Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Slováci učia Indonéziu pestovať pšenicu

Pšenicu do Indonézie dovážajú, a preto si potraviny z nej nemôže dovoliť každý. Krajina chce postupne dosiahnuť schopnosť dorábať si túto plodinu samostatne.

Študentky z Indonézie s rektorom univerzity a indonézskym veľvyslancom.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Pšenicu do Indonézie dovážajú, a preto si potraviny z nej nemôže dovoliť každý. Krajina chce postupne dosiahnuť schopnosť dorábať si túto plodinu samostatne.

NITRA. Päť študentov z Indonézie pôsobí v týchto dňoch na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Počas trojmesačného programu z nich slovenskí experti spravia odborníkov na pestovanie pšenice.

To, čo sa u nás naučia, zúžitkujú Indonézania doma. V štvrtej najväčšej krajine sveta s takmer 240 miliónmi obyvateľov je doteraz najpopulárnejšou potravinou ryža. Mladí ľudia si ale vplyvom globalizácie čoraz viac obľúbili produkty z pšenice – chlieb, pizzu, cestoviny či croissanty. A tu naráža Indonézia na problém, ktorý jej pomôžu riešiť slovenskí experti – krajina si vzhľadom na tropické podnebie pšenicu dopestovať zatiaľ sama nevie.

Jedlá z pšenice sú cool

Indonézsky veľvyslanec na Slovensku Harsha E. Joesoef aj rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Peter Bielik tvrdia, že zvyky mladých Indonézanov sa menia. Na základe dopytu od ľudí po potravinách z pšenice preto miestna vláda zvažuje, ako zareagovať na požiadavky ľudí.

„Hoci máme ryžu konzumujúcich obyvateľov, s modernizáciou krajiny čoraz viac ľudí uprednostňuje potraviny z pšenice. Súvisí to aj s tým, že niektorí Indonézania bohatnú a môžu si dovoliť míňať peniaze na takéto potraviny,“ povedal veľvyslanec. Narážal tým na fakt, že potraviny z pšenice sú v Indonézii drahšie ako tradičné jedlá, pretože túto plodinu musí ostrovná krajina dovážať. „Navyše, na rozdiel od klasických jedál je konzumovanie rezancov, cestovín či croissantov cool,“ vyhlásil Harsha E. Joesoef.

V Indonézii sa podľa štatistík rýchlo zvyšuje spotreba produktov, v ktorých je základom pšenica. Pýta si ich hlavne mladá generácia, ktorá má možnosť chodiť po svete a zakúsiť takéto výrobky na vlastnom jazyku.

„Chcú hlavne pekárenské výrobky a produkty naviazané na McDonald´s či na tradičnú taliansku kuchyňu,“ hovorí rektor Bielik.

Zaujímavosťou je, že až štyri z piatich študentov z Indonézie sú ženy.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Pšenica do trópov

Indonézia preto naviazala spoluprácu s nitrianskou univerzitou aj zvolenskou firmou. Skupiny indonézskych študentov sa k nám budú chodiť učiť, ako pšenicu pestovať. Na nitrianskej univerzite sa naučia teóriu a v šľachtiteľských staniciach vo Zvolene si vyskúšajú čosi z praxe.

Už teraz je na SPU päť indonézskych študentov. Budú sa tu školiť tri mesiace a po nich príde ďalšia skupina. „Sme veľmi vďační za túto príležitosť. Radi by sme postupne dospeli k tomu, aby sme si aj u nás doma vedeli dopestovať pšenicu,“ povedala 34-ročná študentka Nurwanita Ekasari Putri.

Zaujímavosťou je, že až štyri z piatich študentov z Indonézie sú ženy. „Ich úlohou bude hlavne porovnať podmienky pestovania v dvoch odlišných krajinách. Výsledkom by mali byť manuály ako dopestovať pšenicu aj v Indonézii a ako vyriešiť problémy, ktoré teraz pestovaniu bránia,“ povedala Meylia Wulandari z Veľvyslanectva Indonézskej republiky.

V ostrovnej krajine budú nami vyškolení odborníci sadiť také odrody pšenice, ktoré sú schopné adaptovať sa na tamojšiu tropickú klímu.

Experimentálne políčka už dali dve úrody

Výučba neprebieha iba na Slovensku. Naši odborníci na poľnohospodárstvo už v Indonézii boli. V krajine spravili základný výskum, zmapovali pôdu a vytvorili experimentálne políčka, z ktorých už dokonca zozbierali úrodu.

Problémy však odborníkom stále spôsobuje fakt, že krajina nemala tradíciu v pestovaní pšenice. Preto je v Indonézii veľkým problémom napríklad potrebná mechanizácia, ktorá by pestovanie pšenice uľahčila.

„Hľadáme teraz alternatívy, ako využiť možnosti tejto tropickej krajiny na pestovanie pšenice. Vo vyšších oblastiach majú celkom vhodné podmienky. Máme tam už druhú úrodu a myslím si, že celkom sľubnú,“ povedal Rudolf Zajac, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Osivo Zvolen.

Prednášky v angličtine

Pre indonézskych študentov pripravila poľnohospodárska univerzita špeciálny trojmesačný modul. Všetky predmety budú mať v angličtine.

Po odchode súčasných študentov by mali na Slovensko prísť ďalšie skupiny Indonézanov.

Absolventi prípravy budú doma považovaní za odborníkov na pestovanie pšenice.


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 112
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 805
  3. Hokejisti ako deň a noc 701
  4. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 604
  5. Kladivo 456
  6. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 387
  7. Spadol z neba 330
  8. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 255
  9. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 178
  10. Oba tituly pre družstvá ŠK ŠOG Nitra, chlapci AC Stavbár strieborní 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Blízke regióny

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Prvý Novozámčan na listine rozhodcov FIFA

Peter Kováč bude rozhodovať aj medzinárodné zápasy

Kandidáti na poslancov sú známi, najväčší boj bude v obvode Piešťany

Záujem kandidovať do Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja prejavilo spolu 247 kandidátov. Z nich tvoria ženy len asi pätnásť percent, stolička v župnom parlamente láka najmä starostov a podnikateľov.

Všetky správy

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Štvrtý titul? O rok naň Sagan môže zabudnúť

Trať majstrovstiev sveta v Innsbrucku v roku 2018 je samý kopec.

Ešte v marci robil v obleku kľuky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

Kam vyraziť