Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Uznávaný basketbalový tréner učí na škole

Americký basketbalový tréner sa snaží v Galante vytvoriť zázemie pre tento loptový šport. Priznáva, že bez sponzorov to asi nepôjde.

Americký basketbalový tréner sa snaží v Galante vytvoriť zázemie pre tento loptový šport. Priznáva, že bez sponzorov to asi nepôjde.

GALANTA. Na jednej zo základných škôl v Galante pôsobí celosvetovo uznávaný basketbalový tréner Richard Lee Brooks. Basketbal trénuje aj v rámci svojho klubu, ktorý pre nedostatok finančných prostriedkov visí na vlásku.

Z Luxemburska odišli

Rick Brooks odišiel z Ameriky do Európy ako 31-ročný. Najprv zamieril do Talianska, pracoval aj na Novom Zélande, Havaji, Rakúsku či Luxembursku. Tam žil aj so svojou slovenskou manželkou Máriou, s ktorou sa zoznámil na ceste z Košíc do Bratislavy. Padli si do oka potom, čo zistili, že jej vo vlaku obsadil rezervované miesto. V tom čase pracoval Rick Brooks na Univerzite v Arkansase a na Slovensku hľadal hráčky.

„Keď sme odišli do zahraničia, veľa sme cestovali. Žili sme aj v Luxembursku, kde náš syn Riško chodil do škôlky, v ktorej sa rozpráva po luxembursky. Ale keď sme zistili, že v prvom ročníku štátnej školy sa hovorí po nemecky a v druhom po francúzsky, rozhodli sme sa odísť. Bolo by to na neho priveľa jazykov,“ hovorí Brooks. Spolu s rodinou sa usadil napokon v Galante. Stal sa učiteľom telesnej výchovy na Základnej škole Gejzu Dusíka, manželka Mária mu pritom asistuje. Je jediným zahraničným pedagógom, ktorý pôsobí na galantských školách.

„Prekladám väčšinou prvé dve hodiny pri prvákoch, potom už to nie je v podstate potrebné, pretože čo chce, vie dobre ukázať. Minulý rok viedol pre deti a pedagógov dvojmesačný kurz, aby im ukázal, ako sa má učiť basketbal,“ vraví pani Mária.

Sú v lige

Minulý rok v septembri založili s manželom basketbalový klub. Neoficiálne funguje už tri roky. Má okolo 60 členov, ktorí trénujú trikrát do týždňa. Členské je 10 eur mesačne, pokiaľ príde záujemca so súrodencom, má možnosť cvičiť bezplatne.
„Je veľa detí, ktoré chodia zadarmo, pretože ich rodičia sú nezamestnaní. Prihlásili sme sa do ligy, čo je finančne náročné, takže ak nepríde žiadny nápad alebo podpora od rodičov a mesta, budeme nútení skončiť. Keď sme vlani urobili veľký turnaj pre 270 detí, požiadali sme mestský úrad o financie. Dali nám 300 eur, ale dvojnásobok som doplácala ja na medaily a diplomy,“ hovorí Mária Brooks.

Dodala, že primátor im sľúbil bezplatné využívanie telocvične na ZŠ Dusíka aj naďalej. Konečné rozhodnutie bude však až na novom riaditeľovi, ktorého mesto vyberie. Klubu by vraj pomohol aj sponzor, ktorý by im zabezpečoval autobus.

„Podpora je závislá od rozpočtu mesta, ktorý je schválený vždy na rok. Závisí od podaného projektu žiadateľom a od výšky vyčlenených finančných prostriedkov v rozpočte na tento účel,“ reagovala prednostka Henrieta Csemezová na otázku, či mesto podporí fungovanie klubu.


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 1 312
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 1 123
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 522
  4. Hokejisti ako deň a noc 477
  5. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 293
  6. Vrábľania v derby naplno 202
  7. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 200
  8. Kladivo 192
  9. Zsebi porazil Čeľadice 162
  10. Spadol z neba 161

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Proti Macedóncom si trúfajú na postup

Mladí Nitrania sa v stredu predstavia v mládežníckej obdobe Lige majstrov.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Kam vyraziť