Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)
Pridajte si svoje mesto

Dopravné ihrisko nefunguje. Súkromník ale vstupu nebráni

Od roku 2008 ukončilo mesto spoluprácu na využívaní dopravného ihriska. Odvtedy deti učia pravidlám premávky na cestách skôr v teoretickej rovine.

Ihrisko mesto už roky nevyužíva. Majiteľ vraví, že o dopravnú výchovu na ňom nemá samospráva záujem.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Kedysi funkčné detské dopravné ihrisko stojí už päť rokov nevyužité. Káble v rozvodnej skrine sú vytrhané, značenia na cestách vyblednuté a značky zhrdzavené.

Kompetentní akoby nemali záujem o dopravnú výchovu detí. Situácia na cestách je pritom napätá, áut aj bez pohľadu do štatistík pribúda z roka na rok. Deti v Zlatých Moravciach ale nemajú kde získať prax, ako sa správať na cestách.

Sitkey: Prax je dôležitá

Význam kedysi často využívaných dopravných ihrísk nikto nespochybňuje. Učiť deti, ako sa správať na cestách 'na nečisto', je dôležité aj podľa odborníkov z polície.

„Dopravné ihrisko je dôležité aj preto, lebo bez neho to máte ako keby len učenie teórie. Môžete naučiť niekoho pravidlá cestnej premávky, ale to neznamená, že ich bude vedieť uplatňovať aj v praxi,“ hovorí dopravný inžinier Andrej Sitkey z Okresného dopravného inšpektorátu v Nitre.

Deti sa na dopravných ihriskách učia v uzavretom a bezpečnom priestore pravidlá premávky. Hoci sú vonku na ceste, nič sa im nemôže stať.

„Keď sa dieťaťa spýtate, ako sa napríklad ukazuje smer jazdy, povie vám, že treba upažiť pravú ruku. Ale na bicykli to nejde len tak, lebo ho neriadi len jednou rukou – musí udržiavať rovnováhu. Ide o to, aby sa aj takéto praktické veci naučili,“ povedal Andrej Sitkey.

Dopravné ihriská by mali pomôcť deťom získať skúsenosti. Ihrisko v Zlatých Moravciach ale nefunguje už roky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Mesto ihrisko nikdy nemalo

Na mestskom úrade sme sa dozvedeli, že všetky dopravné ihriská zostali podľa zákona z roku 1991 v majetku štátu. Areál ihriska v Zlatých Moravciach nikdy neprešiel do vlastníctva mesta. Ihrisko bolo v správe štátneho podniku, ktorý bol v roku 1994 v likvidácii. Mesto požiadalo likvidátora aj ministerstvo dopravy o bezplatný prevod do svojho vlastníctva. To sa však neudialo a štátna organizácia areál v roku 1995 predala Milanovi Škoríkovi.

Samospráva si nie je istá, čo je v kúpnopredajnej zmluve, a tak nevie ani to, či je majiteľ Milan Škorík povinný prevádzkovať dopravné ihrisko. Isté je podľa radnice to, že mestské zastupiteľstvo schvaľovalo pre firmu Midas Milana Škoríka finančné čiastky od 20-tisíc do 80-tisíc vtedajších korún. Peniaze boli určené na dopravnú výchovu detí zo základných škôl. Takto to fungovalo od roku 1995 a pravdepodobne až do roku 2007. „Od roku 2008 bola spolupráca na využívaní areálu dopravného ihriska ukončená,“ informoval primátor Peter Lednár.

Chládek: Nepoužívanie ihriska je nepochopiteľné

Súčasný stav kritizovali viacerí poslanci. Šéf komisie dopravy Ľudovít Chládek považuje za zarážajúce, že neexistuje žiadna zmluva, ktorá by ustanovovala právo mesta využívať priestor ako detské dopravné ihrisko.

„Ihrisko vôbec nie je využívané, ani vlastník ho na nič nevyužíva. Celý priestor tam len tak stojí. Je to nepochopiteľné,“ povedal poslanec Chládek.

Majiteľ Škorík hovorí, že neexistuje žiadna ťarcha, ktorá by ho zaväzovala poskytovať priestor ihriska na dopravnú výchovu detí. „Bez ohľadu na túto skutočnosť sme dopravnú výchovu v spolupráci s mestom zabezpečovali až do nástupu bývalej primátorky Ostrihoňovej, ktorá nemala záujem,“ hovorí Milan Škorík, ktorý sa 21 rokov zaoberá medzinárodnou cestnou nákladnou dopravou. Ihrisko mestu podľa vlastných slov poskytoval, lebo veril, že financie, ktoré do toho vrážal, sa mu vrátia v podobe kvalitných vodičov, ktorí z detí vyrastú.

Škorík oslovoval poisťovne aj školy – bez úspechu. Poisťovne nebral jeho argument, že prevencia dopravnej nehodovosti detí je lacnejšia, ako následky, ktoré musia poisťovne pri úrazoch hradiť. Školy zase väčšinou odkázali, že si dopravnú výchovu zabezpečia v rámci svojich areálov. „A tak som to po niekoľkých rokoch snaženia a bojovania vzdal,“ podotkol Milan Škorík.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Vina tých hore

Stav dopravného ihriska sa nepáči ani obyvateľom, ktorí si pamätajú, ako to na ňom kedysi žilo. „To už je dávno, keď to tu fungovalo,“ povzdychol si dôchodca Ernest. „Chodieval som sem s dedom, teraz sa o to ale nikto nestará. Je to vina tých hore,“ mieni študent Adam Jamrich.

Majiteľ Škorík ale hovorí, že vstup nie je pre nikoho, kto sa správa ako návštevník, uzavretý. „Mnohí zodpovední rodičia to v hojnej miere využívajú na bezpečnú výučbu svojich detí,“ povedal.

ico

Prenosné dopravné ihrisko

Mestská polícia má v rozpočte peniaze na zakúpenie prenosného dopravného ihriska. V spolupráci so školami budú mestskí policajti vyučovať deti aj v praktickej rovine. „Od polovice roka 2011 sa snažíme riešiť situáciu dopravného ihriska. Jedno z možných a vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky aj realizovateľných riešení je prenosné dopravné ihrisko,“ povedal primátor Lednár. Zakúpiť by ho mali v septembri.

Tomáš Holúbek


  1. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 11 496
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 9 089
  3. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 669
  4. Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí 490
  5. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 387
  6. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 306
  7. Domáce hradby odolali Foto 257
  8. Bilkó chytil dve penalty 233
  9. Pri dopravnej nehode v Nitre zomrel 70-ročný český vodič 229
  10. Jaguar: Mesto sa obáva aj dopravného kolapsu 182

Najčítanejšie správy

Nitra

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený

Polícia vyhlásila po obyvateľovi Váhoviec celoštátne pátranie.

Primátor Galanty bol opäť pred súdom ako obžalovaný. Stojí za tým Gaulieder, tvrdí

Svedeckú výpoveď Františka Gauliedera spochybnil obhajca Petra Pašku. Podľa neho je procesne nepoužiteľná.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Blízke regióny

Policajti pátrajú po mladíkovi, môže byť ozbrojený a nebezpečný +video, foto

Iba 19 ročný Patrik Žigo z Váhoviec je podozrivý zo spoluúčasti na ozbrojenom prepade čerpacej stanice v Pustých Úľanoch.

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa už začal proces spúšťania, ktorý je v súčasnosti dokončený na desať percent.

Pri autonehode zahynula 58-ročná žena

Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena.

Pri školskej jedálni sa zrazili dve autá

Nehoda sa stala dnes krátko pred jedenástou. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Levickú nemocnicu už prevzala skupina AGEL. Čakajú ju viaceré zmeny

V budúcnosti sa má Nemocnica Levice združiť s ďalšími dvomi nemocnicami v regióne.

Všetky správy

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Developer, ktorý mal vlani dokončiť rekonštrukciu hlavnej stanice, výpoveď nájmu pozemkov spochybňuje.

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Petra Sagana čakajú už ôsme majstrovstvá sveta. Pozrite, ako sa mu darilo na tých predchádzajúcich.

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Minúta po minúte: Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie

Hurikán Maria mierne zoslabol a dorazil na pobrežie Portorika.

Kam vyraziť