Vypálenému Skýcovu ostali tri budovy. Dedina vstávala z popola

Nie všetkých ľudí treba hádzať do jedného vreca, ani tí Nemci neboli všetci beštie. Našli sa medzi nimi aj súcitní ľudia, hovoria dnes tí, čo prežili vypálenie Skýcova.

Takto vyzeral Skýcov po vypálení.Takto vyzeral Skýcov po vypálení. (Zdroj: REPROFOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK)

SKÝCOV. Kostol, krčma a jediný dom – aj ten len na výsmech. Toľko stavieb ostalo v Skýcove po tom, čo ho Nemci na jar v roku 1945 vypálili.

Spomienky na hrozné udalosti ožili v mysliach obyvateľov v dedinke pod horami. Od vyhnania ľudí z obydlí a zdevastovania Skýcova uplynulo 67 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomoc partizánom

Nažive ostali už len traja partizáni zo Skýcova, čo kedysi so zbraňou v ruke pomáhali poraziť fašizmus – Cyril Matejov, Jozef Gajdoš a Ján Husák. Nájde sa však aj zopár ďalších, čo drsné časy zažili na vlastnej koži – napríklad Bartolomej Matejov či Pavel Černák.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí vojaci, medzi nimi aj Skýcovčania, odmietali bojovať po boku Nemcov proti Rusom. Mnohí dezertovali, prešli k Rusom či k partizánom.

Partizáni Skýcov niekoľkokrát ubránili pred postupujúcimi Nemcami, ktorí sa zo Zlatých Moraviec pokúšali dostať do Veľkých Uheriec. Za ochranu sa miestni partizánom zavďačili obživou a nocľahom. Nebolo snáď rodiny, ktorá by v tých časoch partizánov neschovávala a nepomáhala im s jedlom a zásobami.

Osem cudzích chlapov v dome

Keďže zima bola mimoriadne krutá a s množstvom snehu, partizáni boli nútení stiahnuť sa z hôr do dediniek, kde okrem strechy nad hlavou a stravy mohli ošetriť svojich ranených. Medzi skupinami mužov v Skýcove boli viaceré národnosti.

Dnes 84-ročný Bartolomej Matejov mal v dome koncom vojny ôsmich partizánov. Staral sa o nich pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

„Z nitrianskej brigády tu bolo šesť chlapov a okrem nich jeden Rus a jeden Rumun,“ hovorí starý pán. Živiť toľké krky bolo finančne aj materiálne náročné – najmä po tom, čo rodine pobrali pôdu aj majetok. „Kravu sme si našli v Uherci, tam sa pásla. Ako sa tam dostala, je záhada,“ hovorí pán Bartolomej.

Bartolomej Matejov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Cesta do vagónov smrti

V ťažkých časoch narastal aj nepokoj v dedine. Zvlášť po tom, čo sa ľudia podozvedali o vyvraždení a vypálení dedín Ostrý Grúň a Kľak. Rovnaký osud mal stihnúť aj Skýcovčanov.

Nemci všetkých – deti a starcov nevynímajúc – nahnali v marci 1945 ku kostolu. Ľudia museli rýchlo opustiť svoje príbytky, zobrať si mohli len pár najnutnejších vecí.

„Hore do Bošian nás hnali a stade nás chceli v Topoľčanoch do vagónov naložiť a poslať do Nemecka,“ hovorí Margita Matejová (81). Skončiť mali v koncentračných táboroch.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý si pobral, čo mohol. Kto mal koníky, vzal tie, kto nie, tak sa pritúlil k tým, čo mali vozy a išli sme,“ spomína si Bartolomej Matejov.

Stovky ľudí tak boli v priebehu niekoľkých chvíľ odtrhnuté od miesta, kde vyrastali a kde sa mnohí aj narodili. Nevedeli, kam idú, ani čo s nimi bude.

Spomienky na vypálenie Skýcova vyvolávajú v manželoch slzy a dojatie aj dnes, desiatky rokov od udalosti.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ľudskí barbari

Kruté rozhodnutia nadriadených ale nezabránili skupinke Nemcov, aby sa vzhľadom na situáciu zachovala až zarážajúco ľudsky.

„Voľaktorí Nemci mali súcit, neboli všetci mrchaví a hryzľaví. S macochou sme pri kostole, kam nás nahnali, zistili, že všetci majú kravu, len my sme tú našu nechali doma. Išli sme teda s macochou naspäť a jeden taký súcitný sa našiel, že nám kravu ešte aj vyviazal a na reťaz dal,“ hovorí Margita Matejová.

A to nebolo všetko. V izbe ju upozornil na kufor plný šiat po bratovi Jánovi, ktorý zahynul počas vojny pri Liptovskom Mikuláši. Nemec pani Margite naznačil, aby sa obliekla do bratovho kabáta a chránila sa tak pred zimou. Gestami jej signalizoval, aby si z domu pobrali, čo sa dá, pretože ho pohltia plamene.

A ešte jeden – úplne absurdný - príklad ľudskosti nemeckého vojaka: počas pochodu na Topoľčany sa skupina Skýcovčanov brodila cez potok. Štrnásťročná Margita by vo vratkých topánočkách nezvládla prejsť rozbahneným lesným terénom. Keď ju uvidel jeden z nemeckých vojakov, zohol sa a nechal dievča, aby mu vyskočilo na chrbát. Takto ju preniesol kus cesty. Druhou vecou je, že Margita si ako pamiatku od nápomocného vojaka odniesla vši...


Pani Margitu ešte ako dievča prenášal na svojich pleciach nemecký vojak.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zničená železnica

Partizáni sa nejako o zámeroch Nemcov so Skýcovčanmi dozvedeli. A zareagovali jednoducho – železničnú trať pri Topoľčanoch vyhodili do vzduchu. Plánované prevozy niekoľko stoviek dedinčanov do Nemecka sa tak uskutočniť nemohli.

Ako na to reagovali Nemci? „Nijako. Rozpustili nás tam a nakázali nám ísť naspäť do Skýcova. Trvalo nám to dobrý týždeň, kým sme sa vrátili,“ povedal Bartolomej Matejov.

Pri pohľade na miesto, ktoré opúšťali s veľmi stiesneným pocitom, Skýcovčanov zamrazilo.

V dedine neostal kameň na kameni, Nemci ju celú vypálili. Z domov ostali stáť len holé obvodové múry, v niektorých prípadoch ani to nie.

Plameňovému besneniu nemeckých vojsk sa vyhli len kostol, krčma a dom so slamenou strechou. Ľudia tvrdia, že ten dom nechali Nemci stáť na posmech.

Vypálený Skýcov.

REPROFOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Život po inferne

Majetok bol fuč. Skýcovčania mali len to, čo si stihli odniesť v rukách pri pochode smerom na Topoľčany. Ostalo im jediné – holé životy. „Viete, vtedy sme to takto nevnímali. Tí starší možno áno, ale my sme boli ešte len žiaci a nejako sme si neuvedomovali, že všetko mohlo dopadnúť aj horšie,“ hovorí Margita Matejová.

Napriek tomu, že z ich rodnej hrudy ostalo len zhorenisko, obec nevymrela. Naopak, ľudia sa s neuveriteľným odhodlaním pustili do jej obnovy. „Postupne prichádzali ľudia a murári tu boli zo všetkých strán, všade sa robilo,“ hovorí Cyril Matejov, jeden z trojice ešte žijúcich partizánov zo Skýcova, čo bojovali so zbraňou v ruke.

„Až sa to hanbím povedať, ako sme vtedy žili. Po žobraní sme chodili po susedných dedinách – ináč sa nedalo. Spávali sme v maštaliach medzi dobytkom,“ hovorí pani Margita. „Vyše roka trvalo, kým sme sa ako-tak spamätali, bola to bieda. Brali sme si pôžičky a boli tu aj vápenné pece – pálilo sa vápno a predávalo sa, buď za zbožie, alebo za peniaze,“ dodáva manžel pani Margity Bartolomej.

Toto ostalo zo Skýcova po pustošení Nemcov.

REPROFOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zabúdanie

Pamätníci tvrdia, že historické udalosti len pramálo zaujímajú dnešných mladých. Ako povedal Cyril Matejov, neveril, že desivé udalosti prežije. K partizánom sa pridal preto, lebo veril, že národ sa bude mať lepšie. A na túto obetu staršej generácie by podľa pamätníkov nemali zabúdať ani ich potomkovia.

Cyril Matejov.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 596
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 331
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 978
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 081
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 560
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 204
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 100
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 891
  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  2. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  3. Ján Škerko: Ráno
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  5. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  6. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  7. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  8. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 157
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 085
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 177
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 717
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 987
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 900
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 405
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Kanaďan Jayden Lawson je už druhú sezónu oporou tímu Nitra Knights.

Nitra je skvelé miesto pre americký futbal, hovorí Jayden Lawson, pilier Nitra Knights.


Drogy strážili päť rokov na tajnom mieste.


11

Rýchlotest odhalil dve drogy, lekárske vyšetrenie ďalšie tri.


Prístroj je automatický, preberá na seba rozhodovací proces.


  1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  2. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  3. Ján Škerko: Ráno
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  5. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  6. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  7. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  8. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 157
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 085
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 177
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 717
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 987
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 900
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 405
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu