Extravagantný milionár, ktorý len tesne unikol smrti na Titanicu, sa v Oponiciach prechádzal so šimpanzom v ruke.
OPONICE. Presne pred sto rokmi sa potopil najväčší a najluxusnejší zaoceánsky parník všetkých čias. Titanic na svojej prvej plavbe z Európy do Ameriky prevážal vtedajšiu smotánku.
Medzi milionármi bol aj Američan Thomas Cardeza, ktorý na loď dorazil rovno z kaštieľa v Oponiciach. V Uhorsku pobýval, lebo patril k blízkym priateľom grófa Henricha Apponyiho. Do lesov v okolí Topoľčian chodievali na poľovačky.
Na Titanic so šperkami
Rozprávkovo bohatý mladík mal len 35 rokov, keď sa so svojou matkou Charlottou rozhodli, že do rodnej Philadelphie pocestujú loďou snov.
V prvej triede Titanicu na nich čakala jedna z najluxusnejších kabín.
Cardezovci cestovali domov aj s rodinnými šperkami.
Peter Králik s lodným kufrom, ktorý patril Cardezovi.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Milionár tragédiu prežil
Titanic v noci na 15. apríla 1912 narazil na ľadovec. S potápajúcou loďou išla k oceánskemu dnu aj väčšina cestujúcich. Zahynulo 1 522 ľudí, väčšinou cestujúcich z nižších tried. No smrti sa nevyhla ani väčšina z 57 milionárov cestujúcich v prvej triede.
Boháč Cardeza medzi obeťami nebol. Podarilo sa mu nastúpiť do záchranného člnu číslo 3. Údajne doňho vzal aj svojho pekinského palácového psa.
Pár hodín po zrážke Titanicu s ľadovcom Cordezovcov na palubu vytiahla loď Carpathia, ktorá na miesto tragédie dorazila ako prvá.
Thomas s matkou sa zachránili, ich šperky však išli ku dnu. Za ne mu americké poisťovne vydali na tú dobu neuveriteľných sedemnásť miliónov dolárov. Bola to najväčšia vyplatená suma v dovtedajšej histórii amerického poisťovníctva.
Nehanebníci
V Amerike sa na Cardezovcov spustila lavína kritiky. Nielen za to, že na tragédii Titanicu inkasovali peniaze z poistného, ale hlavne kvôli záchrane psa. Je totiž známe, že záchranné člny spúšťali z Titanicu na oceán poloprázdne. Cardezov čln mal kapacitu pre 65 ľudí, no sedelo v ňom iba 40 pasažierov a údajne aj Cardezov pes.
„Americkej verejnosti sa to zdalo neetické. Dočkali sa za takéto konanie nepriazne až nenávisti,“ povedal Peter Králik z oponického kaštieľa.
Cardezove šperky sa nikdy nenašli, ostali na dne oceánu. „Existuje veľa indícii, že na Titanicu so sebou prevážali aj drahokam sýtomodrej farby, ktorý bol najdrahší spomedzi rodinných šperkov,“ hovorí Králik. Povráva sa, že práve Cardezov sýtomodrý šperk by mohol byť povestným Srdcom oceánu, ktoré spomína aj Cameronov film o Titanicu z roku 1997.
Do Oponíc sa vrátil rok po tragédii Titanicu
Amerikán, ako ho prezývali ľudia u nás, sa do Oponíc a Kovariec vrátil ani nie rok po stroskotaní Titanicu. Dokladajú to dobové fotografie v albume z roku 1913, ktorý vystavujú v zrekonštruovanej Apponyiovskej knižnici v Oponiciach.
Múry kaštieľa v Oponiciach by vedeli rozprávať o tom, ako Thomas opisoval svojmu priateľovi Henrichovi hrôzy, čo zažil na neslávne slávnom parníku.
Na výstave je aj rozprestretý stôl s dobovým porcelánom a príborom, ktorý používala vtedajšia smotánka.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Tom a šimpanz – ruka v ruke
Boháč mal povesť extravagantného človeka. V záhradách oponického kaštieľa sa preháňal na kolieskových korčuliach. Táto móda prišla na naše územie z Kanady a miestni nič podobné predtým nevideli.
Ďalšou z extravagancií boháča bol rodinný miláčik – šimpanz. „Cardeza sa s ním prechádzal ruka v ruke po parku,“ hovorí Peter Králik, ktorý sa venuje histórii rodu Apponyiovcov, z ktorého pochádzal aj Henrich, Cardezov priateľ.
UKÁŽU VECI PASAŽIERA Z TITANICU
V Apponyiovskej knižnici vystavujú celý apríl osobné veci pasažiera z Titanicu a milionára Thomasa Cardezu. Urobili tak pri príležitosti stého výročia potopenia slávneho parníka, ktorý zmizol vo vlnách oceánu v noci na 15. apríla 1912. V písacom stroji je jeden z listov, ktoré napísal Tom vlastníkovi oponického kaštieľa, grófovi Henrichovi. Uvidieť môžete aj dva lodné kufre, ktoré si ale pri odchode na Titanic Cardeza zabudol v Oponiciach. Na výstave je aj rozprestretý stôl s dobovým porcelánom a príborom, ktorý používala vtedajšia smotánka. A pikoškou je termoska, ktorú Cardeza nosieval na poľovačky. Králik sa k nej dostal úplnou náhodou pri návšteve potomkov komorníka grófa Apponyiho.
Tomáš Holúbek
List, ktorý napísal Cardeza majiteľovi oponického kaštieľa.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Peter Králik s Cardezovou termoskou.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK