BRATISLAVA. V Šali sa v piatok protestovalo. Niektorým obyvateľom prekáža, že cez mesto prechádza priveľa kamiónov.
Ľudia sa preto vybrali s transparentmi na frekventovaný kruhový objazd.
„Šaľou jazdí denne 28-tisíc vozidiel, z nich je asi štyritisíc kamiónov, čo je enormné,“ povedal Andrej Csillag, jeden z organizátorov protestu.
Cez Šaľu jazdia podľa neho preto, že táto cesta nie je spoplatnená. Kamionisti sa takto vyhýbajú trasám, na ktorých by mýto platili.
Vodičom kamiónov protestujúci ukazovali transparenty s nápismi ako „Kolaps dopravy pre kamióny“ či „Obíďte nás cez R 1“.
Jeden z transparentov podržal aj primátor Šale Martin Alföldi (SDKÚ, KDH).
Počiatek musí mýtny systém upraviť, píše Juraj Javorský
Chceli by obchvat
Mesto súhlasí s občianskou iniciatívou a chce, aby sa okolo Šale vybudoval obchvat, alebo aby sa rýchlostná cesta číslo 1/75 spoplatnila mýtom. Povedal to zástupca primátora Jozef Mečiar.
Za pravdu protestujúcim dávajú údaje Výskumného ústavu dopravného. V roku 2005 podľa neho prechádzalo Šaľou denne 2642 kamiónov, v roku 2010, teda po zavedení mýta, to už bolo 4400 nákladiakov.
„To je nárast o 66 percent,“ hovorí Štefan Šedivý z výskumného ústavu.
Väčšinu z prírastku tvoria tí, ktorí sa tak snažia obísť spoplatnenú cestu R 1 smerom na Banskú Bystricu. Zvyšok je bežný prírastok intenzít, odhaduje Šedivý.
Ingrid Rosová z Únie autodopravcov Slovenska súhlasí, že dopravcovia mýto obchádzajú, kde sa len dá. Tvrdí však, že je to preto, že už dnes majú veľmi vysoké náklady a viacerí krachujú.
Ak cesta nie je spoplatnená, je to zrejme preto, že k nej neexistuje riadna alternatíva, vraví Šéf združenia dopravcov Česmad Pavol Jančovič.
Spoplatnenie pripravujú
Rezort dopravy upozornil, že obchvat Šale sa pripravuje. V pripomienkovom konaní je aj návrh na spoplatnenie časti cesty prvej triedy 1/75 naprieč Šaľou.
„Vyhláška vstúpi do platnosti 1. júla 2012,“ povedal hovorca Martin Kóňa.
Protestujúci o návrhu vedia. Prekáža im, že sa týka iba 50 kilometrov cesty. Aj keď na tomto úseku leží aj Šaľa, obávajú sa, že mýto na štvrtine 200-kilometrovej cesty 1/75, ktorá sa ťahá po Lučenec, kamionistov neodradí.
Na ministerstve dopravy ešte širšie spoplatnenie zanalyzujú.
Exminister dopravy Ján Figeľ (KDH), pod ktorého vedením sa návrh v pripomienkovom konaní pripravil, upozornil, že mýtna zmluva obmedzuje možnosti rozširovania systému. Maximálne by malo ísť o 200 nových kilometrov pod mýtom.
Protestujúci hlásia, že ak sa veci nezmenia, budú v akciách pokračovať a tvrdšie.