NITRA. Bonsajisti z pätnástich krajín na štyroch kontinentoch sa zišli v Nitre. Na medzinárodnej výstave Bonsai Slovakia 2012, ktorá bola na výstavisku Agrokomplex, predvádzali svoje umenie.
Už pätnásty ročník patrí k najväčším v doterajšej histórii podujatia. Vystavovatelia z krajín ako Namíbia, Kolumbia, Mexiko, Portugalsko, Čína či Indonézia predstavili takmer štyristo bonsajov, 150 kameňov suiseki a kolekciu veľmi vzácnych čajov.
„Tento rok bude ťažké vybrať víťazné bonsaje, pretože latka je postavená veľmi vysoko,“ povedala Alena Ondejčíková, organizátorka výstavy.
Najväčšiu pozornosť pútali miniatúrne bonsaje, ktoré mali len pár centimetrov. Maličké stromčeky často nedosahovali ani len päť centimetrov. Bonsajisti hovoria, že vypestovať mini bonsaje je oveľa náročnejšie ako pestovane väčších stromov.
Odborníci z Čajovne dobrých ľudí priniesli na výstavu aj takzvané puerové koláče. Je to vylisovaná placka, ktorá v podstate ani nie je koláčom. „Patrí k najstaršiemu typu spracovania čaju. V začiatkoch sa listy čaju nesypali do vody, ale čaj sa lisoval akoby do koláča podobného placke. Tá sa potom sušila,“ hovorí Alena Ondejčíková. Následne sa čajovým nožíkom ukrajujú čajové tehličky, ktoré sa zalievajú vodou, a tak sa pripraví kvalitný čaj.
Ľudia z čajovne priamo na výstave zaúčali záujemcov, ako si môžu vylisovať vlastný puerový koláč. Mali na to 30-kilové puerové kamene, ktoré si doniesli z čínskeho Yunnanu, teda oblasti, kde rastú divoké čajovníky. „Výrobca sa na kamene postaví nohami, a tak lisuje čaj. Funguje to na podobnom princípe ako u nás stláčanie kapusty do sudov,“ povedala Ondejčíková. Čím sú puerové koláče staršie, tým sú kvalitnejšie.
Puerové koláče vznikajú lisovaním čaju špeciálnymi ťažkými kameňmi.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK