Projekt si vyžadoval vysokú spoluúčasť mesta.
ŠAĽA. Pribinovo námestie pred Spoločenským domom vo Veči ostáva v pôvodnom stave. Projekt na revitalizáciu centrálnej mestskej zóny vo Veči poslanci pre nedostatok financií zrušili.
Finančne náročný
V rámci projektu sa mal napríklad vybudovať bezbariérový chodník od autobusovej zastávky do parku, mobiliár s prvkami drobnej architektúry, upravila by sa zeleň, zrekonštruovalo osvetlenie a Komenského ulica.
„Mesto v roku 2007 dalo spracovať projekty na rekonštrukciu desiatich miestnych komunikácií. Domnievali sme sa, že operačné programy, ktoré budú nastavené v rámci programového obdobia 2007 - 13, budú práve zohľadňovať požiadavky väčšiny miest a obcí, čiže rekonštrukcie miestnych komunikácií. To sa neudialo, zostali len centrá, takže sme sa snažili revitalizácie v Šali a Veči spraviť tak, aby obsahovali minimálne jednu miestnu komunikáciu,“ vysvetlil primátor Martin Alföldi.
Projekt sa mal ukončiť tento mesiac. Dodatkom č.1 k Zmluve o Nenávratný finančný príspevok sa ukončenie projektu odsúhlasilo na rok 2013 za podmienky, že do júla tohto roku bude doručená kompletná overená dokumentácia z verejného obstarávania riadiacemu orgánu.
Keďže mesto nemá na investíciu vyčlenené v rozpočte finančné prostriedky, poslanci sa rozhodli od zmluvy odstúpiť.
Projekt vo výške 925-tisíc eur zhodnotili ako finančne náročný, pretože vyše polovicu nákladov by znášalo mesto. To by muselo okrem toho rátať aj s nákladmi na majetkovo-právne vysporiadanie 64 rodinných domov. Doteraz vlastníci pozemkov neboli známi.
„Je to najdrahší projekt, pretože hovorí o neoprávnených nákladoch vo výške 540-tisíc eur a 5-percentnej spoluúčasti mesta. Mesto má záväzky vo výške 1,6 milióna eur. Ak nebudú príjmy, tak aj hlavná kontrolórka pripustila, že bude z toho nútená správa,“ povedal poslanec Július Morávek.
Rozbehnuté ďalšie projekty
Aj keď bol projekt šalianskym zastupiteľstvom zrušený, primátor vraví, že problém rekonštrukcie Komenského ulice zostáva, tak ako ďalších 50 kilometrov miestnych komunikácií v meste.
„Určite v budúcnosti budeme pripravovať projekty na rekonštrukcie, ale nie už v rámci veľkých projektov zo štrukturálnych fondov. Budeme hľadať vlastné zdroje,“ povedal Alföldi.
Mesto má v súčasnosti rozbehnuté ďalšie projekty, ktoré by podľa jeho slov nemali byť ohrozené nedostatkom finančných prostriedkov pri spoluúčasti.
Okrem toho sú všetky nastavené na takzvané predfinancovanie, to znamená, že faktúry oprávnených výdavkov bude platiť ministerstvo.
„Pri domove dôchodcov čakáme na podpis dodatku o NFP. S realizáciou by sme mohli začať hneď, ako bude podpísaný a účinný dodatok s ministerstvom. Tie verejné obstarávania, ktoré máme pri operačnom programe životné prostredie ukončené, predložíme na riadiaci orgán. Potom nasleduje rovnaký postup ako pri domove dôchodcov. Výsledky obstarávaní pri CMZ Šaľa predložíme do konca apríla riadiacemu orgánu. Tieto akcie nebudú určite zrealizované do konca tohto roka, takže aj ich financovanie je rozdelené na roky 2012/13,“ dodal.