia,” povedala riaditeľka Základnej školy Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským Katarína Dohányosová.

Vyjadrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre z roku 2008, ktoré podporuje návrh mesta premiestniť maďarskú školu na ZŠ Bernolákovu, vnímajú ako tendenčne podstrčenú prílohu k materiálu, ktorá neobstojí. Podľa riaditeľky nie je dávno aktuálna, keďže niektoré nedostatky školy, ktoré im úrad vyčítal, už zmenili.

„Budova ZŠ s MŠ Petra Pázmánya s VaVJM je 60 rokov školou s vyučovacím jazykom maďarským, budovou nielen vyučovania, ale aj centrom národnostnej kultúry, centrom šalianskej menšiny, ktorá mala v histórii Šale vždy svoje miesto a bola neoddeliteľnou súčasťou dejín nášho mesta. Preto zachovanie tejto školy na svojom mieste je vecou nielen našej školskej obce,“ dodala Dohányosová.


  1. Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave 1 526
  2. Treťoligista má nového trénera 577
  3. Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1 505
  4. Starší žiaci ČFK Nitra si pochutili na Nových Zámkoch (+FOTO) 378
  5. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 311
  6. Dubajová pomôže Seredi 296
  7. Gól jesene č. 1: torpédo Damiána Bariša (+VIDEO) 218
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 1. kole 180
  9. Žiaci mali turnaje vo V. Záluží, Machulinciach a Mojmírovciach 168
  10. Prezidentova žena 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Nezvestného M.Horvátha našla polícia dezorientovaného a vo vážnom stave

Muž bol v sobotu na hodovej zábave, vypátrali ho až v pondelok pri potoku.

Treťoligista má nového trénera

Nový kormidelník by mal priniesť do kabíny rozvahu a stabilizovať výkony hráčov.

Fotogaléria: Janíkovce - Volkovce 4:1

V prvom kole privítali letci ambiciózneho nováčika z Volkoviec.

Starší žiaci ČFK Nitra si pochutili na Nových Zámkoch (+FOTO)

Už len kvôli triu Samuel Sitár - Peter Szöllösy - Matúš Hanakovič by ste sa mali chodiť pozerať na starších žiakov ČFK Nitra.

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Blízke regióny

Dráma v Chynoranoch. Policajtom sa podarilo zachrániť samovraha

27-ročný Marián stál na streche a tvrdil, že chce skočiť.

Rušeň sa zrazil s kamiónom, šofér z Turecka nerešpektoval STOP-ku +foto

Nehoda sa stala ešte včera popoludní na železničnom priecestí v Dunajskej Strede. O nehode už informovali aj policajti.

Pomôžte: 11-ročný Dominik je nezvestný

Trnavskí policajti v týchto chvíľach pátrajú po nezvestnom 11-ročnom chlapcovi z Bieleho Kostola

Plánujú vysťahovať časť Cukrovaru

Po uvoľnení budovy sa bude rozhodovať o ďalšom postupe.

Topoľčianske mestské legendy: Únosy v dodávke i miznúci ľudia v Tribečskom pohorí

Pred šiestimi rokmi bolo celé mesto na nohách kvôli fámam o únosoch. Miznúci ľudia v Tribečskom pohorí sú tiež veľmi nepravdepodobní.

Všetky správy

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Počet obetí útokov v Katalánsku sa zvýšil na 14.

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky nielen na alkohol, ale aj na mäso.

Zabíjala v momente orgazmu. Aj dnes by bola Sharon Stone jediná, kto by si na to trúfol

Základný inštinkt sa dal nakrútiť len bez pudu sebazáchovy.

Vodopád uprostred dediny patrí medzi najkrajšie na Slovensku

Lúčanský vodopád na Liptove bol vyhlásený za Národnú pamiatku.

Kam vyraziť